Facebook zapłaci 5 mld dol. kary za skandal z Cambridge Analytica

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

12.07. Warszawa (PAP) - Federalna Komisja Handlu nałożyła na Facebookiem karę w wysokości 5 mld dol. za skandal z Cambridge Analytica - informuje Wall Street Journal, powołując się na źródło zbliżone do sprawy. Kwota kary jest zgodna z przedstawionymi przez firmę w kwietniu szacunkami.

Według źródła Wall Street Journal Federalna Komisja Handlu (FTC) zawarła z Facebookiem porozumienie, na mocy którego spółka zapłaci ok. 5 mld kary za niezgodne z prawem umożliwienie dostępu do danych 87 mln swoich użytkowników firmie Cambridge Analytica. FTC badała sprawę od marca 2018 roku. Komisja uznała, że Facebook naruszył warunki umowy z 2011 roku, która zobowiązywała firmę do jasnego informowania swoich użytkowników o udostępnianiu ich danych stronom trzecim.

Kara nałożona na Facebook jest najwyższą, jaką kiedykolwiek musiała zapłacić firma technologiczna. Jednocześnie jest zgodna z szacunkami, które Facebook przedstawił w kwietniu, przy okazji publikacji raportu za I kwartał. Spółka informowała wtedy, że na poczet zapłaty zawiązała rezerwy w wysokości 3 mld dol.

Na piątkowej sesji kurs akcji Facebooka wzrosły o 1,8 proc. do 204,87 dol. Od rekordu wszechczasów z lipca zeszłego roku notowania dzieli niecałe 6 proc. (PAP Biznes)

tj/