DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street kończy tydzień kolejnymi rekordami

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

12.07. Londyn, Paryż, Frankfurt (PAP/Bloomberg) - Najważniejsze amerykańskie indeksy zakończyły piątkowe notowania na najwyższych poziomach w historii. S&P 500 po raz pierwszy zamknął sesję powyżej 3.000 pkt.

Indeks S&P 500 wzrósł o 0,46 proc., Dow Jones Industrial zwyżkował o 0,89 proc., a Nasdaq zyskał 0,59 proc. S&P 500 zyskał w ciągu tygodnia zyskał 0,6 proc., a od początku roku jest na plusie 20,2 proc.

Zwyżkę notowań napędzają w ostatnich dniach oczekiwania na obniżkę stóp procentowych na posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku kończącym się w ostatni dniu lipcu. Rynek jest pewny, że dojdzie do cięcia stóp, a na niemal 20 proc. wycenia prawdopodobieństwo, że Fed zdecyduje się na obniżkę o 50 pb.

"Ten tydzień utwierdził nas w przekonaniu, że rynek nie tyle potrzebuje, czy chce, ale żąda od Powella obniżki stóp." - powiedział Jeff Kilburg z KKM Financial.

"Nie możesz walczyć z Fed-em. Jesteśmy w rynku byka, a trend wzrostowy jest silny. Dopóki zmierzamy wyżej musimy kupować na spadkach i nie walczyć z trendem." - ocenił sytuację Michael Katz, partner w firmie Seven Points Capital.

Wśród liderów wzrostów znalazły się piątek akcje chemicznego koncernu Dow, które zyskały 4 proc. O 2,7 proc. zwyżkowały notowania Intela, a 3,3 proc. poszedł w górę Caterpillar.

Europejskie indeksy nie zanotowały w piątek większych zmian: Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,03 proc., niemiecki DAX zniżkował o 0,07 proc., francuski CAC 40 zyskał 0,38 proc., a brytyjski FTSE 100 stracił 0,06 proc.

Akcje Thomas Cook spadły o 60 proc. po tym, jak media podały, że chińska grupa turystyczna Fosun prowadzi zaawansowane rozmowy z dłużnikami Thomas Cook Group, by brytyjskie biuro podróży otrzymało zastrzyk kapitału w wysokości 750 mln funtów.

Notowania Airbusa zyskały 1,4 proc. - Air China uzgodniło zakup 20 samolotów A350-900.

Dolar osłabił się o 0,23 proc. wobec koszyka walut do 96,83 pkt.

Eurodolar zyskał 0,13 proc. do 1,1268.

Kwotowanie USD/JPY spadło o 0,52 proc. do 107,9.

Kurs funta zwyżkuje o 0,43 proc. wobec dolara do 1,2573.

Rentowność 10-letnich UST spadła o 3 pb do 2,11 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 27 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: -3 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów wzrosła o 2 pb do: -0,21 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX wzrosła o 0,17 proc. do 60,30 USD za baryłkę, a Brent na ICE poszła w górę o 0,48 proc. do 66,84 USD/b.

PPI W USA ZGODNE Z OCZEKIWANIAMI

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w czerwcu wzrosły o 0,1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, rok do roku wzrosły o 1,7 proc. - poinformował Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano wzrostu 0,1 proc. mdm i 1,7 proc. rdr.

Po publikacji danych nt. inflacji CPI w USA w czwartek, rynki obstawiają prawdopodobieństwo obniżki stóp proc. o 50 pb na 17,5 proc.

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w czerwcu wzrosły o 0,1 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 1,6 proc. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano +0,0 proc. mdm, a +1,6 proc. rdr.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w maju wzrosła o 0,9 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 0,4 proc., po korekcie z -0,5 proc - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat. Oczekiwano +0,2 proc.

Eksport Chin wzrósł w czerwcu o 6,1 proc. rdr w juanach, po wzroście miesiąc wcześniej o 7,7 proc. - podała w komunikacie administracja celna.

