Skrót wiadomości - czwartek, 10 października

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

11.10. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, we wrześniu 2019 roku spadł wobec sierpniowego odczytu - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Katedra Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Nakłady inwestycyjne firm w I półroczu wzrosły o 17,9 proc. rdr i wyniosły 69,6 mld zł - podał GUS.

Produkcja przemysłowa we Francji spadła o 0,9 proc. w VIII mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 0,3 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Insee.

Eksport Niemiec w sierpniu spadł o 1,8 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po wzroście miesiąc wcześniej o 0,8 proc., po korekcie z +0,7 proc. Urząd Statystyczny w komunikacie.

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii spadła o 0,6 proc. mdm w VIII, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,1 proc. - poinformowało w komunikacie Krajowe Biuro Statystyki w Londynie.

Przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego byli zgodni co do konieczności podjęcia działań w obecnych warunkach makroekonomicznych, lecz byli podzieleni ws. wprowadzenia konkretnych środków polityki monetarnej - wynika z protokołu posiedzenia opublikowanego w czwartek.

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA we wrześniu pozostały bez zmian proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 1,7 proc. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano +0,1 proc. mdm, a +1,8 proc. rdr.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 10 tys. do 210 tys. - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 220 tys.

Donald Trump spotka się z wicepremierem Chin Liu He w piątek - wynika z wpisu na Twitterze prezydenta USA. W Waszyngtonie rozpoczęła się kolejna runda negocjacji USA-Chiny.

BUDŻET, DŁUG

Zadłużenie w obligacjach, po asymilacji, według stanu na 10 października wynosi 650.723,499 mln zł - podał resort finansów na stronie internetowej.

Wprowadzenie podatku węglowego w Polsce w wys. 50 USD od tony CO2 przyczyniłoby się do utraty miejsc pracy w sektorze górniczym i powiązanych z nim branżach, a być może w całej gospodarce - wynika z prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

GIEŁDA

W czwartek na warszawskim parkiecie dominowały zniżki. W gronie blue chipów najsilniej w dół poszły CD Projekt, PGE i Play.

Zamknięcie: WIG20 2.122,99 pkt. (-0,53 proc.), WIG 56.034,97 pkt.(-0,40 proc.).

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW spadł o 8,6 pkt. proc. do 42,8 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego wzrósł o 5,7 pkt. proc. i wyniósł 40,2 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

SPÓŁKI

Jeden z wierzycieli Ursus Bus przygotował wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego wobec spółki wraz z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego - poinformował Ursus w komunikacie.

Trzynasta emerytura nie musi być zapisana w budżecie państwa, bo nie budżet ją wypłaca; środki pochodzą z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - podkreślił w czwartek w radiowej Jedynce wicepremier, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

DataWalk planuje przeznaczyć środki z emisji akcji na rozbudowę działów handlowych, szczególnie w USA - poinformował w rozmowie z PAP Biznes prezes Paweł Wieczyński. Dodał, że celem spółki nie jest obecnie jak najszybsze osiągnięcie rentowności - firma chce inwestować w rozwój wszystkie środki, które wypracuje i pozyska od inwestorów.

Kruk wydał w trzecim kwartale 2019 roku na zakup portfeli wierzytelności 83 mln zł, czyli o 87 proc. mniej niż rok wcześniej - podała spółka w komunikacie.

W trzecim kwartale 2019 roku grupa Polnord, według danych ważonych udziałem w spółkach grupy, sprzedała na podstawie zawartych umów przedwstępnych i rezerwacyjnych łącznie 117 lokali, po uwzględnieniu anulacji 28 umów zawartych w tym okresie - poinformowała spółka w komunikacie.

Kino Polska TV chce nabyć do 100 proc. akcji spółki zależnej Stopklatka i wycofać jej akcje z obrotu na rynku NewConnect - podały spółki w komunikatach. Przedmiotem transakcji będzie 250.476 akcji stanowiących 2,24 proc. w kapitale zakładowym Stopklatki.

Spółka zależna Budimeksu podpisała z PKP Polskie Linie Kolejowe umowę o wartości 1,4 mld zł netto - podała grupa w komunikacie.

Trakcja podpisała z PKP Polskie Linie Kolejowe umowę o wartości 349,2 mln zł netto - poinformowała spółka w komunikacie.

