Skrót wiadomości - środa, 13 czerwca, 18.00

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

13.06. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Deficyt w obrotach bieżących w kwietniu wyniósł 21 mln euro wobec konsensusu 244 mln euro deficytu - poda NBP. Eksport wzrósł o 8,6 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 8,8 proc. rdr, natomiast import wzrósł o 9,9 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 13 proc. rdr.

Zatrudnienie w I kwartale w Polsce wzrosło o 0,4 proc. rdr, po wzroście o 0,5 proc. w IV kwartale 2017 r. i 1,4 proc. w III kwartale - podał w środę Eurostat.

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w kwietniu o 5,9 proc. rdr, po wzroście o 5,0 proc. rdr w marcu - podał Eurostat.

Wzrost PKB Polski w 2020 r. wyhamuje do 2,9 proc. z 3,4 proc. w 2019 r. i 4,4 proc. w 2018 r. - wynika z najnowszych prognoz makroekonomicznych agencji Fitch, opublikowanych w środę. Agencja podwyższyła ścieżkę prognozy inflacji na lata 2018-19.

Wyprzedzający wskaźnik Composite Leading Indicator (CLI) dla Polski w kwietniu 2018 r. spadł o 0,73 proc. rdr, a mdm wzrósł o 0,03 proc. i wyniósł 99,5 pkt. - podała w środę Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Produkcja przemysłowa w strefie euro w kwietniu spadła o 0,9 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,6 proc., po korekcie z +0,5 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w Luksemburgu.

Ceny konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii w maju w ujęciu rdr wzrosły o 2,4 proc. - podał w komunikacie urząd statystyczny.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w maju wzrosły o 0,5 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca i o 3,1 proc. rok do roku - poinformował Departament Pracy w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić możliwość uwzględnienia wartości zadłużenia, w tym pożyczki, w kosztach uzyskania przychodów firm - podał resort w komunikacie.

MF zależy na tym, żeby w niedalekiej przyszłości był możliwy powrót do niższej stawki VAT - powiedział w wywiadzie dla lex. pl wiceminister finansów Paweł Gruza.

MF na przetargu zamiany 15 czerwca odkupi papiery PS0718, OK1018 i WZ0119, a sprzeda OK0720, PS0123, WZ0524, WS0428, WZ0528 - podał resort w komunikacie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał otwartym funduszom emerytalnym (OFE) w tym tygodniu 42,35 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

GIEŁDA

Środowa sesja przyniosła spadki na GPW. Wśród spółek z WIG 20 najmocniej rósł CD Projekt, zaś zniżkom przewodził Cyfrowy Polsat po informacji, że jeden z akcjonariuszy sprzedaje akcje. Na szerokim rynku silnie rośnie MCI Capital, na którego akcje ogłoszono wezwanie.

Zamknięcie: WIG20 2.238,94 pkt. (-0,60 proc.), WIG 58.686,19 pkt. (-0,49 proc.).

SPÓŁKI

Rynek mocy da polskiej energetyce czas i pieniądze, konieczne do przeprowadzenia modernizacji i transformacji w kierunku niskoemisyjnym. Może m.in. wesprzeć rozwój OZE - ocenił w rozmowie z PAP Biznes Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu i wiceprezes Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Przedstawione we wtorek plany rozbudowy segmentu petrochemicznego przez PKN Orlen nie mają bezpośredniego wpływu na projekty inwestycyjne Grupy Azoty w segmencie poza nawozowym. Azoty są otwarte na rozmowy z PKN Orlen o współpracy w każdym obszarze - poinformował PAP Biznes prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki.

LPP chce utrzymywać dywidendę na poziomie 10-15 proc. rocznego zysku netto - poinformował prezes LPP Marek Piechocki.

Jeden z założycieli LPP i jej prezes Marek Piechocki poinformował w środę, że przeniesie posiadane przez siebie akcje spółki do prywatnej fundacji Semper Simul. Chce, by fundacja miała zapisane, że LPP będzie wypłacać "minimalną dywidendę".

LPP chce, by w 2021 roku przychody grupy wyniosły 10,5 mld zł - poinformowała spółka w komunikacie przed środową konferencją prasową. W 2017 roku przychody grupy wyniosły 7,03 mld zł. W swoich celach strategicznych LPP zakłada też, że do 2021 roku wyda na sieć salonów 1,5 mld zł.

