Enspirion z grupy Energa zakontraktował 519,4 MW mocy na usługę DSR w sezonie letnim

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

13.06. Warszawa (PAP) - Enspirion z grupy Energa zakontraktował w przetargu krajowym ogłoszonym przez PSE 519,4 MW mocy na usługę DSR w sezonie letnim, a w pakiecie zimowym 392 MW - podała Energa w komunikacie prasowym.

Jak podano, to 81 proc. zgłaszanego przez PSE zapotrzebowania na usługę DSR w modelu gwarantowanym w pakiecie letnim i 98 proc. zapotrzebowania w pakiecie zimowym.

Dla porównania, rok temu Enspirion w pakiecie letnim zakontraktował łączną moc redukcji w wysokości 340 MW, a w pakiecie zimowym - 360 MW.

Usługa redukcji zapotrzebowania na moc (DSR) pozwala ograniczyć zużycie wybranych odbiorców, gdy wystąpi zagrożenie niedoborów energii.

Moce występujące w ofertach pochodzą od przedsiębiorstw energochłonnych, które podpisały i świadczą dla Enspirion tzw. usługę odpowiedzi strony popytowej, czyli usługę DSR.

W jej ramach zakontraktowane firmy wynagradzane są zarówno za samą gotowość do redukcji zużycia mocy, jak i jej wykonanie, czyli obniżenie poziomu własnej konsumpcji energii elektrycznej na wezwanie Operatora Systemu Przesyłowego (OSP), w przypadkach zagrożenia niedoborami energii w krajowym systemie.(PAP Biznes)

pel/ gor/