DZIEŃ NA RYNKACH: Kurs euro w dół po obniżce stopy depozytowej przez EBC, kontrakty w USA w górę

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

12.09. Paryż, Frankfurt Londyn (PAP/Bloomberg) - Eurodolar osłabia się, a rentowności obligacji rynków bazowych idą w dół po obniżce stopy depozytowej przez EBC o 10 pb do -0,5 proc. Bank ogłosił także wznowienie programu QE, tiering i zmianę forward gudinace. Kontrakty w USA rosną, a indeksy w Europie wahają się.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,16 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,19 proc., a na Nasdaq idą w górę o 0,39 proc.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,15 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,12 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,04 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,01 proc.

W indeksie szerokiego rynku Stoxx Europe 600 najwięcej zyskuje sektor bankowy - Santander i Commerzbank idą w górę o 3,5 proc., a Unione di Banca o 2,5 proc.

Zyskują też producenci półprzewodników - AMS rośnie o 4 proc. Tracą spółki sektora energii i nieruchomości.

Dolar umacnia się o 0,24 proc. wobec koszyka walut do 98,87 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,45 proc. do 1,0958.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,03 proc. do 107,8.

Kurs funta zwyżkuje o 0,03 proc. wobec dolara do 1,2321.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX spada o 1 proc. do 55,2 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w dół o 1,3 proc. do 60 USD/b.

Rentowność 10-letnich UST spada o 4 pb do 1,70 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich idzie w dół o 2 pb do 2,18 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 5 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: -21 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich obligacji spada o 5 pb do: -0,61 proc.

BANKI CENTRALNE W CENTRUM UWAGI

Europejski Bank Centralny obniżył w czwartek stopę depozytową o 10 pb. do -0,50 proc., ogłosił wznowienie QE netto od listopada w wys. 20 mld euro, wprowadził tiering oraz zmodyfikował forward guidance - podano w komunikacie po wrześniowym posiedzeniu banku.

QE będzie prowadzone "tak długo jak będzie to konieczne" dla wzmocnienia akomodacyjnego działania stóp procentowych i zakończy się "krótko" przed rozpoczęciem podwyżek stóp procentowych.

EBC będzie utrzymywał stopy procentowe na obecnym lub niższym poziomie aż inflacja w przekonująco zbliży się do poziomu bliskiego, ale niższego niż 2 proc. w horyzoncie projekcji, a wzrost inflacji do celu będzie również widoczny w trendzie inflacji bazowej.

System tieringu będzie dwustopniowy.

O godz. 14.30 rozpocznie się konferencja prasowa prezesa EBC Mario Draghiego, który przedstawi uzasadnienie decyzji Rady Prezesów.

Przed posiedzeniem EBC rynek w pełni wyceniał prawdopodobieństwo obniżki stopy depozytowej EBC o 10 pb do -0,50 proc., natomiast możliwość obcięcia kosztów kredytu o 20 pb do -0,60 proc. szacował na 33,8 proc.

Bank Centralny Turcji obniżył benchmarkową stopę repo o 325 pb. do 16,5 proc. - poinformował bank w komunikacie. To druga obniżka kosztów kredytu w 2019 r.

W komunikacie podano, że stopień zacieśnienia polityki monetarnej zostanie ustalony na podstawie wskaźników oczekiwań dot. inflacji bazowej, aby zapewnić kontynuację procesu dezinflacji.

Wszyscy ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberga spodziewali się obniżenia stóp proc., z tym, że odpowiedzi w kwestii wysokości obniżki mieściły się w przedziale od 125 pb do 400 pb. Rynkowy konsensus zakładał obniżkę o 275 pb.

W przyszłym tygodniu w środę swoją decyzję ws. stóp procentowych ogłosi Fed. Rynki spodziewają się obniżki stóp procentowych o 25 pb.

USTĘPSTWA W KONFLIKCIE HANDLOWYM USA-CHINY

Donald Trump zamierza przełożyć o dwa tygodnie podwyższenie do 30 procent ceł na chiński eksport do USA o wartości 250 mld dolarów. To "gest dobrej woli" - napisał na Twitterze amerykański prezydent.

Rzecznik chińskiego Ministerstwa Handlu powiedział w czwartek, że chińskie firmy zaczęły wysyłać zapytania o ceny zakupów artykułów rolnych w USA, sugerując możliwość zakupu przez Chiny produktów rolniczych z USA, w tym soi i wieprzowiny.

W środę chiński rząd ogłosił, że wyłączy 16 rodzajów towarów z ceł odwetowych, nałożonych na amerykański eksport w ramach wojny handlowej.

Analitycy są jednak sceptyczni czy "gesty dobrej woli" oznaczają faktyczny przełom w konflikcie.

"Wszystko zmienia się bardzo szybko, trudno jest powiedzieć, jaka jest motywacja po stronie USA. Nie chciałbym odczytywać małego ustępstwa jako sugestii, że jesteśmy na drodze do rozwiązania tego problemu" - powiedział James McCormack, szef ratingów w agencji Fitch.

"Nadal istnieje wiele niepewności w nadchodzących rozmowach handlowych. Lista wyłączeń składająca się tylko z 16 pozycji nie zmieni stanowiska Chin. Wierzymy, że Chiny będą bardzo stanowcze w negocjacjach" - dodał.(PAP Biznes)

kkr/ osz/