Dalsze spadki cen miedzi

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

13.06. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Miedź na giełdzie metali LME w Londynie tanieje czwartą sesję z rzędu. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany teraz po 7.219 USD za tonę, w dół o 0,4 proc.

Wcześniej w czerwcu ceny osiągnęły jednak czteroletnie maksimum, w obliczu rosnącego popytu m.in. z Indii i Chin oraz w związku z obawami o poziom podaży.

Na początku tygodnia zawarto porozumienie płacowe z pracownikami kopalni BHP Billton's Spence w Chile - podał jej prezes Ronald Saicedo.

Zdaniem analityków, może to świadczyć o tym, że związki zawodowe w chilijskiej kopalni Escondida również mogą być skłonne do zaakceptowania najnowszych propozycji wynagrodzeń.

Dotychczasowe kontrakty płacowe pracowników Escondida wygasają 31 lipca 2018 roku. Teoretycznie, jeśli nie dojdzie do zawarcia porozumienia z władzami firmy, możliwe jest podjęcie przez robotników z Escondida akcji strajkowej, a to mogłoby zakłócić dostawy miedzi.

Tym samym, jak podają analitycy, maleją obawy o zakłócenia podaży miedzi w obliczu ciągłego wzrostu popytu m.in. w Chinach i Indiach.(PAP Biznes)

rsw/ osz/