Skrót wiadomości - czwartek, 12 września

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

13.09. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Deficyt w obrotach towarowych handlu zagranicznego po lipcu 2019 r. wyniósł 0,1 mld euro - podał Główny Urząd Statystyczny.

Kandydatem na szefa resortu finansów jest Jerzy Kwieciński - podała Wirtualna Polska, powołując się na nieoficjalne informacje.

Obroty w przemyśle w Polsce w czerwcu 2019 roku spadły rdr o 0,5 proc. wobec wzrostu o 9,9 proc. rok wcześniej, a obroty na eksport i wywóz spadły o 5,5 proc. wobec wzrostu o 12,1 proc. rok wcześniej - podał GUS w opracowaniu kwartalnym.

Udział Niemiec w polskim eksporcie w okresie styczeń-lipiec wyniósł 27,3 proc. wobec 28,1 proc. w tym samym okresie 2018 r., a w imporcie spadł o 0,9 pkt. proc. i stanowił 22,0 proc. - podał GUS.

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w lipcu 2019 roku o 3,3 proc. rdr, po wzroście o 1,9 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał Eurostat.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w VII spadła o 0,4 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 1,4 proc., po korekcie z -1,6 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat.

Europejski Bank Centralny obniżył w czwartek stopę depozytową o 10 pb. do -0,50 proc., ogłosił wznowienie QE netto od listopada w wys. 20 mld euro, wprowadził tiering oraz zmodyfikował forward guidance - podano w komunikacie po wrześniowym posiedzeniu banku.

Europejski Bank Centralny obniżył w czwartek stopę depozytową o 10 pb. do -0,50 proc., ogłosił wznowienie QE netto od listopada w wys. 20 mld euro, wprowadził tiering oraz zmodyfikował forward guidance - podano w komunikacie po wrześniowym posiedzeniu banku.

EBC zrewidował w dół prognozy wzrostu PKB i inflacji w strefie euro na najbliższe lata - poinformował prezes banku Mario Draghi na konferencji prasowej. Prognoza inflacji na 2020 r. została obniżona do 1 proc. z 1,4 proc., a na 2021 r. do 1,5 proc. z 1,6 proc.

Utrzymują się wyraźnie negatywne czynniki ryzyka dla gospodarki eurolandu, a perspektywy dla wzrostu pozostają skierowane w dół - powiedział na konferencji prasowej prezes EBC Mario Draghi.

Rządy posiadające przestrzeń fiskalną powinny podjąć działania wspierające wzrost - powiedział na konferencji prasowej prezes EBC Mario Draghi.

Rada Prezesów zasadniczo zgodna co do decyzji podjętych na posiedzeniu, a decyzje ws. QE nie wymagały głosowania - powiedział na konferencji prasowej prezes EBC Mario Draghi. Dodał, że kompozycja aktywów skupowanych w ramach QE będzie podobna do tej z przeszłości.

Jest przestrzeń, by program skupu aktywów netto (QE) potrwał przez całkiem długi czas - powiedział na konferencji prasowej prezes EBC Mario Draghi.

Prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w eurolandzie nadal jest niskie, ale wzrosło - powiedział na konferencji prasowej prezes EBC Mario Draghi.

Dwustopniowy system różnicowania stopy procentowej (tiering) zostanie uruchomiony od 30 października - podał Europejski Bank Centralny w osobnym komunikacie.

Rządy państw eurolandu powinny prowadzić bardziej aktywną politykę fiskalną, a EBC nie może "w nieskończoność" ratować sytuacji gospodarczej eurolandu - wynika z wypowiedzi prezesa EBC Mario Draghiego

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w sierpniu wzrosły o 0,1 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 1,7 proc. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano +0,1 proc. mdm, a +1,8 proc. rdr.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 15 tys. do 204 tys. - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 215 tys.

GIEŁDA

W czwartek na warszawskim parkiecie doszło do zniżek głównych indeksów. W gronie blue chipów najsilniej poszły w dół akcje PKN Orlen, PGE i CCC.

