Anwil podpisał z Prochemem umowę na budowę infrastruktury OSBL (opis)

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

12.09. Warszawa (PAP) - Anwil, z grupy PKN Orlen, podpisał z Prochemem umowę na prace projektowe oraz prace budowlano-montażowe infrastruktury OSBL (Outside Battery Limits) - podał PKN Orlen w komunikacie. Umowa stanowi ostatnią z trzech umów, jakie zostały zawarte w ramach rozbudowy zdolności produkcyjnych nawozów w Anwil. Szacowany całkowity koszt inwestycji wynosi ok. 1,3 mld zł.

W osobnym komunikacie Prochem podał, że wynagrodzenie za wykonanie umowy wynosi 282,5 mln zł netto, ma charakter ryczałtowy i będzie wypłacane w ratach powiązanych z zaawansowaniem prac.

Termin wykonania umowy strony określiły na 31 sierpnia 2021 roku, a zakończenie całej inwestycji planowane jest do połowy 2022 roku.

Projekt zakłada wzrost zdolności produkcyjnych nawozów Anwil o 495 tys. ton rocznie, czyli do 1.461 tys. ton rocznie.

Szacuje się, że po zrealizowaniu projektu zysk operacyjny EBITDA Anwilu może wzrosnąć o ok. 57 mln euro rocznie.

W kwietniu Anwil podpisał z Thyssenkrupp Industrial Solutions umowę na projektowanie, dostawy oraz budowę w systemie "pod klucz" instalacji kwasu azotowego i neutralizacji.

Druga z umów - na projektowanie, dostawy oraz budowę instalacji granulacji, została podpisana z Tecnimont pod koniec czerwca.

W grudniu 2018 r. PKN Orlen zgodził się na rozbudowę zdolności produkcyjnych nawozów w Anwilu. Jak wówczas podano, Anwil w wyniku inwestycji poszerzy ofertę o cztery rodzaje nawozów: saletrę grubą, saletrosiarczan amonu, saletrzak z siarką i saletrzak z magnezem o ulepszonych własnościach granuli.

PKN Orlen posiada 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym Anwilu. (PAP Biznes)

doa/ ana/