Grupa LPP planuje w 2019 roku otworzyć sklepy w Finlandii oraz Bośni i Hercegowinie - podała spółka w komunikacie prasowym. Jej ambicją jest wchodzenie każdego roku na co najmniej jeden nowy rynek.

LPP chce do końca 2021 roku stworzyć w Polsce 4 tys. nowych miejsc pracy i wydać na inwestycje w kraju 2,2 mld zł - poinformował na środowej konferencji prezes LPP Marek Piechocki.

LPP chce do końca 2021 roku stworzyć w Polsce 4 tys. nowych miejsc pracy i wydać na inwestycje w kraju 2,2 mld zł - poinformował na środowej konferencji prezes LPP Marek Piechocki.

LPP przewiduje, że na koniec 2018 roku może mieć ok. 1 mld zł gotówki - poinformował w środę prezes Marek Piechocki.

Prezes i główny akcjonariusz LPP Marek Piechocki uważa, że akcje spółki są obecnie przewartościowane.

Zapisy na obligacje serii E dla inwestorów indywidualnych PKN Orlen potrwają od 18 do 29 czerwca 2018 roku - poinformowała spółka w komunikacie. Orlen planuje w ramach transzy emisję do 2 mln obligacji o łącznej wartości nominalnej do 200 mln zł.

Cena akcji Cyfrowego Polsatu oferowanych przez Sensor Overseas została ustalona na 22,5 zł - podała agencja Bloomberg.

W ramach subskrypcji prywatnej Globe Trade Centre akcjonariusze objęli 13.233.492 akcje serii M - podała spółka w komunikacie. Maksymalna liczba akcji serii M, które mogły zostać wyemitowane na podstawie uchwały o podwyższeniu kapitału wynosiła 19.400.019.

Innowacyjne projekty rozwiązań dla energetyki będą w centrum zainteresowania nowego funduszu typu Corporate Venture Capital (CVC), pierwszego tego typu w Polsce; umowę w sprawie jego powołania podpisały w środę Polski Fundusz Rozwoju oraz Tauron.

Netia chce do 22 sierpnia spłacić 200 mln zł zadłużenia i przystąpić do umowy kredytów Cyfrowego Polsatu - podała Netia w komunikacie.

Energa szacuje, że potencjalny, negatywny wpływ wyroków w trzech postępowaniach arbitrażowych o ustalenie nieistnienia stosunków prawnych mających wynikać z umów sprzedaży zielonych certyfikatów wynosi około 16 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Rada nadzorcza GPW zatwierdziła aktualizację strategii GPW do roku 2022 - poinformowała giełda w komunikacie. Cele finansowe spółki do 2020 roku pozostają bez zmian.

Rada nadzorcza GPW powołała czterech członków zarządu GPW - poinformowała giełda w komunikacie. Do zarządu weszli: Jacek Fotek, Izabela Olszewska, Piotr Borowski oraz Dariusz Kułakowski.

ASM Group, która sfinalizowała - wraz z FEZ FIZAN - zakup 91,6 proc. udziałów w niemieckiej spółce Vertikom, prowadzi rozmowy w sprawie kolejnych akwizycji. Grupa chce rozwijać się także organicznie - poinformował w środę prezes Adam Stańczak.

Walne zgromadzenie i2 Development zdecydowało o wypłacie 1,12 zł dywidendy z zysku netto za 2017 r. - poinformował deweloper w komunikacie.

Akcjonariusze NTT System zdecydowali o przeznaczeniu 1,64 mln zł na wypłatę dywidendy za 2017 rok, czyli 0,12 zł na jedną akcję - podała spółka w komunikacie.

Oferta Apatora za 20,9 mln zł netto została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na dostawę liczników komunalnych innogy Stoen Operator - podał Apator w komunikacie.

NWZ Emperii Holding zdecydowało o zniesieniu dematerializacji akcji spółki oraz wycofaniu ich z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez GPW - poinformowała spółka w komunikacie.

Oferta Budimeksu o wartości 546,8 mln zł netto została wybrana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie najkorzystniejszą w przetargu na budowę odcinka drogi ekspresowej S61 - podał Budimex w komunikacie.