Zamknięcie: WIG20 2.189,07 pkt. (-0,01 proc.), WIG 57.886,60 pkt.(-0,11 proc.).

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 3,8 pkt. proc. do 43,8 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego zniżkował o 4,6 pkt. proc. i wyniósł 35,4 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

SPÓŁKI

Grupa LPP miała w drugim kwartale 2019 roku 205,5 mln zł zysku netto (wg MSSF16) - podała spółka w raporcie. Według MSR17 zysk netto wyniósł 249,6 mln zł wobec 206,1 mln zł zysku przed rokiem.

PKN Orlen planuje w ciągu dwóch, trzech lat zwiększyć liczbę stacji paliw na Słowacji do 30-40, co ma da dać grupie piąte lub szóste miejsce wśród graczy na słowackim rynku - poinformował dziennikarzy Tomasz Wiatrak, prezes Unipetrolu, czeskiej spółki zależnej PKN Orlen.

PKN Orlen chce w ciągu dwóch, trzech lat zwiększyć udział w czeskim rynku detalicznym paliw do 30 proc. z 23,7 proc. obecnie - poinformował dziennikarzy Tomasz Wiatrak, prezes Unipetrolu, czeskiej spółki zależnej PKN Orlen.

PKN Orlen, który w najbliższych tygodniach otworzy siedem nowych stacji paliw na Słowacji, chce w ciągu 2-3 najbliższych lat zdecydowanie zwiększyć swój udział w tamtejszym rynku detalicznym - poinformował PAP Biznes prezes Orlenu Daniel Obajtek. Polska spółka chce też rozszerzać sieć stacji na Litwie.

Grupa LPP podtrzymuje, że jej marża w 2019 roku powinna znaleźć się w przedziale 53-54 proc. - poinformowała spółka w prezentacji. Grupa podniosła cel wzrostu powierzchni w tym roku do 14 proc. z 12 proc. wcześniej.

LPP jest zadowolone ze sprzedaży w trzecim kwartale - poinformował wiceprezes Przemysław Lutkiewicz.

Grupa LPP ocenia, że zapowiadane podniesienie płacy minimalnej spowoduje wzrost kosztów wynagrodzeń. Spółka będzie inwestować w automatyzację - poinformował na konferencji Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes LPP.

Grupa LPP w drugim kwartale tego roku, pierwszy raz w historii, odnotowała wyższą sprzedaż zagraniczną niż krajową. Spółka będzie optymalizować sieć salonów w Polsce. W przyszłym tygodniu planuje uruchomić e-sklep dla wszystkich krajów Unii Europejskiej i na Ukrainie - poinformował na konferencji wiceprezes Przemysław Lutkiewicz.

LPP podtrzymuje cel marży na 2019 roku w przedziale 53-54 proc., ale z powodu wysokiego kursu dolara osiągnięcie tego celu może być trudne - poinformował wiceprezes LPP Przemysław Lutkiewicz.

Kruk liczy na wyższe inwestycje w nowe portfele wierzytelności w II połowie 2019 roku, w całym roku możliwy jest poziom 1 mld zł, a w 2020 roku nie powinny być one niższe. Wonga w tym roku powinna pozytywnie kontrybuować do wyników na poziomie zysku operacyjnego, natomiast w 2020 r. na poziomie zysku netto - poinformował PAP Biznes prezes spółki Piotr Krupa.

Sieć jubilerska W.Kruk, należąca do grupy VRG, pracuje nad poszerzaniem oferty. Myśli o wyjściu na rynki zagraniczne, a w Polsce w ciągu trzech lat może powiększyć sieć do 200 salonów ze 140 obecnie - poinformował PAP Biznes prezes Radosław Jakociuk.

CD Projekt planuje wydać grę "Gwint: Wiedźmińska Gra Karciana" w wersji iOS 29 października - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Ultimate Games według stanu na 12 września 2019 roku ma 772 tys. graczy oczekujących na zakup gier spółki w sklepie Steam, a liczba wszystkich dodań tzw. "wishlist additions" przekracza 1,14 mln graczy - poinformował Ultimate Games w komunikacie.