Rada nadzorcza Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin powołała Henryka Sobierajskiego do składu zarządu, powierzając mu funkcję prezesa - podała spółka w komunikacie. Tego samego dnia Sobierajski złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka rady nadzorczej.

Akcjonariusze OT Logistics zdecydowali o emisji od 250 tys. do 2,3 mln akcji serii E z pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru - wynika z uchwał podjętych przez obradujące w czwartek NWZ.

Polska Grupa Energetyczna zakończyła budowę bloków energetycznych nr 5 i 6 w Elektrowni Opole o łącznej mocy 1800 MW - poinformowała grupa w komunikacie prasowym. Koszt inwestycji wyniósł blisko 11,6 mld zł.

Po wyroku TSUE, który opowiedział się za proporcjonalnym zwrotem prowizji po wcześniejszej spłacie kredytu konsumenckiego, niektóre banki mogą jeszcze w 2019 roku zawiązać dodatkowe rezerwy. Wartość opłat i prowizji, które w przypadku przedterminowej spłaty mogą być zwracane klientom przez instytucje finansowe może oscylować w okolicach ponad 1 mld zł - poinformował PAP Biznes wiceprezes ZBP Włodzimierz Kiciński.

Związek Banków Polskich spodziewa się, że banki po wyroku TSUE, dotyczącym kredytów frankowych, w ciągu kilku najbliższych miesięcy przeanalizują portfel kredytowy pod kątem wielkości rezerw na te kredyty. Do uzgodnień w tej kwestii powinno też dojść z audytorami - poinformował PAP Biznes wiceprezes ZBP Włodzimierz Kiciński.

Medi-Lynx Cardiac Monitoring, amerykańska spółka zależna Medicalgorithmics, złożyła we wrześniu 2019 roku 6.524 wnioski o płatność od ubezpieczycieli z tytułu usług wykonanych przy użyciu technologii PocketECG na terenie USA - poinformowała spółka w komunikacie.

Pierwszy dzień notowań akcji Klabatera na rynku NewConnect został wyznaczony na wtorek, 15 października - wynika z uchwały zarządu giełdy.

WALUTY

Złoty może osłabić się wobec euro i podążyć w kierunku 4,35. Wpłynie na to fiasko w rozmowach handlowych USA-Chiny, a rynek przypomni sobie o ryzyku związanym z TSUE - uważają ekonomiści. Dochodowość polskich 10-letnich SPW może spaść o co najmniej 10 pb z obecnych poziomów.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,3217 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1030 USD i 118,52 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

Kurs funta umacnia się o 0,73 proc. wobec dolara do 1,2292 po tym, jak premierzy Irlandii i Wielkiej Brytanii poinformowali w oświadczeniu po spotkaniu, że widzą "ścieżkę prowadzącą do ewentualnej umowy".

TOWARY

Na rynkach ropy dominują niedźwiedzie nastroje po mocniejszym od oczekiwań wzroście amerykańskich zapasów surowca i w obliczu narastających obaw o perspektywy dla globalnej gospodarki - podają maklerzy.

Miedź na LME drożeje w reakcji na oczekiwania inwestorów na chociaż tymczasową umowę handlową USA-Chiny. Metal jest wyceniany na LME w transakcjach 3-miesięcznych wyżej o 0,5 proc. wobec 5.684,00 USD za tonę, notowanych na zamknięciu handlu podczas poprzedniej sesji - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Wyrok TSUE ws. kredytów hipotecznych w walutach obcych przyczyni się do wzmocnienia negatywnego trendu ryzyka dla sektora bankowego w Polsce - napisał w czwartkowej nocie analityk agencji S&P Global Ratings Michał Selbka. Koszty wyroku dla sektora mogą zdaniem S&P wynieść minimalnie 20 mld zł.

Ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego obniżyli swoje prognozy tempa wzrostu gospodarczego Polski w 2019 r. do 4,4 proc. z 4,6 proc. szacowanych wcześniej - wynika z czwartkowego raportu banku. BGK obniżył też prognozy dla dymniki PKB w 2020 r. do 3,7 proc. z 4,0 proc.

