Odpisy GNB z I kw. punktem odniesienia na kolejne kw., wyzwaniem wzrost przychodów

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

17.05. Warszawa (PAP) - Getin Noble Bank ocenia, że poziom rezerw z pierwszego kwartału powinien być punktem odniesienia na kolejne kwartały, a największym wyzwaniem dla banku będzie wzrost wyników z podstawowej działalności - poinformował Artur Klimczak, prezes banku.

"Jeśli zakładamy, że koszty będą utrzymywały się na podobnym poziomie, że mniej więcej obecny poziom rezerw jest punktem odniesienia i jeżeli zakładamy, że skupimy się bieżącym biznesie to pewnie prosta matematyka mówiłaby, że raczej wyniki będą lepsze niż gorsze" - powiedział Klimczak.

"Dla nas największym wyzwaniem jest wzrost wyników na działalności podstawowej- na wyniku odsetkowym i wyniku z prowizji" - dodał.

Wynik odsetkowy banku w I kwartale spadł do 296,9 mln zł, czyli spadł 10 proc. rdr i 6 proc. kdk, natomiast wynik z prowizji wyniósł 35,4 mln zł, czyli spadł 9 proc. rdr i wzrósł 4 proc. kdk.

"Wynik odsetkowy to wypadkowa portfeli i marży. Marżę NIM poprawiamy w miarę sprawnie, a jeśli chodzi o kredyty, to w krótkim okresie czasu musimy koncentrować się na portfelach, które generują największą marżę ()" - powiedział Klimczak.

Strata netto grupy Getin w pierwszym kwartale 2018 roku wyniosła 47,7 mln zł, podczas gdy rok wcześniej strata wynosiła 96,5 mln zł.

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły w pierwszym kwartale 119,4 mln zł, czyli były 34,7 proc. niższe od konsensusu odpisów na poziomie 182,9 mln zł. Odpisy spadły 41 proc. rdr i 77 proc. kdk.

Koszt ryzyka kredytowego na koniec marca wynosił 1,1 proc., co oznacza spadek o 1 p.p. w ujęciu kwartalnym.

Prezes poinformował, że ostatnie miesiące przyniosły spadek kosztów finansowania.

"Po pewnym czasie stagnacji znowu zaczynamy spadać z kosztów finansowania - a w marcu i kwietniu to spadek o 7 punktów bazowych, to sporo więcej niż w całym drugim półroczu 2017 roku" - powiedział Klimczak. (PAP Biznes)

seb/ gor/