Stanisław Bieńkowski wzywa do sprzedaży do 29.084.435 akcji Stelmetu, stanowiących do 99,05 proc., po cenie 7,74 zł za akcję - poinformował pośredniczący w wezwaniu DM PKO BP.

Alior Leasing, spółka z grupy Alior Banku, przeprowadziła transakcję sekurytyzacji części swojego portfela wierzytelności o wartości 500 mln złotych. Transakcja pozwoliła na pozyskanie 360 mln zł - podała bank w komunikacie prasowym.

Niektórzy posiadacze obligacji ZM Kania znajdują się na etapie postępowania sądowego w celu uzyskania klauzuli wykonalności, co umożliwi im egzekucje z zabezpieczeń udzielonych przez pana Henryka Kanię - poinformował PAP Biznes administrator zabezpieczeń, radca prawny Wojciech Pfadt.

Polski Holding Nieruchomości planuje kolejną emisję obligacji w ramach programu, ale nie nastąpi to wcześniej niż w 2020 roku - poinformował w czwartek prezes Marcin Mazurek.

Agora zawarła umowę inwestycyjną i umowę wspólników, zgodnie z którymi ma nabyć 32 istniejące udziały i 15 nowo utworzone w spółce Online Technologies HR - podała Agora w komunikacie. Całkowita, łączna kwota inwestycji Agory w Online Technologies to 7,7 mln zł.

Proces przyłączenia do Polskiego Holdingu Nieruchomości spółki Chemobudowa-Kraków i Centrum Biurowego Plac Grunwaldzki powinien zakończyć się do końca 2019 roku - poinformował w czwartek prezes Marcin Mazurek.

Producent maszyn i urządzeń dla przemysłu wydobywczego, grupa Famur, pomoże Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu w dokumentowaniu historii rozwoju techniki górniczej, poprzez m.in. dostęp do maszyn i ich dokumentacji czy wiedzy serwisowej.

Anwil, z grupy PKN Orlen, podpisał z Prochem umowę na budowę infrastruktury OSBL - podał PKN Orlen w komunikacie. Umowa stanowi ostatnią z trzech najważniejszych umów, jakie zostały zawarte w ramach rozbudowy zdolności produkcyjnych nawozów w Anwil.

TIM odczuwa oznaki spowolnienia w sektorze budowlanym i ocenia, że utrzymanie dynamiki poprawy wyników z pierwszego półrocza 2019 r. może okazać się trudne - wynika z wypowiedzi przedstawicieli spółki na spotkaniu z dziennikarzami i analitykami.

WALUTY

Złoty może zyskać wobec euro, a poziom 4,30 jest w zasięgu - uważają ekonomiści. Dochodowość 10-letnich polskich SPW znalazła się na poziomie równowagi i może oscylować w przedziale 1,95-2,00 proc.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,3400 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0963 USD i 118,14 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną w reakcji na zanotowany spadek zapasów tego metalu i osłabienie obaw o globalny wzrost gospodarczy. Miedź zwyżkuje na LME w transakcjach 3-miesięcznych o 0,7 proc. wobec 5.815,50 USD za tonę - podają maklerzy.

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje. Wiele wątków ma teraz wpływ na rynki paliw: Trump-Chiny, Trump-Iran, zapasy ropy w USA, spotkanie OPEC - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 56,26 USD, po zwyżce ceny o 0,91 proc. Ropa Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 62,74 USD za baryłkę, po wzroście notowań o 0,58 proc.

Federalna Agencja ds. Sieci Przesyłowych (Bundesnetzagentur) zażądała od Gazpromu, by natychmiast zmniejszył o połowę ilość gazu przesyłanego rurociągiem OPAL. To konsekwencja wtorkowej decyzji Sądu UE.

OPINIE, PROGNOZY

Grupa LPP zaraportowała w II kwartale 205,5 mln zł zysku netto, a zysk operacyjny wyniósł 352,5 mln zł wobec szacowanych wcześniej 330 mln zł EBIT. Analitycy wskazują, że wyniki spółki są dobre, a biorąc pod uwagę obecny kurs LPP, reakcja rynku powinna być pozytywna.