Niedzielne wybory parlamentarne w Polsce to dla rynków non-event. Dominuje przekonanie, że wynik będzie mniej więcej zgodny z sondażami, a te wskazują na utrzymanie władzy przez rządzące obecnie ugrupowanie - oceniają ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP Biznes. Dodają, że taki wynik zostanie neutralnie przyjęty przez rynki finansowe. Ekonomiści są zgodni, że alternatywne scenariusze są mniej prawdopodobne, a ich wystąpienie mogłoby wywołać podwyższoną niepewność.

Po niedzielnych wyborach parlamentarnych w Polsce największym wyzwaniem dla nowego rządu będzie przywrócenie dynamicznego rozwoju sektora prywatnego i utrzymanie aktywności inwestycyjnej, po osiągniętym już szczycie absorpcji funduszy unijnych - oceniają ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP Biznes. Ich zdaniem, kluczowe będzie też wsparcie wzrostu gospodarczego w świetle coraz mniej korzystnego otoczenia zewnętrznego i spowolnienia w strefie euro, które okazuje się głębsze niż oczekiwano.

Moody's najprawdopodobniej utrzyma rating Polski i jego perspektywę bez zmian podczas przeglądu zaplanowanego na 11 października - wynika z konsensusu opracowanego przez PAP Biznes. Ekonomiści szacują, że prawdopodobieństwo obniżenia perspektywy wynosi 4,9 proc., a jej wzrostu 2,3 proc.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z OZE, która może zostać sprzedana w aukcji w 2020 r., został przekazany do uzgodnień i konsultacji. Uwagi można zgłaszać w ciągu 7 dni.

Mały ZUS liczony od dochodów i skierowany do najmniejszych firm jest na liście naszych priorytetów - powiedział PAP wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marek Niedużak. To rozszerzenie rozwiązania, z którego - od początku tego roku - korzysta ok. 186 tys. najmniejszych przedsiębiorców.

Ministrowie finansów państw UE usunęli w czwartek Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wyspy Marshalla z unijnej czarnej listy rajów podatkowych. Uznali też, że Albania, Kostaryka, Mauritius, Serbia i Szwajcaria realizują wszystkie zobowiązania dotyczące współpracy podatkowej.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

To wspaniale, że Akademia Szwedzka doceniła literaturę z centralnej części Europy. Cieszę się, że jeszcze się trzymamy - powiedziała w czwartek Olga Tokarczuk, laureatka literackiego Nobla za rok 2018 r. Nagrodę za rok 2019 otrzymał austriacki pisarz Peter Handke.

Prezydent Andrzej Duda pogratulował w czwartek na Twitterze Oldze Tokarczuk. "To wielki dzień dla polskiej literatury; kolejna polska pisarka, po poetce Wisławie Szymborskiej, otrzymuje literackiego Nobla. Brawo" - napisał prezydent.

Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczyk to dobitny dowód na to, że polska kultura jest doceniana na całym świecie - napisał w czwartek na Twitterze wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Minister kultury - jak przyznał - tym bardziej zobowiązuje się powrócić do niedokończonych wcześniej lektur noblistki.

Olga Tokarczuk nie postawiła jeszcze kropki w swojej twórczości - powiedziała PAP pisarka, krytyk literacka, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Anna Nasiłowska, komentując literacką nagrodę Nobla za 2018 r. dla polskiej pisarki.

Olga Tokarczuk ma umiejętność snucia opowieści, łączy w swoim pisarstwie tradycyjną formę powieści z bardzo nowoczesnymi środkami - powiedział PAP prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek.

Nie pozwolimy na nierozsądną transformację systemu energetycznego, a w ślad za tym polskiego górnictwa - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowego spotkania z mieszkańcami Świętochłowic.

To jest polityczna akcja, stanowiąca próbę ingerowania w przebieg polskich wyborów - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, komentując skargę Komisji Europejskiej do TSUE w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce.

Wszystkie kontrowersje związane z obecną sytuacją szefa NIK Mariana Banasia są wyjaśniane - zapewnił koordynator ds. służb specjalnych, szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak wskazał, w połowie października zakończy się postępowanie kontrolne CBA ws. Banasia. Niczego nie chcę przesądzać - dodał.

42,6 proc. głosów na Prawo i Sprawiedliwość, 22,5 proc. na Koalicję Obywatelską, 13,1 proc. dla Lewicy i 6,9 proc. dla PSL - Koalicji Polskiej to wyniki czwartkowego sondażu IBRiS dla Radia ZET.

