Skrót wiadomości - piątek, 11 października, 17.35

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

11.10. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Obecnie nie ma powodów ani do obniżek, ani do podwyżek stóp procentowych, a obniżki mogłoby być odebrane jako obawy NBP o wystąpienie recesji - poinformowała PAP Biznes członkini RPP Grażyna Ancyparowicz. Jej zdaniem, średnia inflacja w 2020 r. wyniesie nieco powyżej 2,5 proc., a wyrok TSUE nie zagrozi stabilności sektora bankowego.

Ujemne realne stopy procentowe w Polsce są problemem - powiedział w piątek na konferencji członek RPP Eugeniusz Gatnar.

Agencja Fitch uważnie patrzy na niezależność instytucji w Polsce, a wskaźniki WGI Banku Światowego są bardzo ważne dla agencji przy ocenie kredytowej kraju - powiedział w piątek na konferencji w Warszawie główny analityk agencji Fitch na Polskę Arvind Ramakrishnan.

Dopóki Polska nie zanotuje poprawy w obszarze pozycji zewnętrznej trudno będzie o zmianę ratingu Polski - wynika z wypowiedzi głównego analityka agencji Fitch na Polskę Arvinda Ramakrishnana.

Na razie nie widać zagrożenia dla złamania reguły wydatkowej w Polsce, choć kwestia ta jest istotna z punktu widzenia ratingu kraju - wynika z wypowiedzi głównego analityka agencji Fitch na Polskę, Arvinda Ramakrishnana. Jego zdaniem, budżet na 2020 r. nie będzie zrównoważony.

Prezes Fed z Minneapolis, Neel Kashkari, powiedział w piątek w Nowym Jorku, że jeśli Rezerwa Federalna na kolejnym posiedzeniu będzie zmierzać w kierunku cięcia stóp procentowych, byłby zwolennikiem takiego posunięcia.

BUDŻET, DŁUG

Wpływy budżetowe ze sprzedaży częstotliwości 3,6-3,8 GHz w 2020 roku są założone konserwatywnie - oceniła wiceminister cyfryzacji Wanda Buk w rozmowie z PAP Biznes. Wiceminister jest zdania, że budowa państwowego operatora hurtowego na paśmie 700 MHz będzie okazją do odbudowania pozycji państwa na rynku telekomunikacyjnym.

BGK we wrześniu 2019 r. wypłacił 5,4 mld zł z perspektywy 2014-20, a sumaryczna kwota z tej perspektywy wzrosła do 126,35 mld zł - podał BGK w komunikacie.

GIEŁDA

Na piątkowym zamknięciu WIG20 wzrósł o 1,74 proc. do 2.159.91 pkt., WIG zwyżkował o 1,54 proc. do 56.895,37 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 1,2 proc. do 3.587,47 pkt., a sWIG80 wzrósł 0,2 proc. do 11.446,62 pkt.

SPÓŁKI

Atal chce przekazać klientom w 2019 roku ok. 2,5 tys. lokali - poinformował PAP Biznes prezes Zbigniew Juroszek. Deweloperska grupa chce utrzymywać marżę brutto w przedziale 26-28 proc., a także sprzedawać ok. 3 tys. lokali i realizować 1-2 projekty komercyjne rocznie. Zdaniem prezesa sytuacja rynkowa w 2020 r. powinna być podobna do tegorocznej.

Atal chce, aby docelowo do 10 proc. przychodów grupy pochodziło z rynków zagranicznych - poinformował PAP Biznes prezes Zbigniew Juroszek. Deweloper - poprzez spółkę, w której ma 49 proc. udziałów - planuje rozpocząć w listopadzie pierwszy projekt w Niemczech. Docelowo spółka ta może być konsolidowana w wynikach Atalu.

Atal wprowadza do sprzedaży 148 mieszkań w kolejnym etapie inwestycji Aleja Pokoju w Krakowie - poinformował deweloper w komunikacie prasowym.

