LUG uruchomi fabrykę w Argentynie w czerwcu i liczy na pierwsze przychody w lipcu '18

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

16.05. Warszawa (PAP) - Pod koniec czerwca nastąpi uruchomienie produkcji w zakładzie w Argentynie - poinformował prezes LUG, Ryszard Wtorkowski. Dodał, że uruchomienie fabryki usprawni realizację kontraktu na oświetlenie uliczne w prowincji Misiones, a przychody z tamtejszej działalności mogą pojawić się już w lipcu.

"Obiekt (fabryka w Argentynie - PAP) jest całkowicie wykończony, teraz czekamy tylko na dostarczenie maszyn, w końcówce czerwca odbędzie się uruchomienie placówki, będzie to dosyć duże wydarzenie. Obiekt może być w przyszłości rozbudowywany. W lipcu natomiast powinny pojawić się pierwsze przychody z naszej działalności w Argentynie" - powiedział na konferencji prasowej prezes LUG, Ryszard Wtorkowski.

Dodał, że moce produkcyjne zakładu w Argentynie pozwalają na wytwarzanie komponentów oświetleniowych o wartości około 50 mln zł rocznie. Odniósł się także do realizacji kontraktu na oświetlenie uliczne w argentyńskiej prowincji Misiones.

"Wartość całego kontraktu w prowincji Misiones w Argentynie to 20 mln euro, na dzień dzisiejszy wartość zrealizowanej części jest na poziomie 3 mln zł. Co ważne w kontekście tego zamówienia, teraz na argentyński rynek będą trafiały komponenty produkowane na miejscu. Bazowo, pełna realizacja ma nastąpić do 2020 roku, ale może być skończony wcześniej" - powiedział Wtorkowski.

Prezes potwierdził, że w czerwcu 2021 roku (trzy lata od momentu uruchomienia fabryki) nastąpi - na mocy podpisanej umowy - nabycie praw własności do fabryki, za kwotę 1,5 mln euro.

Umowa ta przewiduje użytkowanie przez LUG działek o powierzchni 7.885 m kw., na których znajduje się budynek oraz budynku przez okres trzech lat. Zawiera także zobowiązanie "do nabycia tych nieruchomości wraz z budynkiem po upływie okresu użytkowania za cenę wynoszącą wraz z podatkiem odpowiednio 1.500.000 euro za budynek oraz 65.708 euro za działki".

Prezes zapewnił, że kierowana przez niego spółka zamierza przenieść się na rynek główny warszawskiej giełdy, ale nie jest to sprawa priorytetowa.

"Chcemy docelowo przenieść się na rynek główny, ale ten proces trochę się przeciąga z racji bieżących zobowiązań i podchodzimy do niego na spokojnie" - powiedział.

W I kwartale 2018 r. grupa LUG miała 35 mln zł przychodów (wzrost o 15 proc. rdr) i 1,14 mln zł zysku netto (o 35 proc. więcej rdr). Marża brutto ze sprzedaży w I kwartale wyniosła 40,7 proc., o 1,5 pkt. proc. więcej rdr.

"Wyniki są obiecujące, a utrzymanie marzy brutto powyżej 40 proc. jest szczególnie pozytywne. Chcemy skupić się głównie na segmencie oświetlenia ulicznego, ponieważ ta branża ma ogromny potencjał. W tej chwili około 20 proc. naszej sprzedaży to oświetlenie uliczne" - powiedział Wtorkowski.

LUG zakłada, że do 2021 roku udział eksportu w przychodach wzrośnie do 75 proc. a marża brutto pozostanie na poziomie powyżej 40 proc.

Jak poinformowała spółka, zarząd LUG zamierza rekomendować walnemu zgromadzeniu wypłatę dywidendy w wysokości 1,22 mln zł, co daje 17 groszy na akcję. Za 2016 rok wypłaciła 14 groszy na akcję.

LUG prowadzi działalność w zakresie usług zarządzania światłem i systemami oświetleniowymi. Około 60 proc. przychodów spółki pochodzi z eksportu. Grupa posiada zakłady produkcyjne w Polsce i w Argentynie. (PAP Biznes)

hb/ ana/