Cztery renomowane niemieckie instytuty badań nad gospodarką ogłosiły w czwartek prognozy dotyczące PKB w Niemczech. Wszystkie przewidują, że w trzecim kwartale tego roku Niemcy znów znajdą się na minusie.

Spółki IT notowane na GPW systematycznie zwiększają sprzedaż usług chmurowych, rośnie też udział tej części biznesu w ich łącznych przychodach. Krajowe firmy nie obawiają się przy tym konkurencji ze strony globalnych gigantów - współpracują z nimi, oferując jednocześnie własne, specjalistyczne rozwiązania.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Sejm uchwalił nowe prawo zamówień publicznych. Ustawa przewiduje m.in. wymóg przedstawienia zgodności wyliczonej ceny robót budowlanych z przepisami dotyczącymi kosztu pracy.

Wartość BIK Indeksu w sierpniu 2019 r. wyniosła 13,7 proc., co oznacza, że w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 13,7 proc. w porównaniu z sierpniem 2018 r. - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Zysk netto ubezpieczycieli w pierwszej połowie 2019 roku wyniósł 4,1 mld zł i był o 7,1 proc. wyższy niż rok wcześniej - podała w czwartek Polska Izba Ubezpieczeń. Zysk ubezpieczycieli życiowych wyniósł 1,3 mld zł i był o 2,8 proc. wyższy niż rok wcześniej, a ubezpieczycieli majątkowych 2,8 mld zł, co oznacza wzrost o 9,3 proc.

Podczas International Shipping Week brytyjscy inwestorzy wykazali duże zainteresowanie inwestycjami w polskich portach - poinformowało MGMiŻ. Jak podano, obecny na targach szef resortu Marek Gróbarczyk spotkał się także m.in. z brytyjskim ministrem transportu Grantem Shappsem.

Donald Trump poinformował w środę, że przekłada o dwa tygodnie podwyższenia do 30 procent ceł na chiński eksport do USA o wartości 250 mld dolarów. To "gest dobrej woli" - napisał na Twitterze amerykański prezydent.

Decyzja sądu UE w sprawie gazociągu OPAL wpłynie na konsultacje gazowe między Rosją, Ukrainą i Komisją Europejską, które odbędą się w Brukseli 19 września; Rosja zareaguje na decyzję sądu po uzyskaniu opinii prawnej - powiedział minister energetyki Aleksandr Nowak.

Grupa Jeronimo Martins, właściciel sieci sklepów Biedronka, odmawia zapłacenia portugalskiemu rządowi ponad 20 mln euro z tytułu tzw. taksy bezpieczeństwa spożywczego. Detalista zalega z uregulowaniem tego zobowiązania, twierdząc, że jest niezgodne z prawem.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Zanosi się na to, że posiedzenie Senatu zaplanowane na 25, 26, 27 września zostanie skrócone, że szybciej wyczerpiemy porządek i ogłosimy przerwę w obradach Senatu - powiedział w czwartek marszałek izby Stanisław Karczewski.

Posłowie PO-KO postulują, by rozpoczęte w środę, ostatnie w tej kadencji, posiedzenie Sejmu zostało dokończone w ciągu 10 dni, a nie po wyborach parlamentarnych. Wniosek w tej sprawie skierowany zostanie w czwartek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Plan prac Sejmu, ustalony 10 września, uwzględniający dwa dni 86. posiedzenia 15 i 16 października pozostaje aktualny - przekazał PAP dyrektor Centrum Informacyjnego Sejm Andrzej Grzegrzółka. Posłowie PO-KO chcą, aby posiedzenie zostało dokończone w ciągu 10 najbliższych dni.

Posłowie PO: Borys Budka i Mariusz Witczak zażądali w czwartek od ministra sprawiedliwości odwołania sędziego Jarosława Dudzicza ze wszystkich funkcji w wymiarze sprawiedliwości, m.in. ze stanowiska prezesa Sądu Okręgowego w Gliwicach oraz z Krajowej Rady Sądownictwa.

