Na rynkach miedzi przeważają pesymiści

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

13.06. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Miedź na giełdach metali tanieje w reakcji na obawy o globalny wzrost gospodarczy i napięcia w handlu na linii USA-Chiny. W takiej sytuacji nie ma znaczenia fakt, że mogą być zakłócenia w dostawach miedzi na rynki. Metal na LME w Londynie w transakcjach 3-miesięcznych lekko traci - podają maklerzy.

Miedź na Comex w Nowym Jorku tanieje o prawie o 0,5 proc. do 2,6415 USD za funt, a na giełdzie w Szanghaju traci 0,1 proc.

Wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami tak szybko się nie skończy, zwłaszcza że przedstawiciele amerykańskiej administracji twierdzą, iż jeśli w tym miesiącu dojdzie do spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Chin Xi Jinpingiem przy okazji szczytu G-20 w Osace, to raczej będzie to okazja do wznowienia rozmów, a nie do zamykania umowy handlowej pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem.

Negatywnie na popyt na metale wpływa też informacja o spadku sprzedaży samochodów w Chinach w maju, już 12. miesiąc z rzędu, co stanowi już historyczną serię spadków.

"Rynek koncentruje uwagę na danych makro i na zbliżającym się spotkaniu G-20" - mówi Li Li, analityczka Jinrui Futures Co.

"Ceny miedzi są zakotwiczone przez obawy dotyczące środowiska makro, a nie przez popyt mikro czy fundamenty podaży" - dodaje.

Obawy związane z kondycją globalnej gospodarki są mocniejsze od tych o możliwe zakłócenia w dostawach miedzi - pracownicy kopalni miedzi należącej do koncernu Codelco - Chuquicamata - odrzucili ofertę płacową po wielu tygodniach negocjacji z władzami firmy i zamierzają od piątku przystąpić do protestu.

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME zakończyła handel na poziomie 5.851,50 USD/t, po zniżce o 0,2 proc. (PAP Biznes)

aj/ ana/