MSZ: Wizyta ministra Jacka Czaputowicza w Mołdawii (komunikat)

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

12.07. Warszawa MSZ informuje:

Wizyta ministra Jacka Czaputowicza w Mołdawii

"Chciałbym przekazać władzom Mołdawii mocny sygnał o pełnym poparciu Polski dla aspiracji europejskich Mołdawii" - powiedział minister Jacek Czaputowicz w Kiszyniowie po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Mołdawii Nicolae Popescu. "Zachęcałem także wszystkich rozmówców do utrzymania proeuropejskiego kursu i zintensyfikowania procesu reform związanych z agendą stowarzyszeniową" - dodał.

Minister Czaputowicz zaznaczył, że jednym z priorytetów polskiej polityki zagranicznej jest umocnienie Partnerstwa Wschodniego, które obchodzi w tym roku 10-lecie. "Chcemy podnieść PW na wyższy poziom. Jesteśmy też otwarci w zakresie dzielenia się naszym doświadczeniem w dostosowaniu administracji publicznej do standardów europejskich" - podkreślił. Ponadto minister Czaputowicz wyraził nadzieję na intensywny rozwój polsko-mołdawskiej współpracy dwustronnej. "Jesteśmy zainteresowani rozwojem współpracy gospodarczej z Mołdawią, wykazujemy też gotowość do wszechstronnego wsparcia tego kraju w podejmowanych reformach" - podkreślił.

Podczas wizyty w Kiszyniowie minister spraw zagranicznych spotkał się z premier Maią Sandu. "Polska, wraz z innymi członkami i instytucjami UE, będzie wspierać każde działanie w walce z korupcją, wspierać wysiłki na rzecz deoligarchizacji oraz proces tak potrzebnych, głębokich reform" - mówił minister w rozmowie z szefową mołdawskiego rządu. Podczas spotkania poruszono także temat obecnej sytuacji wewnętrznej kraju w kontekście niedawnej zmiany mołdawskiej koalicji rządzącej, jak również planowanych reform strukturalnych. "Chcielibyśmy wyrazić nasz podziw za wytrwałość w prowadzeniu Mołdawii w kierunku UE. Z satysfakcją odbieramy sygnały wskazujące, że zacieśnianie relacji z UE pozostanie podstawą polityki zagranicznej Mołdawii" - podkreślił minister Czaputowicz. Rozmówcy zaznaczyli ponadto potrzebę rozszerzenia współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego o kwestie cyberbezpieczeństwa, usług roamingowych i działań na rzecz młodzieży.

W trakcie rozmowy z prezydentem Igorem Dodonem omówiono m.in. temat uformowania nowego rządu i koalicji rządzącej w Mołdawii. "Liczymy, że powstała koalicja będzie na tyle trwała, że proces integracji Mołdawii z UE nie ulegnie zahamowaniu" - zaznaczył minister Czaputowicz. W trakcie spotkania rozmawiano ponadto o aktualnej sytuacji w Naddniestrzu i kwestii procesu negocjacyjnego dotyczącego tego regionu.

Jednym z punktów wizyty było również spotkanie z przewodniczącą parlamentu mołdawskiego Zinaidą Greceanii, podczas którego minister Jacek Czaputowicz wyraził satysfakcję z pokojowej transformacji władzy w Mołdawii oraz nadzieję na intensywny rozwój polsko-mołdawskiej współpracy parlamentarnej, w tym na zorganizowanie w najbliższym czasie w Polsce kolejnej, VI sesji Polsko-Mołdawskiego Zgromadzenia Parlamentarnego.

Przy okazji wizyty w Kiszyniowie minister spraw zagranicznych odwiedził bibliotekę im. Adama Mickiewicza, gdzie rozmawiał z działaczami polonijnymi i złożył wieniec kwiatów pod tablicą upamiętniającą śp. Lecha Kaczyńskiego i 95 osób, które straciły życie w katastrofie smoleńskiej. Ponadto minister Jacek Czaputowicz spotkał się z przedstawicielami mołdawskich organizacji pozarządowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść - z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ plp/ mam/