Oczekujemy informacji w sprawie oprogramowania szpiegującego Pegasus, tej sprawy nie odpuścimy - zadeklarował w czwartek wiceszef PO Tomasz Siemoniak. Podkreślił, że posłowie PO-KO nie otrzymali dotąd jasnej odpowiedzi od rządu na pytania, czy program ten został zakupiony.

Jeśli premier Mateusz Morawiecki skutecznie przeprowadzi zmiany dot. składek na ZUS, przejdzie do historii jako premier, który usunął najbardziej szkodliwą barierę w działalności polskich przedsiębiorców - napisał w liście otwartym Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

PiS celowo przegłosowało w Sejmie ustawę ws. jawności majątku rodzin urzędników państwowych z błędami konstytucyjnymi, aby opóźnić jej wejście w życie - twierdzą politycy PO-KO.

Oświadczenia majątkowe wszystkich zobowiązanych osób, będą publikowane zgodnie z terminami wynikającymi z ustawy przyjętej w środę przez Sejm - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Mller.

Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia złożyło w czwartek w Kancelarii Premiera zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Zbigniewa Ziobrę. Chodzi o niemal 2,5 mln zł ryczałtów mieszkaniowych przyznanych prokuratorom Prokuratury Krajowej.

Sejm uchwalił w środę wieczorem ustawę ws. jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych. Zgodnie z ustawą m.in. premier, ministrowie, posłowie, senatorowie, europosłowie, prezesi TK, NSA i SN będą mieli obowiązek ujawnić majątek odrębny swych małżonków i dzieci.

Parlament przed wyborami zakończy prace nad nowelą dotyczącą jawności majątku rodzin m.in. polityków i najważniejszych urzędników państwowych - zapewnił w czwartek wicepremier Jacek Sasin. Na uwagę, że nie zacznie ona obowiązywać przed wyborami, odpowiedział, że "świat się na wyborach nie kończy".

Sejm odrzucił w środę wieczorem wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry złożony przez posłów PO-KO w związku z doniesieniami dotyczącymi tzw. afery hejtowania i dyskredytacji niektórych sędziów w Ministerstwie

Sprawiedliwości.

Kolejne 3,5 mld zł z funduszy norweskich dla Polski zostanie przeznaczone na przedsięwzięcia związane m.in. z kulturą, zdrowiem, innowacjami, rozwojem przedsiębiorczości - powiedział w czwartek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas inauguracji trzeciej edycji funduszy norweskich i EOG.

Lider ruchu Kukiz'15 Paweł Kukiz powiedział, że nie może wykluczyć przyszłej koalicji z PiS, ale - jak ocenił - obecnie PiS robi wszystko, by taką sytuację wykluczyć. Według niego, PiS to "partia arogancka i bufoniarska, która przeskoczyła w pysze PO w jej największych wzlotach pychy".

Jako RPO nie chciałbym uczestniczyć w kampanii wyborczej, ani w przedwyborczej grze; jestem urzędnikiem państwowym, który realizuje swoje konstytucyjne zadania - powiedział w środę w Sejmie rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Popiersie pierwszego premiera III Rzeczypospolitej Tadeusza Mazowieckiego odsłonięto w czwartek w Warszawie. Uroczystość odbyła się w 30. rocznicą powołania rządu, na czele którego stanął Mazowiecki.

Część środowisk politycznych popiera postulaty środowisk LGBT dotyczące adopcji dzieci przez związki partnerskie, a z naszego punktu widzenia jest to oczywiście niedopuszczalne - podkreślił w czwartek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Mijająca kadencja Sejmu i Senatu przejdzie do historii jako upadek polskiego parlamentaryzmu - uważają politycy Lewicy. Jak ocenili, za kilka tygodni "różnorodna lewica w wielkim stylu wejdzie do parlamentu", a wraz z nią wróci europejska normalność, kultura prac i normalna debata.

Kilkunastu lekarzy rezydentów w czarnych workach z umieszczonymi przy nich na tekturowych kartkach napisami z przyczyną zgonu protestowało w czwartek przed Ministerstwem Zdrowia. Resort, komentując protest, zapewnił, że prowadzi dialog ze wszystkimi środowiskami lekarzy.

