PK: siedem osób zatrzymanych w związku z podejrzeniem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (komunikat)

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

17.05. Warszawa - PK informuje:

Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi wspólnie z Zarządem we Wrocławiu Centralnego Biura Śledczego Policji postępowanie dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej popełniającej przestępstwa akcyzowe.

W wyniku zrealizowanych czynności dokonano zatrzymania siedmiu osób oraz zlikwidowano krajalnię tytoniu, która znajdowała się w powiecie pruszkowskim.

Trzymiesięczne tymczasowe aresztowania

W Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wszystkim zatrzymanym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstwa udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstwa z ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych i kodeksu karno-skarbowego.

Sąd Rejonowy Warszawa Mokotów, na wniosek prokuratora, zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

20 ton tytoniu o wartości rynkowej 13 milionów złotych

W jednej z hal ujawniono i zabezpieczono pracującą profesjonalną linię produkcyjną do przetwarzania liści tytoniu w krajankę. Tam też, na gorącym uczynku zatrzymano sześć osób, w tym czterech obywateli Polski i dwóch Ukrainy. W trakcie akcji na posesję przyszedł kolejny mężczyzna, który również został zatrzymany. Według prowadzących postepowanie może mieć on również bezpośredni związek z przestępczością akcyzową.

Podczas działań funkcjonariusze CBŚP i KAS zabezpieczyli 20 ton tytoniu do palenia, o wartości rynkowej 13 mln zł. Wartość uszczuplenia Skarbu Państwa w podatku akcyzowym została wyliczona na kwotę ponad 14 mln zł.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść - z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ emi/