MRiRW: Blockchain - szansa na rozwój (komunikat)

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

13.06. Warszawa - MRiRW informuje:

W siedzibie KOWR zorganizowana została dziś konferencja pt. "Prezentacja technologii blockchain w systemie monitorowania, bezpieczeństwa i jakości żywności, ze szczególnym uwzględnieniem hodowli i produkcji wołowiny".

Celem Konferencji było przedstawienie założeń przedsięwzięcia, które może poprawić wizerunek polskiej wołowiny oraz zrewolucjonizować jej produkcję. Oparte jest ono na innowacyjnej i nowatorskiej technologii blockchain, stosowanej, jak dotąd, ze znakomitymi rezultatami przez niektórych wiodących producentów wołowiny na świecie, a także w innych gałęziach produkcji żywności i nie tylko.

- Dochody rolników muszą wynikać z rolnictwa ulokowanego na dobrze zorganizowanym rynku - mówił obecny na spotkaniu minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Podstawową zaletą tej metody jest zapewnienie efektywnego obiegu informacji w całym łańcuchu produkcji żywności. Wdrożenie systemu, jako wsparcie dla hodowców/rolników zagwarantuje ich wiarygodność i zapewni wzrost opłacalności produkcji zwierzęcej. Podstawową zaletą tej metody jest zapewnienie efektywnego obiegu informacji w całym łańcuchu produkcji żywności. Wykorzystanie tej technologii pozwoli producentom żywności zagwarantować, że finalny produkt jest najwyższej jakości.- Wchodzenie w łańcuch przetwórczy jest sprawą bardzo ważną - podkreślał szef resortu rolnictwa. Polska ciągle jest krajem gdzie najwyższy obrót generuje handel surowcami. To w przetwórstwie leży, zdaniem organizatorów konferencji, szansa na zrównoważony i stały rozwój branży rolno-spożywczej.

Konferencja propaguje nowoczesne i nowatorskie rozwiązania z zakresu technologii cyfrowych. Obok ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, , który objął wydarzenie patronatem udział w nim wziął również podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentowali: dyrektor generalny Grzegorz Pięta i zastępca dyrektora generalnego odpowiedzialny w KOWR za pion innowacji i rozwoju Wojciech Kędzia. Uczestnikami konferencji byli m.in. przedstawiciele spółek nadzorowanych przez KOWR, inspekcji weterynarii, jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, instytutów naukowych oraz organizacji branżowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść - z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ emi/