Aktywiści zakończyli protest wzywając Polki i Polaków do dalszej mobilizacji na rzecz ochrony klimatu - poinformowała w czwartek Fundacja Greenpeace Polska.

25-letni mężczyzna jadący na hulajnodze elektrycznej został w czwartek śmiertelnie potrącony przez samochód na ul. Legnickiej we Wrocławiu. Policja oraz prokuratura wyjaśniają okoliczności wypadku.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego (LIBE) zdecydowała, że wyśle list do polskich władz w sprawie praw społeczności LGBT i osobne pismo do Rady UE i KE w sprawie zastraszania polskich sędziów - dowiedziała się PAP z dwóch źródeł w PE.

Na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego europosłowie chcą przyjąć rezolucję, w której mają się upomnieć o uregulowanie praw obywateli w przypadku chaotycznego brexitu - dowiedziała się PAP ze źródeł w PE.

Wysoki Trybunał (High Court) w Belfaście w wydanej w czwartek decyzji uznał za niezasadną skargę, że bezumowny brexit podkopałby wielkopiątkowe porozumienie pokojowe, które doprowadziło do zakończenia konfliktu zbrojnego w Irlandii Północnej.

Brytyjski rząd opublikował w środę wszystkie dokumenty, związane z przygotowaniami do brexitu bez porozumienia. Opisana w nich jest operacja pod kryptonimem Yellowhammer, czyli możliwe konsekwencje wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej bez umowy.

Google wygrał batalię prawną z niemieckimi wydawcami przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, który orzekł w czwartek, że nie mogą oni domagać się opłat za prawa autorskie od amerykańskiego giganta, bo przepisy z 2013 roku w tej sprawie nie były notyfikowane w KE.

W ponad 20 miastach Rosji policja przeprowadziła w czwartek rewizje u współpracowników opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Działania te są związane ze śledztwem dotyczącym domniemanego prania pieniędzy w Fundacji Walki z Korupcją (FBK), założonej przez Nawalnego.

UE podjęła w czwartek decyzję o przedłużeniu o kolejne sześć miesięcy sankcji wobec 170 osób i 44 podmiotów ze względu na działania, podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy.

W pięciu miastach Rosji współpracownikom Aleksieja Nawalnego, jednego z liderów opozycji antykremlowskiej, zablokowano osobiste rachunki bankowe - poinformowała w czwartek rzeczniczka Nawalnego Kira Jarmysz. Z około 40 miast płyną doniesienia o rewizjach.

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w środę, że bierze pod uwagę pięć nazwisk do obsady stanowiska doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego. We wtorek z tej funkcji zdymisjowany został John Bolton.

Sąd Najwyższy USA w środę późnym wieczorem czasu lokalnego zezwolił administracji Donalda Trumpa na egzekwowanie ostrzejszych przepisów azylowych na granicy amerykańsko-meksykańskiej, podczas gdy polityka ta jest kwestionowana przez sądy niższej instancji.

Szef chińskiej dyplomacji Wang Yi wezwał w czwartek władze USA, aby podjęły "praktyczne środki" na rzecz dialogu z Koreą Płn. w odpowiedzi na "pozytywne sygnały" ze strony Pjongjangu, który zadeklarował, że jest skłonny do dalszych negocjacji nuklearnych.

W atmosferze odległej od nas o 111 lat świetlnych egzoplanety (czyli planety pozasłonecznej) K2-18 b występuje para wodna - poinformowali w środę naukowcy z londyńskiego Centrum Kosmicznych Danych Egzochemicznych (CSED), referując wyniki badań spektroskopowych.

Biały Dom planuje wprowadzenie zakazu sprzedaży większości smakowych wkładów do e-papierosów - podaje w czwartek "New York Times". Pomysł powstał w czasie, gdy setki ludzi zapadają na niezidentyfikowaną chorobę płuc, a "vapuje" coraz więcej młodych.(PAP Biznes)

osz/ asa/ ana/