Skrót wiadomości - piątek 12 lipca

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

13.07. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po maju 2019 r. wyniosła 0,2 mld euro - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w maju 2019 roku o 5,1 proc. rdr, po wzroście o 6,6 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał Eurostat.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w V wzrosła o 0,9 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 0,4 proc., po korekcie z -0,5 proc - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w czerwcu wzrosły o 0,1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, rok do roku wzrosły o 1,7 proc. - poinformował Departament Pracy w komunikacie.

Produkcja przemysłowa w Japonii w maju wzrosła o 2,0 proc. mdm - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie, w II wyliczeniu.

Eksport Chin wzrósł w czerwcu o 6,1 proc. rdr w juanach, po wzroście miesiąc wcześniej o 7,7 proc. - podała w komunikacie administracja celna.

BUDŻET

Senat nie zgłosił w piątek poprawek do ustawy o zerowym PIT dla osób do 26 roku życia, nie przeszedł wniosek Jana Rulewskiego, aby wydłużyć okres ulgi do 30. roku życia i objąć nią także dochody z tytułu umów o dzieło.

GIEŁDA

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW spadł o 1,4 pkt. proc. do 49,7 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego spadł o 3,4 pkt. proc. i wyniósł 24,9 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

Piątkowa sesja na warszawskiej GPW zakończyła się nieznacznym spadkiem WIG20. Pozostałe główne indeksy zanotowały lekkie wzrosty. Wśród spółek z WIG20 najmocniej w górę poszły notowania PGNiG oraz Play.

Na zamknięciu piątkowej sesji WIG20 spadł o 0,07 proc. do poziomu 2.315,36 pkt., WIG zwyżkował o 0,03 proc. do 60.378,00 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,1 proc. do 4.109,56 pkt., a sWIG80 wzrósł o 0,6 proc. do 11.938,19 pkt.

SPÓŁKI

Zarząd PGNiG Upstream Norway zawarł umowę zakupu 20 proc. udziałów w złożu Duva na Morzu Północnym na koncesjach PL636 i PL636B od firmy Wellesley Petroleum. Wartość transakcji objęta jest tajemnicą handlową - poinformowała grupa w komunikacie. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na przełomie 2020 i 2021 roku.

The Dust, notowany na NewConnect deweloper gier, podpisał umowę inwestycyjną dotyczącą finansowania produkcji gry na motywach książek z serii "Cykl Inkwizytorski" autorstwa Jacka Piekary. Spółka pozyska finansowanie o wartości 3 mln zł w formule project finance, wypłacane w transzach od lipca 2019 r. do stycznia 2022 r - podał The Dust w komunikacie.

Neuca ogłosiła ofertę skupu nie więcej niż 150.000 akcji własnych, stanowiących nie więcej niż 3,298 proc. kapitału zakładowego, po cenie 302 zł za jedną akcję - podała spółka w komunikacie.

Boryszew, który w listopadzie 2018 roku rozpoczął przegląd opcji strategicznych, przewiduje jego zakończenie pod koniec 2019 roku - poinformował PAP Biznes prezes spółki Piotr Lisiecki.

Prezes Boryszewa Piotr Lisiecki ocenia, że utrzymanie cen energii w pierwszym półroczu 2019 roku na poziomie z połowy 2018 roku pozytywnie wpłynie na wyniki grupy Boryszew.

Grupa Boryszew w związku z dużym wzrostem cen energii elektrycznej rozważa uruchomienie własnych farm solarnych i wiatrowych - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes Boryszewa Piotr Lisiecki.

Idea Bank utworzy w sprawozdaniu półrocznym rezerwę w wysokości ok. 25,9 mln zł na koszty związane z restrukturyzacją działalności - podał bank w komunikacie.

Utworzona przez Idea Bank rezerwa na koszty związane z restrukturyzacją działalności obciąży skonsolidowany wynik Getin Holdingu w pierwszym półroczu 2019 roku kwotą około 35,1 mln zł, w tym wynik przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej kwotą około 19,1 mln zł - podała grupa w komunikacie.

Akcjonariusze Trakcji zdecydują 9 sierpnia o emisji do 10.279.909 akcji serii B oraz emisji akcji serii C - wynika z projektów uchwał na NWZ spółki.

MDI Energia zawarła ze spółką VisaVento Bau umowę przedwstępną, dotyczącą budowy parku wiatrowego Sompolno o łącznej mocy 37,5MW - podała spółka w komunikacie. Wartość inwestycji ma wynieść nie mniej niż 29 mln zł.

Skonsolidowany zysk netto grupy PFR wyniósł w 2018 roku 134,6 mln zł i był niższy niż rok wcześniej o 40 proc. - wynika ze sprawozdania finansowego grupy, opublikowanego w piątek wieczorem w Krajowym Rejestrze Sądowym.

