Koalicja Obywatelska chce postawić na energetykę rozproszoną i OZE

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

13.07. Warszawa (PAP) - Inwestycje w energetykę rozproszoną, uzyskanie do 15 GW mocy i 14 proc. udziału OZE w produkcji energii w Polsce, impuls dla rozwoju "zielonego przemysłu", pokrycie przez państwo kosztów instalacji na własne potrzeby - to część ze zmian w energetyce przedstawionych przez Koalicję Obywatelską (KO) podczas forum programowego w Warszawie. Zgodnie z zapowiedzią szefa KO Grzegorza Schetyny, do 2040 r. Polska wyeliminuje z energetyki węgiel.

Założenia zmian w energetyce przedstawił w prezentacji podczas sobotniego panelu w ramach Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej Andrzej Czerwiński, poseł PO, były minister skarbu państwa.

Jak wynika z prezentacji, KO chce też pełnego zastąpienie do 2030 r. domowych instalacji grzewczych na węgiel. Planuje też zwiększanie udziału OZE w miksie energetycznym i systematycznego przenoszenia energetyki konwencjonalnej do rezerw.

KO zamierza też do 2040 r. odejść od węgla w energetyce.

"Zobowiązujemy się, że do 2030 r. wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2035 r. w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 r. w energetyce" - zapowiedział podczas wystąpienia na forum programowym szef KO Grzegorz Schetyna.

KO zakłada spadek cen energii elektrycznej poprzez konsekwentne urynkowienie energetyki, jej przebudowę i demonopolizację. Jak zaznaczono w prezentacji, konkurencyjność rynkowa, a nie systemy wsparcia mają decydować o zwrocie z inwestycji. KO chce też redukować energochłonność polskiej gospodarki.

KO zamierza promować energetykę rozproszoną m. in. poprzez zwolnienia podatkowe. Decyzje o lokalizacji OZE miałyby zapadać na szczeblu lokalnym, nie centralnym.

W zaprezentowanych materiałach napisano, że zamiast nowych elektrowni węglowych KO proponuje 7 GW nowych mocy w systemie i 50 TWh z instalacji kogeneracyjnych. KO stawia też na elastyczność systemu i budowanie lokalnych rynków dostaw.

Wśród nowych priorytetów strategicznych KO wymienia: dywersyfikację, digitalizację, decentralizację i dekarbonizację. U podstaw założeń ma leżeć wspomaganie aktywności Polaków w zabezpieczaniu ich potrzeb energetycznych.(PAP Biznes)

pat/ tj/