Rozpoczynamy akcję "Kontrola wyborów", zachęcamy wszystkich do zgłaszania się na niezwykle ważną funkcję męża zaufania - apelowali w czwartek posłowie PO-KO. Jak podkreślali, "mobilizujemy wszystkich, którzy chcą i wierzą w to, że wybory w Polsce mogą być świętem demokracji".

Musimy sobie zdawać sprawę, że konsekwencje działań PiS odnośnie sądów będą dla nas wszystkich dramatyczne. To uderzenie w polską rację stanu - skomentował w czwartek przewodniczący PO Grzegorz Schetyna decyzję KE o skierowaniu do TSUE skargi przeciw Polsce.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że wszyscy, którzy nie są w PiS, a chcą żyć w normalnym kraju, są wrogami jego partii; prezes Kaczyński wyklucza ich w ten sposób ze wspólnoty - powiedział w czwartek lider PO Grzegorz Schetyna.

Polacy najlepiej oceniają działalność rządu Mateusza Morawieckiego w zakresie polityki prorodzinnej, zwalczania przestępczości oraz w sprawach gospodarczych - wynika z sondażu CBOS. Najsłabiej postrzegane są dokonania rządu w dziedzinie szkolnictwa i oświaty oraz opieki zdrowotnej.

Z rozmów z przedstawicielami KE wynika, że w przyszłej perspektywie finansowej nie mamy co liczyć na dopłaty z UE w ramach programu Czyste Powietrze do wymiany na nawet najbardziej ekologiczne piece węglowe - przekazał w rozmowie z PAP prezes NFOŚiGW Piotr Woźny.

Po wyborach w Sejmie powstanie większość KO, Lewica i PSL; nie po drodze nam jest z Konfederacją, to nie nasze wartości ani program, nie będzie z nią żadnych koalicji - oświadczył w czwartek poseł PO-KO Sławomir Neumann.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk ma sprostować zamieszczone na Twitterze słowa o tym, że poseł PO Sławomir Nitras zniszczył stocznię - zdecydował w czwartek szczeciński Sąd Okręgowy.

Małe i średnie miasta dla ludzi lewicy, to papierek lakmusowy tego, jak żyje się w naszym kraju - powiedział w czwartek w Tczewie lider Wiosny Robert Biedroń. Dodał, że gdy "inni obrażają" mieszkańców tych miast, to przedstawiciele lewicowych ugrupowań z nimi rozmawiają

Nie zawrzemy koalicji z nacjonalistyczną, ksenofobiczną prawicą - powiedział w czwartek w Toruniu lider Wiosny Robert Biedroń. Dodał też, że lewica nie poda po wyborach ręki PiS, a on ze zdumieniem przyjął deklarację polityka PO Sławomira Neumanna o możliwości koalicji z Konfederacją.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, kandydatka KO na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska, Adrian Zandberg ("Lewica"), Władysław Teofil Bartoszewski z PSL i Janusz Korwin-Mikke z Konfederacji - będą rywalizować w wyborach do Sejmu z pierwszych miejsc na listach swoich komitetów w Warszawie.

43 proc. uprawnionych do głosowania uważa, że najlepiej byłoby, gdyby Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami sprawowało władzę przez kolejną kadencję - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Przegranej PiS chciałoby 34 proc. respondentów

O północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza i potrwa do końca głosowania w niedzielę. Za jej złamanie grozi nawet 1 mln zł grzywny; zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów i list. Zakaz obowiązuje też w internecie.

Pion śledczy IPN przedstawił nowe zarzuty wobec byłego sędziego stalinowskiego Stefana Michnika - poinformował w czwartek PAP dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępca prokuratora generalnego prok. Andrzej Pozorski.

Dziennikarz TVP Cezary Gmyz ma sprostować informację o tym, że poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza jest jedną z osób kierujących portalem SokzBuraka - orzekł w czwartek Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Wyrok jest prawomocny.

Wnuk twórcy języka esperanto, esperantysta, honorowy obywatel Białegostoku - Ludwik Krzysztof Zaleski-Zamenhof zmarł 9 października w wieku 95 lat - poinformowała w czwartek PAP córka Margaret Zaleski-Zamenhof.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018 - poinformowała w środę Szwedzka Akademia. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk pogratulował Oldze Tokarczuk, która otrzymała w czwartek literacką nagrodę Nobla. "Co za radość i duma! Będę się tym chwalił w Brukseli jako Polak i wierny czytelnik, który przeczytał wszystko, od początku do końca" - podkreślił b. premier.