Grupa Mercator Medical szacuje, że jej EBITDA wyniosła w trzecim kwartale 2019 roku około 8,5 mln zł wobec 7,3 mln zł zysku EBITDA rok wcześniej i 6,9 mln zł zysku w II kwartale 2019 r. - poinformowała spółka w komunikacie.

Zarząd PGS Software, w przeciwieństwie do ubiegłych lat, nie zamierza występować do rady nadzorczej z wnioskiem o wypłatę zaliczki na poczet dywidendy - podała spółka w komunikacie.

Unibep podtrzymuje, że przychody i zysk netto w 2019 r. powinny być wyższe rdr. Grupa liczy, że w 2020 r. rynek będzie bardziej ustabilizowany, a wyniki lepsze niż w roku bieżącym - poinformował PAP Biznes prezes Leszek Gołąbiecki. W jego ocenie, podwyżka płacy minimalnej wpłynie na wzrost wynagrodzeń w budownictwie, ale będzie to rozłożone na lata.

Unibep chciałby, aby docelowo połowa przychodów grupy pochodziła z eksportu - poinformował PAP Biznes prezes Leszek Gołąbiecki. Grupa liczy na wzrost udziału kontraktów drogowych w przychodach, chce rozwijać budownictwo przemysłowe. Zarząd zakłada, że kolejne lata w segmencie budownictwa modułowego powinny być na plusie.

Ciech rozpoczyna przegląd opcji strategicznych dotyczących obszaru biznesowego Żywice, funkcjonującego obecnie w ramach spółki bezpośrednio zależnej od emitenta Ciech Sarzyna - podał Ciech w komunikacie. Spółka rozważa wydzielenie obszaru biznesowego Żywice do odrębnej spółki.

Wielton w okresie styczeń-wrzesień 2019 r. zarejestrował 2.607 nowych przyczep i naczep, o 13,3 proc. mniej rdr - podał Polski Związek Przemysłu Motorowego, powołując się na dane CEP.

Ursus w okresie styczeń-wrzesień zarejestrował 163 nowych ciągników rolniczych, o 40,9 proc. mniej rdr - podał Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

Enea i Enea Wytwarzanie podpisały w piątek list intencyjny z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa dotyczący współpracy przy rozwoju projektów fotowoltaicznych.

Producent gier The Dust rozważa możliwość zaoferowania trzem inwestorom akcji w podwyższonym kapitale zakładowym - podała spółka w komunikacie.

Przychody Enter Air mogą w 2019 roku przekroczyć 1,5 mld zł dzięki m.in. przejęciu części rynku po Small Planet - poinformował PAP Biznes dyrektor generalny spółki, Grzegorz Polaniecki. Przewoźnik planuje utrzymać przynajmniej dwucyfrowe tempo wzrostu zysków i wypłacić z tegorocznego zysku dywidendę większą niż 0,7 zł na akcję.

Enter Air nie chce odkupić samolotów bankrutujących linii lotniczych Thomas Cook, ale jest zainteresowany przejęciem części rejsów i slotów lotniskowych - poinformował PAP Biznes w wywiadzie dyrektor generalny spółki Grzegorz Polaniecki.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju objął zielone listy zastawne ING Banku Hipotecznego o wartości 80 mln zł - podał Bank w komunikacie.

Synektik spodziewa się w kolejnych latach dynamiki wzrostu przychodów rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu proc. Sprzedaż radiofarmaceutyków powinna rosnąć w tempie wysokich kilkunastu proc. - poinformował PAP Biznes wiceprezes Dariusz Korecki. Spółka chce do końca I kwartału 2020 r. poszerzyć ofertę o dwa nowe radiofarmaceutyki.

Synektik zamierza rozpocząć trzecią fazę badań klinicznych nad kardioznacznikiem w 2020 roku. Spółka chciałaby przeprowadzić trzecią fazę badań z partnerem, dodatkowego finansowania będzie potrzebować w momencie rozpoczęcia rekrutacji pacjentów - poinformował PAP Biznes wiceprezes Dariusz Korecki.

OT Logistics liczy na kilkanaście mln zł z nowej emisji od 250 tys. do 2,3 mln akcji serii E oferowanych po cenie minimalnej 6 zł - poinformował PAP Biznes prezes spółki Radosław Krawczyk.