WALUTY

W przyszłym tygodniu EUR/PLN powinien pozostać na zbliżonym poziomie do obecnego - oceniają analitycy. Rentowności polskich 10-latek, po wzrostach z końca mijającego tygodnia mogą spaść do poziomu 2,20 proc.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2669 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1253 USD i 121,83 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny miedzi na giełdzie metali LME rosną. Rynki obstawiają, że Rezerwa Federalna USA może niedługo przystąpić do luzowania polityki monetarnej. Pojawiają się też głosy, że dane nt. handlu zagranicznego Chin także mogą zwiastować nowe pakiety stymulacji gospodarczej. Podczas poprzedniej sesji cena miedzi na LME wzrosła o 15 USD do 5.955 USD/t.

Ceny ropy w USA idą w górę - w sobotę w wybrzeża Luizjany w USA ma uderzyć burza tropikalna Barry, która może przekształcić się w huragan. Na Bliskim Wschodzie utrzymuje się napięcie - Iran wezwał do uwolnienia przejętego przez Wielką Brytanię tankowca. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 60,64 USD, po zwyżce ceny o 0,71 proc. Ceny WTI wzrosły w tym tygodniu o ok. 5 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Wzrosty cen benzyny i diesla obserwowane w ostatnim tygodniu znacznie obniżają szanse na spadek cen obu paliw do 5 zł/l - oceniają analitycy BM Reflex.

W najbliższym tygodniu nie dojdzie jeszcze do skokowego wzrostu cen paliw, ale też nie należy spodziewać się spadku poniżej 5 zł/l - oceniają autorzy raportu e-petrol.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Bilans sprzedaży funduszy inwestycyjnych był w czerwcu ujemny i wyniósł -0,14 mld zł. Z funduszy detalicznych odpłynęło 0,1 mld zł netto - podały Analizy Online.

Saldo wpłat i umorzeń funduszy wyniosło w czerwcu 2019 roku minus 802 mln zł - wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Część odpraw i odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji w skontrolowanych spółkach Skarbu Państwa nie miała ekonomicznego uzasadnienia - poinformowała w piątek w komunikacie Najwyższa Izba Kontroli.

Projekt nowelizacji tzw. specustawy terminalowej został przyjęty przez rząd - poinformowało w piątek Ministerstwo Energii. Projekt obejmuje przepisami specustawy szereg nowych inwestycji w sieci gazowe, w tym największe gazociągi sieci dystrybucyjnych.

Prezydent USA Donald Trump skrytykował na Twitterze kryptowaluty, w tym bitcoina oraz zapowiedzianą przez Facebooka Librę. Zażądał od twórców tokenów uzyskania odpowiednich licencji, "jeśli chcą zostać bankami" - podała w piątek agencja Reutera.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Do wyborów idziemy jako Kolacja Obywatelska; znajdzie się w niej miejsce dla konserwatystów i lewicy, dla wierzący i niewierzących, dla ludzi z miast i wsi; przepustką jest tylko przyzwoitość i zdrowy rozsądek - mówił lider PO Grzegorz Schetyna podczas Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej.

Programy socjalne, w tym 500 plus, są potrzebne - nic co dane, nie będzie odebrane - oświadczył w piątek lider PO Grzegorz Schetyna podczas Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej.

Obniżenie PIT i składek na ZUS i NFZ do łącznie maksymalnie 35 proc., premia za aktywność dla zarabiających mniej niż dwukrotność płacy minimalnej, zwolnienie ze składek osób do 25 roku życia, które prowadzą działalność gospodarczą - to część z propozycji Koalicji Obywatelskiej (KO), przedstawionych w piątek przez głównego ekonomistę PO Andrzeja Rzońcę. Program "Niższe podatki, wyższa płaca" ma kosztować 30 mld zł.

Koalicja Obywatelska chce zliberalizować rynek gazu i energetyczny. Chce też postawić na energetykę rozproszoną - poinformował główny ekonomista Platformy Obywatelskiej Andrzej Rzońca.

Koalicja Obywatelska (KO) proponuje program "Monopolom stop", w związku z którym PKN Orlen i Lotos powinny ze sobą konkurować. Jeśli KO wygra wybory, fuzji tych firm nie będzie - powiedział dziennikarzom główny ekonomista Platformy Obywatelskiej Andrzej Rzońca.

Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) w lipcu nie zmieniło się mdm i wyniosło 44 proc. Poparcie dla Platformy Obywatelskiej spadło w tym czasie o 1 pkt. proc. do 21 proc. - wynika z sondażu CBOS. Poparcie dla Polskiego Stronnictwa Ludowego wzrosło w lipcu o 3 pkt. proc. do 6 proc.

Budujemy Koalicję Polską - oświadczył w piątek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Według ludowców tylko dwa bloki: centrowy i lewicowy mają szansę pokonać PiS w wyborach. Nie widzimy w kierownictwie Platformy Obywatelskiej chęci do budowy bloku centrowego - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Lider PO Grzegorz Schetyna spotkał się w piątek po południu z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i przedstawił mu nową ofertę dla PSL - poinformował PAP szef klubu PO-KO Sławomir Neumann.

