PFR mocno stawia na inwestycje w OZE

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

13.06. Warszawa (PAP) - Grupa PFR w swojej nowej strategii do 2021 roku chce bardzo mocno postawić na inwestycje w odnawialne źródła energii - poinformował prezes PFR Paweł Borys.

"Obliczyliśmy, że aby zrealizować cele klimatyczne postawione przed Polską do końca przyszłego roku potrzeba inwestycji o wartości około 50 mld zł, a aby zrealizować cele do 2030 roku inwestycje powinny sięgnąć 200 mld zł" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej Paweł Borys.

"Przeanalizowaliśmy sytuację finansową polskich firm energetycznych i okazało się, że istnieje luka finansowa. Chcemy naszymi instrumentami pomóc w zmniejszaniu tej luki, stąd decyzja, żeby w nowej strategii do 2021 roku bardzo mocno postawić na odnawialne źródła energii" - dodał.

Paweł Borys zaznaczył, że w ciągu najbliższych tygodni PFR będzie mógł przedstawić więcej szczegółów dotyczących inwestycji PFR w OZE.

"Patrzymy na OZE nie tylko z perspektywy inwestycji w elektrownie, czyli np. w biogazownie, farmy fotowoltaiczne, farmy wiatrowe zarówno lądowe, jak i późniejszym terminie w offshore. Chcemy spojrzeć szerzej. OZE jest generatorem wielu nowych rozwiązań, chcemy poszukiwać spółek technologicznych i stymulować wydatki firm na badania i rozwój w tym obszarze" - powiedział wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak.

Pawlak wskazał, że obecnie udział OZE stanowi nieco ponad 11 proc. miksu energetycznego, a według założeń powinno to być ponad 15 proc. (PAP Biznes)

pr/ osz/