ZWZ PKP Cargo zdecydowało, że z zysku za 2017 rok kwota 7,5 mln zł trafi na kapitał zapasowy, a prawie 86,5 mln zł zostanie przeznaczone na pokrycie strat z lat ubiegłych - podała spółka w komunikacie.

Neuca ogłosiła ofertę skupu nie więcej niż 150.000 akcji własnych, stanowiących nie więcej niż 3,23 proc. kapitału zakładowego, po cenie 310 zł za jedną akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Walne Zgromadzenie Delko zdecydowało, że spółka wypłaci w formie dywidendy za 2017 rok łącznie 2,4 mln zł, czyli 0,40 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Walne Zgromadzenie Unibepu zdecydowało o przeznaczeniu na dywidendę 6,8 mln zł, czyli 0,2 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

Fed w środę wieczorem prawdopodobnie podniesie stopy proc., co już zostało wycenione przez rynki - oceniają ekonomiści. Dodają, że gołębie zaskoczenie ze strony EBC na czwartkowym posiedzeniu może przełożyć się na osłabienie euro oraz spadki rentowności obligacji na świecie, także polskich.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2820 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1764 USD i 130,03 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) pozostawia szacunki wzrostu popytu na ropę w '18 na poziomie 1,4 mb/d - wynika z czerwcowego raportu. Prognozę poprzednio zrewidowano (w dół) w kwietniu, o 0,1 mb/d.

Ceny ropy są w środę na minusie. Rynki spodziewają się zwiększenia produkcji przez państwa OPEC oraz Rosję. Zniżkowo na ceny działa też raport o zwiększeniu amerykańskich zapasów.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 4,14 mln baryłek, czyli 0,9 proc., do 432,44 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie tanieje czwartą sesję z rzędu. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany teraz po 7.219 USD za tonę, w dół o 0,4 proc.

OPINIE, PROGNOZY

TFI sprzedały netto w maju krajowe akcje za 79 mln zł, a zagraniczne za 10 mln zł - szacują analitycy DM BZ WBK.

W maju i czerwcu można spodziewać się przyspieszenia sprzedaży detalicznej żywności - oceniają w raporcie analitycy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Ekonomiści Erste podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 r. do 4,6 proc. z 4,2 proc., a na 2019 r. zachowali prognozę 3,3 proc. Ich zdaniem, do końca roku kurs EUR/PLN spadnie do okolic poziomu 4,20.

Giełdowa wycena CD Projektu może dalej rosnąć na fali kolejnych informacji o nowej grze "Cyberpunk 2077" - uważa Michał Czerwiński, analityk DM BZ WBK. Jego zdaniem, prace nad grą mogą być bardzo zaawansowane, a kolejne doniesienia na jej temat być może pojawią się na targach Gamescom w sierpniu.

Agencja ratingowa Fitch podwyższyła szacunki cen baryłki ropy naftowej na 2018 rok do 70 USD (Brent) i 65 USD (WTI). Poprzednio przeciętna cena baryłki Brent wg Fitch w 2018 roku miała wynieść 57,5 USD, a dla WTI szacowano 55 USD.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Import używanych aut w maju wzrósł o 3,9 proc. rdr do 80.135 sztuk - podał Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

Austriacki Oberbank, pierwszy zachodni bank, który podpisał umowę z Teheranem na finansowanie projektów, poinformował w środę, że wycofuje się z Iranu w związku z amerykańskimi sankcjami nałożonymi na ten kraj.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Naszym priorytetem w najbliższym czasie jest skrócenie kolejek i poprawa dostępu do specjalistów - powiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Na leczenie przekazanych ma zostać dodatkowe 1,5 mld zł.

Jest jeszcze pole do dyskusji ws. pytań, które padną w referendum konsultacyjnym - powiedział w środę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Dodał, że w referendum paść ma 10 pytań, a prezydent ma czas na przekazanie Senatowi postanowienia ws referendum między 20 lipca a 10 września.

Ubiegamy się o stałe bazy armii USA w Polsce, to ważne dla bezpieczeństwa Polski i Polaków oraz bezpieczeństwa międzynarodowego - powiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak.

