DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w USA w górę; w Europie w większości spadki po EBC

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

12.09. Paryż, Frankfurt Londyn (PAP/Bloomberg) - Indeksy w USA rosną, a w Europie notowania wahają się. Inwestorzy starają się ocenić pakiet stymulacyjny przedstawiony w czwartek przez EBC - bank centralny obniżył stopę depozytową, uruchomi QE, zmienił forward guidance i wprowadzi tiering. Eurodolar umacnia się, rentowności amerykańskich obligacji idą w dół.

Indeks S&P 500 rośnie o 0,05 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,05 proc., a Nasdaq idzie w górę o 0,44 proc.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,107 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 0,22 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,1 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,41 proc.

W indeksie szerokiego rynku Stoxx Europe 600 największe zmiany notuje sektor bankowy - Santander i Commerzbank idą w górę o 3,5 proc., a Unione di Banca o 2,5 proc. Bank of Ireland traci 4 proc. a Lloyds i Caixa Bank po 2 proc.

Zyskują producenci półprzewodników - AMS rośnie o 4 proc. Tracą spółki sektora energii i nieruchomości.

Dolar osłabia się o 0,15 proc. wobec koszyka walut do 98,49 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,21 proc. do 1,1032.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,05 proc. do 107,7.

Kurs funta zwyżkuje o 0,23 proc. wobec dolara do 1,2346.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX spada o 2,33 proc. do 54,44 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w dół o 2,3 proc. do 59,38 USD/b.

Rentowność 10-letnich UST spada o 2 pb do 1,72 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich idzie w dół o 2 pb do 2,18 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 5 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: -21 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich obligacji rośnie o 1 pb do: -0,56 proc.

BANKI CENTRALNE W CENTRUM UWAGI

Europejski Bank Centralny obniżył w czwartek stopę depozytową o 10 pb. do -0,50 proc., ogłosił wznowienie QE netto od listopada w wys. 20 mld euro, wprowadził tiering oraz zmodyfikował forward guidance - podano w komunikacie po wrześniowym posiedzeniu banku.

"Odpowiedni stopień akomodacji pieniężnej jest nadal niezbędny do utrzymania trwałej konwergencji inflacji do poziomów poniżej, ale blisko 2 proc. w średnim okresie" - powiedział prezes EBC Mario Draghi na konferencji prasowej po posiedzeniu banku.

QE będzie prowadzone "tak długo jak będzie to konieczne" dla wzmocnienia akomodacyjnego działania stóp procentowych i zakończy się "krótko" przed rozpoczęciem podwyżek stóp procentowych.

"Mamy przestrzeń na to, by QE trwało przez całkiem długi czas, bez konieczności dyskusji nad podnoszeniem limitu emitenta" - powiedział Draghi.

EBC będzie utrzymywał stopy procentowe na obecnym lub niższym poziomie aż inflacja w przekonująco zbliży się do poziomu bliskiego, ale niższego niż 2 proc. w horyzoncie projekcji, a wzrost inflacji do celu będzie również widoczny w trendzie inflacji bazowej.

System tieringu będzie dwustopniowy.

EBC zrewidował w dół prognozy wzrostu PKB i inflacji w strefie euro na najbliższe lata - poinformował prezes banku Mario Draghi na konferencji prasowej. Prognoza inflacji na 2020 r. została obniżona do 1 proc. z 1,4 proc., a na 2021 r. do 1,5 proc. z 1,6 proc.

Przed posiedzeniem EBC rynek w pełni wyceniał prawdopodobieństwo obniżki stopy depozytowej EBC o 10 pb do -0,50 proc., natomiast możliwość obcięcia kosztów kredytu o 20 pb do -0,60 proc. szacował na 33,8 proc.

Bank Centralny Turcji obniżył benchmarkową stopę repo o 325 pb. do 16,5 proc. - poinformował bank w komunikacie. To druga obniżka kosztów kredytu w 2019 r.

W komunikacie podano, że stopień zacieśnienia polityki monetarnej zostanie ustalony na podstawie wskaźników oczekiwań dot. inflacji bazowej, aby zapewnić kontynuację procesu dezinflacji.

Wszyscy ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberga spodziewali się obniżenia stóp proc., z tym, że odpowiedzi w kwestii wysokości obniżki mieściły się w przedziale od 125 pb do 400 pb. Rynkowy konsensus zakładał obniżkę o 275 pb.

W przyszłym tygodniu, w środę swoją decyzję ws. stóp procentowych ogłosi Fed. Rynki spodziewają się obniżki stóp procentowych o 25 pb.

USTĘPSTWA W KONFLIKCIE HANDLOWYM USA-CHINY

Donald Trump zamierza przełożyć o dwa tygodnie podwyższenie do 30 procent ceł na chiński eksport do USA o wartości 250 mld dolarów. To "gest dobrej woli" - napisał na Twitterze amerykański prezydent.

Rzecznik chińskiego Ministerstwa Handlu powiedział w czwartek, że chińskie firmy zaczęły wysyłać zapytania o ceny zakupów artykułów rolnych w USA, sugerując możliwość zakupu przez Chiny produktów rolniczych z USA, w tym soi i wieprzowiny.

W środę chiński rząd ogłosił, że wyłączy 16 rodzajów towarów z ceł odwetowych, nałożonych na amerykański eksport w ramach wojny handlowej.

Analitycy są jednak sceptyczni czy "gesty dobrej woli" oznaczają faktyczny przełom w konflikcie.

"Wszystko zmienia się bardzo szybko, trudno jest powiedzieć, jaka jest motywacja po stronie USA. Nie chciałbym odczytywać małego ustępstwa jako sugestii, że jesteśmy na drodze do rozwiązania tego problemu" - powiedział James McCormack, szef ratingów w agencji Fitch.

"Nadal istnieje wiele niepewności w nadchodzących rozmowach handlowych. Lista wyłączeń składająca się tylko z 16 pozycji nie zmieni stanowiska Chin. Wierzymy, że Chiny będą bardzo stanowcze w negocjacjach" - dodał.(PAP Biznes)

kkr/ ana/