DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w górę, na rynkach optymizm ws. rozmów handlowych USA-Chiny i brexitu

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

11.10. Paryż, Frankfurt Londyn (PAP/Bloomberg) - Pod koniec tygodnia na rynkach panuje optymizm, inwestorzy liczą na pozytywne rozstrzygnięcie negocjacji handlowych na linii USA-Chiny. Na rynku walutowym umacnia się brytyjski funt, rynek zaczyna wierzyć w porozumienie ws. brexitu. Ponad 1-proc. zwyżkę notuje ropa naftowa.

Kontrakty na S&P 500, Dow Jones Industrial i Nasdaq idą w górę o ok. 1 proc.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 idzie w górę o 1,48 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 2,05 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 1,13 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,39 proc.

Ze spółek w Europie mocno drożeją też walory SAP SE. Spółka zanotowała w III kwartale lepsze wyniki finansowe od prognoz analityków i podtrzymała prognozy zysku na 2019 r. i 2020. SAP podał też, że Bill McDermott odchodzi ze stanowiska prezesa, a zastąpią go Jennifer Morgan i Christian Klein. Walory SAP drożeją o 7,8 proc., do najwyższego poziomu od końca czerwca.

Spadkiem wyróżnia się z kolei Publicis, po tym jak francuska grupa reklamowa po raz kolejny obniżyła swoje prognozy sprzedaży na ten rok. Akcje spółki tanieją o prawie 14 proc.

W dół o 9,3 proc. idzie też kurs Hugo Boss. Niemieckie przedsiębiorstwo opublikowało niższe od oczekiwań rynkowych dane finansowe za III kw. i obniżyło swoje prognozy.

Pod koniec tygodnia uwaga rynków skupiona jest na dalszym ciągu rozpoczętych w czwartek dwudniowych negocjacji handlowych USA-Chiny w Waszyngtonie.

W czwartek prezydent USA Donald Trump oświadczył, że pierwszy dzień rozmów handlowych z chińską delegacją przebiegł pomyślnie. Prezydent USA potwierdził swoje plany spotkania z chińskim wicepremierem Liu He, co odebrane zostało jako znak dający nadzieję na rozwiązanie konfliktu handlowego między obydwoma krajami.

Jest to pierwsze spotkanie obu zespołów negocjacyjnych wysokiego szczebla od lipca. W piątek negocjacje będą kontynuowane, w planach jest spotkanie w Białym Domu Trumpa z Liu He.

Inwestorzy z uwagą przyglądają się rozwojowi negocjacji dotyczących brexitu. W oświadczeniu wydanym po czwartkowym spotkaniu premierów Wielkiej Brytanii i Irlandii, Borisa Johnsona i Leo Varadkara poinformowano, że "porozumienie nadal jest możliwe".

Zgodnie z obecnymi ustaleniami, W. Brytania powinna opuścić Unię Europejską 31 października. Aby odbyło się to w uporządkowany sposób, porozumienie między Londynem a Brukselą powinno zostać osiągnięte najpóźniej podczas szczytu UE w dniach 17-18 października. Główną przeszkodą jest sprawa kwestii granicy między pozostającą częścią Zjednoczonego Królestwa Irlandią Północną a Irlandią.

Na fali optymizmu analitycy J.P. Morgan podnieśli w piątek prognozę prawdopodobieństwa osiągnięcia porozumienia ws. brexitu do 50 proc. z szacowanych wcześniej 5 proc.

W reakcji pozytywne sygnały ws. brexitu, na rynku walutowym umacnia się brytyjski funt - GBP zyskuje ponad 2 proc. do 1,2645 USD. Euro drożeje o 0,3 proc. do 1,1050 USD.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 1,48 proc. do 54,35 USD/b, a Brent na ICE zyskuje 1,25 proc. do 59,84 USD/b. po tym, jak w piątek doszło do eksplozji i pożaru na irańskim tankowcu u wybrzeży Arabii Saudyjskiej na Morzu Czerwonym.

Z danych makroekonomicznych, w piątek o godz. 16.00 zostanie opublikowany październikowy odczyt wskaźnika zaufania amerykańskich konsumentów, opracowany przez Uniwersytet Michigan.

W piątek publicznie wypowiadać się będą amerykańscy bankierzy centralni. O godz. 14.00 czasu polskiego prezes Fed z Minneapolis Neel Kashkari weźmie udział w moderowanej dyskusji na temat amerykańskiej gospodarki i polityki monetarnej. Z kolei o 19.00 prezes Fed z Bostonu Eric Rosengren weźmie udział w sympozjum na uniwersytecie w Madison, a o 21.00 szef Fed z Dallas Robert Kaplan wystąpi w San Francisco.

Z opublikowanego w środę protokołu z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej wynika, że podczas wrześniowego spotkania FOMC trwała dyskusja, w jaki sposób zakończyć proces łagodzenia polityki monetarnej. W dokumencie wskazano, że ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB w USA wzrosły od ostatniego posiedzenia. (PAP Biznes)

pat/ ana/