Gaz-System podpisał kontrakt z Solar Turbines za 550 mln zł w ramach Baltic Pipe (opis)

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

14.08. Warszawa (PAP) - Gaz-System podpisał kontrakt na dostawę i serwis kompletu agregatów sprężarkowych do trzech tłoczni gazu wchodzących w skład programu Baltic Pipe - poinformował prezes Gaz-System Tomasz Stępień. Wartość kontraktu wynosi ponad 550 mln zł.

Umowa z Solar Turbines jest pierwszą umową inwestorską w ramach projektu Baltic Pipe.

"To pierwsza z dostaw inwestorskich w ramach programu. Obecnie Gaz-System wchodzi w okres zakupowy i kontraktowania wykonawców i dostawców projektów. Na podobnym etapie jest spółka Energinet z Danii" - powiedział prezes Stępień podczas podpisania umowy z Solar Turbines.

Dostawa obejmuje łącznie 10 agregatów sprężarkowych o mocy od 5 do 10 MW. Trzy z nich trafią do Tłoczni Gazu Goleniów, kolejne trzy do Tłoczni Gazu Gustorzyn, a cztery do Tłoczni Gazu Odolanów.

"Moc tych trzech tłoczni zwiększy o 50 proc. moc tłoczni dzisiaj zainstalowanych w systemie przesyłowym w Polsce" - powiedział Stępień.

Dostawa będzie zrealizowana w okresie od 18 do 20 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Zdaniem prezesa dzięki umowie i realizacji zaplanowanych inwestycji będzie możliwe rozprowadzenie gazu z nowych kierunków i umożliwienie zastąpienia dotychczasowych szlaków dostaw i przesyłu we wszystkich kierunkach do całej polskiej gospodarki i do Europy Środkowej.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski potwierdził, że projekt Baltic Pipe jest realizowany zgodnie z harmonogramem co do tygodnia i nie ma żadnych zagrożeń co do terminu zakończenia inwestycji w październiku 2022 roku.

"Podpisana dzisiaj umowa z amerykańską firmą na dostawę sprężarek dla trzech polskich tłoczni w programie Baltic Pipe jest jednym z elementów realizowanej przez polski rząd strategii dywersyfikacji źródeł pozyskiwania gazu" - powiedział Naimski.

"Kontrakt ten jest istotny dla całego projektu Baltic Pipe. To jeden z największych kontraktów, który został do tej pory podpisany w sektorze gazowym budującym infrastrukturę w Polsce" - dodał.

Baltic Pipe to strategiczna inwestycja mająca na celu utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynek duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich.

W ramach inwestycji na terenie Polski powstaną: gazociąg łączący Baltic Pipe z krajowym systemem przesyłowym oraz gazociąg Goleniów-Lwówek. Ponadto zostaną rozbudowane tłocznie gazu w Goleniowie i Odolanowie, a także zostanie wybudowana nowa tłocznia gazu w Gustorzynie. (PAP Biznes)

pr/ ana/