Komisja Europejska poinformowała w czwartek o skierowaniu skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu przeciwko Polsce w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów. KE chce rozpatrzenia skargi w trybie przyspieszonym.

Skarga Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie systemu sądownictwa w Polsce, w sytuacji braku reakcji ze strony polskiego rządu, jest uzasadniona - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli europoseł Andrzej Halicki (PO).

19 listopada Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu wyda wyrok w sprawie niezależności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w Polsce - podały służby prasowe TSUE.

Komisje przemysłu oraz rynku wewnętrznego Parlamentu Europejskiego nie poparły w głosowaniu za zamkniętymi drzwiami kandydatki na unijną komisarz ds. rynku wewnętrznego, Francuzki Sylvie Goulard.

Turcja ogłasza początek fazy lądowej swej ofensywy w Syrii - poinformowało w środę wieczorem na Twitterze tureckie ministerstwo obrony. Decyzja spotkała się z powszechną krytyką.

Tureckie siły zbrojne, które prowadzą działania w północno-wschodniej Syrii, zajęły wyznaczone cele, a ich operacja przebiega pomyślnie, zgodnie z planem - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Turcji.

Blisko 110 bojowników zginęło od środy w tureckiej ofensywie na północnym wschodzie Syrii - oświadczył w czwartek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Europie zagroził, że jeśli ofensywę uzna za okupację, wyśle do niej przebywających w Turcji syryjskich uchodźców.

12 osób zostało rannych w wyniku ostrzału tureckich miast przy granicy z Syrią - poinformowała w czwartek turecka państwowa agencja Anatolia. Telewizja NTV podała, że w ostrzale budynku rządowego w mieście Akcakale rannych zostało osiem osób.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu potępił w czwartek turecką operację w północno-wschodniej Syrii i ostrzegł przed możliwością "czystek etnicznych". Dodał, że Izrael jest gotowy do zwiększenia pomocy humanitarnej dla Kurdów.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w czwartek, że amerykański prezydent Donald Trump nie próbował go szantażować zarówno w czasie lipcowej rozmowy telefonicznej jak i podczas ich spotkania we wrześniu w Nowym Jorku.

Doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow oświadczył w czwartek, że strona ukraińska "pod zmyślonym pretekstem" naruszyła reżim zawieszenia broni i nie rozpoczęła w Donbasie ustalonego wcześniej rozgraniczenia sił walczących stron.

Irańskie władze uwolniły rosyjską dziennikarkę Julię Juzik, która została zatrzymana w zeszłym tygodniu - poinformowała w czwartek w mediach społecznościowych ambasada Rosji w Teheranie. Według ambasady Juzik odleciała już do Moskwy.

Władze Pekinu zerwały umowę o współpracy z Pragą - podały w czwartek chińskie media. Wcześniej decyzję o wypowiedzeniu umowy podjęły władze stolicy Czech, które bezskutecznie zabiegały o usunięcie z niej zapisu o "jednych Chinach".

Współpracownik rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego Iwan Żdanow powiedział, że przekaz pieniężny z Hiszpanii, który jest powodem uznania fundacji Nawalnego za "zagranicznego agenta", trafił na zablokowane konto, co - jak ocenił - wygląda na prowokację.

Parlament Rumunii przegłosował w czwartek wniesiony przez partie opozycyjne wniosek o wotum nieufności dla socjaldemokratycznego rządu premier Vioricy Dancili. Opozycja zarzucała szefowej rządu niekompetencję i blokowanie inwestycji publicznych.

Dania wprowadzi od 12 listopada tymczasowe kontrole na granicy ze Szwecją - poinformował w czwartek duński minister sprawiedliwości Nick Haekkerup. Powodem tej decyzji jest wzrost przestępstw popełnianych przez osoby przyjeżdżające ze Szwecji.

Wyrównaną walkę o stanowisko burmistrza Budapesztu między popieranym przez koalicję rządzącą Istvanem Tarlosem i kandydatem zjednoczonej opozycji Gergelyem Karacsonyem prognozują w niedzielnych wyborach do władz lokalnych opublikowane w czwartek sondaże.(PAP Biznes)

osz/ asa/ ana/