PK: zatrzymano 5 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

PK: zatrzymano 5 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej przestępstw podatkowych na rynku paliw płynnych (komunikat)

13.06. Warszawa - PK informuje:

Prokuratura Okręgowa w Bielsku Białej prowadzi wraz z policjantami z Wydziału w Częstochowie Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji postępowanie dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej przestępstw podatkowych na rynku paliw płynnych, która uszczuplała należności publicznoprawne w podatku VAT, akcyzie i opłacie paliwowej w obrocie olejem napędowym.

Wiele miesięcy wytężonej pracy śledczej zaowocowało przeprowadzeniem akcji w wyniku, której zatrzymano 5 osób podejrzanych o prowadzenie działalności przestępczej.

13 milionów uszczuplenia podatku

W wyniku prowadzonego postępowania dokonano ustaleń wskazujących, że grupa uszczupliła należności publicznoprawne z tytułu podatku akcyzowego, podatku dochodowego i podatku VAT na kwotę 13 milionów złotych.

Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Bielsku Białej, gdzie przedstawiono im zarzuty popełnienia przestępstw dotyczących działania w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, a także przeciwko wiarygodności dokumentów oraz z kodeksu karno-skarbowego. Jeden z podejrzanych usłyszał również zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Sprawcom grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Ustalenia śledztwa

Dokonane w sprawie ustalenia wskazują, że grupa dostarczała na stacje benzynowe paliwo niewiadomego pochodzenia. Prowadzący postępowanie ustalili, iż udokumentowana droga paliwa, do końcowego odbiorcy na stacji benzynowej, była dłuższa od rzeczywistej. Firmy, które pośredniczyły w procederze poprzez wystawianie fałszywych dokumentów, w rzeczywistości nie prowadziły działalności gospodarczej, a paliwo pochodziło z innych źródeł niż udokumentowane. W trakcie akcji CBŚP, podejrzany o organizowanie przestępczego procederu, chcąc uniknąć zatrzymania, ukrył się w piwnicy. Jego partnerka przekonywała funkcjonariuszy, iż nie ma go w domu i nie wie gdzie obecnie przebywa. Nie zmyliło to policjantów i podczas dokładnego sprawdzenia nieruchomości został on ujawniony i zatrzymany. Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy, dzień później miał wyjechać do jednego z krajów poza Unią Europejską.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść - z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/