Jesteśmy gotowi do obrony naszego stanowiska - oświadczył w środę szef MSZ Jacek Czaputowicz, odnosząc się do informacji o tym, że KE wystąpiła do Rady UE o zorganizowanie formalnego wysłuchania Polski. "Podkreślimy prawo Polski do przeprowadzenia reform oraz to, że są one zgodne ze standardami UE" - dodał.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

W ubiegłym tygodniu KE wystąpiła do Rady UE o zorganizowanie formalnego wysłuchania Polski - powiedział w środę w PE w Strasburgu podczas debaty na temat praworządności w Polsce wiceszef KE Frans Timmermans.

Wiceszef KE Frans Timmermans zaapelował do polskiego rządu podczas środowej debaty w PE w Strasburgu na temat praworządności w Polsce o kolejne zmiany dotyczące wymiaru sprawiedliwości. Dotychczasowe korekty w reformach są jego zdaniem niewystarczające.

Premier Holandii Mark Rutte podczas środowej debaty w PE w Strasburgu poparł działania wiceszefa KE Fransa Timmermansa w sprawie praworządności. "Frans, możesz liczyć na Holandię, gdzie praworządność jest ważna" - powiedział, zwracając się do Timmermansa.

Komisja Europejska przedstawiła w środę propozycje dotyczącą wydatków unijnych w dziedzinie obronności w nowym wieloletnim budżecie UE. Do wzięcia będzie 13 mld euro na inwestycje w technologie i sprzęt, a warunkiem współpraca firm z różnych państw.

Parlament Europejski zatwierdził w środę 1 mld euro pomocy makrofinansowej dla Ukrainy od UE. Pożyczka ma pomóc pokryć lukę w finansowaniu kraju. Środki będą wypłacane w dwóch transzach w zależności od podjęcia przez Kijów działań oczekiwanych przez Unię.

Premier Theresa May oświadczyła w środę, że Wielka Brytania będzie nalegała na najbliższym szczycie UE, aby zostały utrzymane, a w niektórych obszarach nawet zaostrzone unijne sankcje wobec Rosji.

Kontrwywiad USA ostrzega przed zabieraniem telefonów komórkowych na mistrzostwa świata w piłce nożnej w Rosji ze względu na możliwe ryzyko zhakowania przez cyberprzestępców bądź rosyjskie służby - poinformowała w środę agencja Reutera.

Prezydent Donald Trump powiedział we wtorek, że Stany Zjednoczone nie będą prowadzić wspólnych ćwiczeń wojskowych USA i Korei Południowej dopóki Korea Północna negocjuje w dobrej wierze w sprawie denuklearyzacji - podał Reuters w środę.

Donald Trump ponownie zaatakował OPEC i w środę napisał na Twitterze, że zawyża ona ceny ropy. Prezydent USA już wcześniej oskarżał o to kartel, powodując spadki na rynkach kontraktów futures na ropę. W ciągu ostatniego roku ceny surowca wzrosły o 60 proc.

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w środę, że Moskwa jest gotowa dostarczać gaz do Unii Europejskiej za pośrednictwem budowanego gazociągu Turecki Potok, jednak do tego niezbędne są gwarancje krajów UE i Komisji Europejskiej.

Wstrzymanie wspólnych manewrów wojskowych Korei Południowej i USA może być potrzebne, by przyspieszyć rozmowy na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego - oświadczył w środę Błękitny Dom, czyli kancelaria prezydenta Korei Płd.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump odnosząc się do spotkania z Kim Dzong Unem, napisał w środę na Twitterze: "Świat zrobił duży krok wstecz przed potencjalną katastrofą nuklearną. Koniec z wystrzeliwaniem rakiet, z próbami jądrowymi i badaniami!"

Na historycznym szczycie w Singapurze prezydent USA Donald Trump przyjął zaproszenie do Pjongjangu od przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una i ucieszył się, że uniknięto "katastrofy nuklearnej" - pisze w środę oficjalna północnokoreańska agencja KCNA.

Premier Gruzji Giorgi Kwirikaszwili złożył w środę dymisję w związku ze sporem z liderem partii rządzącej Gruzińskie Marzenie-Demokratyczna Gruzja Bidziną Iwaniszwilim, czyli byłym premierem i najbogatszym człowiekiem w kraju.

(PAP Biznes)

osz/ ana/ asa/