Analitycy Bloomberga sądzą, że niższe od oczekiwań dane nt. handlu międzynarodowego oznaczają, że w Chinach pojawia się przestrzeń, by wprowadzić nowe pakiety stymulacji gospodarczej.

Nadwyżka Chin w handlu z USA wzrosła w czerwcu do 29,92 mld USD, czyli o 11 proc. w porównaniu z majem; ale zarazem odnotowano spadki zarówno w imporcie z USA, jak i w eksporcie do tego kraju.

PKB Singapuru spadł w II kw. o 3,4 proc. kdk w ujęciu zanualizowanym. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,5 proc. PKB Singapuru często uważane jest za wskaźnik popytu na świecie, ponieważ gospodarka tego państwa-miasta jest mocno uzależniona od wymiany międzynarodowej.

WYPOWIEDZI PREZESA FEDU I INNYCH CZŁONKÓW REZERWY

Nadzieję wśród rynków na poprawę sytuacji w gospodarce podtrzymał prezes Fedu Jerome Powell, który w środę powiedział, że "wielu uczestników posiedzeń FOMC stwierdziło, że argumenty za prowadzeniem bardziej akomodacyjnej polityki pieniężnej uległy wzmocnieniu".

"Przekonujemy się, że neutralna stopa proc. jest obecnie niższa niż nam się wcześniej wydawało. Myślę, że spostrzegliśmy też, iż naturalna stopa bezrobocia jest niższa niż sądziliśmy" - powiedział w czwartek prezes Fedu Jerome Powell przed senacką komisją bankową.

Lael Brainard, członkini Fedu powiedziała, że widzi możliwość prowadzenia bardziej akomodacyjnej polityki pieniężnej w ramach "zarządzania ryzykiem".

"Uwzględnienie ryzyk negatywnych dla perspektyw gospodarczych w czasie, gdy inflacja jest łagodna, przemawiałoby za złagodzeniem oczekiwanej ścieżki dla polityki monetarnej, zgodnie z podstawowymi zasadami zarządzania ryzykiem" - powiedziała w czwartek Brainard.

Członek Fed Randal Quarles stwierdził, że "gospodarka USA ma obecnie mocną pozycję", ale "istnieją solidne ryzyka dla perspektyw wzrostu", dlatego "wszystkie te czynniki zostaną wzięte pod uwagę" podczas lipcowego posiedzenia Fedu.

Według Johna Williamsa, prezesa Fedu z Nowego Jorku, "z biegiem czasu argumenty za bardziej akomodacyjną polityką monetarną uległy wzmocnieniu".

"Jerome Powell przemawiał w Waszyngtonie w środę i czwartek, a główne przesłanie jego wystąpień jest takie, że amerykański bank centralny rozważa obniżkę stóp procentowych, a to pomaga rynkom akcji na całym świecie" - powiedział David Madden, analityk rynku w CMC Markets.

DONALD TRUMP NIEZADOWOLONY Z POWODU CHIN

Donald Trump oskarżył Chiny, że nie zwiększyły zakupów amerykańskich płodów rolnych, co prezydent Chin Xi Jinping miał obiecać USA podczas spotkania z Trumpem na szczycie G20.

"Chiny nas zawodzą tym, że nie kupują tylu produktów rolniczych od naszych świetnych farmerów, ile nam obiecali" - napisał Trump na Twitterze.

Doradca prezydenta Trumpa ds. handlu Peter Navarro powiedział w piątek, że negocjacje handlowe między USA a Chinami znajdują się obecnie w "wyciszonej fazie". Dodał, że delegacja z USA uda się do Pekinu "w niedalekiej przyszłości".

Chiny nałożą sankcje na amerykańskie firmy związane ze sprzedażą broni Tajwanowi - poinformowało w piątek chińskie MSZ. Przebywający na Węgrzech szef chińskiej dyplomacji Wang Yi ostrzegł natomiast USA, by "nie igrały z ogniem" w sprawie Tajwanu. (PAP Biznes)

kkr/ osz/ tj/