Tiering zostanie uruchomiony od 30 października - EBC

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

12.09. Warszawa (PAP) - Dwustopniowy system różnicowania stopy procentowej (tiering) zostanie uruchomiony od 30 października - podał Europejski Bank Centralny w osobnym komunikacie.

W komunikacie napisano, że tiering ma "na celu wspieranie transmisji polityki monetarnej". EBC wprowadza od 30 października dwupoziomowy tiering (różnicowania stopy depozytowej), w ramach którego część nadwyżek płynnościowych trzymanych przez instytucje kredytowe eurosystemu będzie zwolnione z oprocentowania z ujemną stopą depozytową.

Nadwyżki te będą procentowane do 0,0 proc., pozostałe według stopy depozytowej.

Instytucje będą kwalifikowane do zwolnienia na podstawie wielokrotności minimalnych wymogów rezerwowych danej instytucji. Na początek mnożnik został ustalony na poziomie: 6.

Zarówno mnożnik, jak i stopa dla tieringu mogą ulec zmianie.

"Niniejsza decyzja ma na celu wsparcie transmisji polityki pieniężnej, przy jednoczesnym zachowaniu pozytywnych efektów stóp ujemnych w akomodacyjne nastawienie polityki pieniężnej i ciągłą konwergencję inflacji do celu EBC" - napisano.

"Wszystkie instytucje kredytowe podlegające wymogom dotyczącym rezerw obowiązkowych na mocy rozporządzenia EBC/2003/9 będą kwalifikować się do systemu dwupoziomowego tieringu" - dodano. (PAP Biznes)

kkr/ asa/