Senat nie zgłosił w piątek poprawek do nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji, której projekt przedłożył prezydent. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Ma obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

Senat poparł w piątek, bez poprawek, nowelizację Prawa energetycznego dotyczącą zasad ustalania operatora na gazociągu jamalskim. W myśl ustawy, jeżeli właściciel gazociągu i operator nie uzgodnią nowej umowy, Prezes URE wyda decyzję, która ją zastąpi.

Senatorowie zaproponowali kilkanaście poprawek do nowelizacji ustawy śmieciowej , co oznacza, że trafi ona ponownie pod obrady Sejmu. Jedna z poprawek daje gminom prawną podstawę do wyznaczenia zasad selektywnej zbiórki śmieci.

Wdrożenie unijnych przepisów unijnej dyrektywy NEC w sprawie redukcji emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłu drobnego - m.in. taki cel ma nowelizacja ustawy o handlu uprawnieniami do emisji, do której senatorowie nie wnieśli w piątek poprawek.

Uszczelnienie systemu obrotu olejem opałowym i odbiurokratyzowanie obrotu nim ma umożliwić nowelizacja ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw, którą w piątek -wraz z poprawkami - przyjął w piątek Senat.

Wzmocnienie nadzoru publicznego nad działalnością biegłych rewidentów i firm audytorskich zakłada nowelizacja ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, którą - wraz z poprawkami - przyjął w piątek Senat.

Zorganizowaną grupę przestępczą handlującą w internecie środkami poronnymi rozbiła rzeszowska policja. Zatrzymanych zostało troje mieszkańców Śląska, którzy mieli sprzedać kilkanaście tysięcy tabletek o działaniu aborcyjnym. Wszyscy trafili do aresztów na trzy miesiące.

Nie ustajemy w poszukiwaniach 5-letniego Dawida; w poszukiwania zaangażowane są duże siły i środki. Wszyscy mamy nadzieję, że poszukiwania zakończą się dobrym rezultatem - powiedział w piątek we Wrocławiu szefa MSWiA Elżbieta Witek.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Grupa Socjalistów i Demokratów postawiła kandydatce na szefową KE Ursuli von der Leyen warunki, od spełnienia których uzależnia poparcie dla niej. Frakcja chce m.in. gwarancji dla nakładania na kraje członkowskie za łamanie praworządności sankcji powiązanych z funduszami UE.

Pierwsze elementy rosyjskiego rakietowego systemu obrony powietrznej S-400 zostały dostarczone do Ankary w piątek - powiadomiło tego dnia rano tureckie ministerstwo obrony. Informację tę potwierdziła Rosja. Dostawa będzie kontynuowana w ciągu nadchodzących dni.

Dziennik "Daily Telegraph" poinformował w piątek, że brytyjska dyplomacja spodziewa się dalszego wycieku depesz dyplomatycznych po publikacji tekstów napisanych przez ambasadora w USA Kima Darrocha. Doprowadziło to do jego rezygnacji ze stanowiska.

Prezydent USA Donald Trump zrezygnował z planów dołączenia na mocy rozporządzenia wykonawczego pytania o obywatelstwo w kwestionariuszach Biura Spisu Ludności 2020. Zamierza uzyskać dane na ten temat z różnych agencji rządowych.

Były premier Katalonii oraz czterej jego byli ministrowie, ukrywający się od 2017 roku poza Hiszpanią, zostali w czwartek oskarżeni przez Sąd Najwyższy w Madrycie o rebelię w związku z referendum niepodległościowym, które zorganizowali w tym regionie.

Tymczasowa Rada Wojskowa w Sudanie poinformowała w czwartek, że udaremniła próbę zamachu stanu, przygotowywanego przez żołnierzy i oficerów. Kilka dni temu w Sudanie podpisano porozumienie o podziale władzy w tym kraju przez następne trzy lata.

Prezydent USA Donald Trump wezwie do siebie przedstawicieli dużych firm technologicznych, którym zarzuca stronniczość i "cenzurowanie" konserwatywnych głosów w internecie. Ogłosił również, że jego administracja bada sposoby na ochronę "wolności słowa".

Chiny nałożą sankcje na amerykańskie firmy związane ze sprzedażą broni Tajwanowi - poinformowało w piątek chińskie MSZ. Przebywający na Węgrzech szef chińskiej dyplomacji Wang Yi ostrzegł natomiast USA, by "nie igrały z ogniem" w sprawie Tajwanu.

Piątkowa sesja na warszawskiej GPW zakończyła się nieznacznym spadkiem WIG20. Pozostałe główne indeksy zanotowały lekkie wzrosty. Wśród spółek z WIG20 najmocniej w górę poszły notowania PGNiG oraz Play.

Minister pracy USA Alexander Acosta, który jako prokurator zaaprobował ugodę pozasądową z miliarderem oskarżonym o nakłanianie do prostytucji i wykorzystywanie nieletnich dziewcząt, podał się w piątek do dymisji. Sprawę ugody bada resort sprawiedliwości. (PAP Biznes)

gor/ osz/