Zarząd Ghelamco Invest zdecydował o ustanowieniu programu emisji obligacji o łącznej wartości nominalnej do 350 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Konsorcjum z Trakcją podpisało z PKP Polskie Linie Kolejowe umowę o wartości 398,3 mln zł, z czego spółka otrzyma wynagrodzenie w wysokości 199,2 mln zł netto - poinformowała Trakcja w komunikacie.

Kino Polska TV wezwało do sprzedaży 250.476 akcji spółki Stopklatka, stanowiących 2,24 proc. ogólnej liczby akcji, po cenie 6,20 zł za akcję - poinformowały spółki w komunikatach.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,3097 - poinformował NBP.

Po powrocie kursu EUR/PLN do poziomów notowanych przed wyrokiem TSUE, notowania powinny stabilizować się na poziomie 4,30 ze względu na oczekiwania inwestorów na porozumienie handlowe między USA i Chinami - oceniają ekonomiści. Rentowności krajowych 10-latek mogą iść w górę w ślad za rynkami bazowymi.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1043 USD i 119,75 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy naftowej wahały się w tym tygodniu, ale na finiszu mogą zaliczyć mocny wzrost notowań - pierwszy od końca września. Nastroje na rynkach poprawiły się po tweecie prezydenta USA Donalda Trumpa na temat rozmów handlowych z Chinami - podają maklerzy.

Zapowiadany transport 100 tys. ton ropy naftowej z USA dotarł do Gdańska i niebawem trafi do płockiej rafinerii - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek na swoim koncie na Twitterze.

Miedź na LME lekko się waha po tym, gdy w czwartek osiągnęła najwyższą cenę w tym miesiącu. Inne metale przemysłowe tanieją. Uwaga inwestorów skierowana jest na Waszyngton i odbywające się tam negocjacje handlowe USA-Chiny. Miedź wyceniana jest na LME w transakcjach 3-miesięcznych blisko 5.781,00 USD za tonę, notowanych na zamknięciu handlu podczas poprzedniej sesji - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Samodzielna większość partii rządzącej będzie pozytywnie przyjęta przez rynki - oceniają analitycy mBank w raporcie.

Prognozy wskaźnika CPI dla Polski obarczone są wysoką niepewnością związaną m.in. z przyszłymi cenami energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, planowanym przez rząd mocnym podniesieniem płacy minimalnej oraz presją kosztową w krajowej gospodarce - oceniają ekonomiści Banku Millennium.

Ceny paliw na stacjach pozostaną w przyszłym tygodniu niskie, jednak na przestrzeni 2-3 tygodni może dojść do powyborczego wzrostu marż detalicznych - oceniają autorzy raportu e-petrol.

W nadchodzącym tygodniu nie należy oczekiwać spadku cen paliw na stacjach benzynowych - oceniają analitycy BM Reflex.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Ceny trzody chlewnej w ostatnim kwartale roku będę o ok. 20 proc. wyższe rdr - ocenia Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w raporcie rynkowym.

Import używanych aut do Polski we wrześniu 2019 r. spadł o 0,2 proc. rdr do 82.085 sztuk - podał instytut Samar.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi do spisu wyborców dopisało się 242 867 osób, wydano też ponad 155 tys. zaświadczeń o prawie do głosowania, czyli o ok. 10 tys. więcej, niż przed czterema laty - poinformował w piątek szef Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Wiesław Kozielewicz.

W następnej kadencji Sejmu chcielibyśmy przygotować nowy Kodeks pracy uwzględniający m.in. nowe formy zatrudnienia - powiedział PAP wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed. Zaznaczył jednocześnie, że do tej pory rząd wprowadził już pierwsze zmiany, które poprawiły sytuację pracowników.

Premier Mateusz Morawiecki jest najlepszym i najbardziej naturalnym kandydatem na stanowisko nowego szefa rządu - ocenił w opublikowanym w piątek wywiadzie dla "Super Expressu" prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jesteśmy w niebezpieczeństwie, bo obecna władza nauczyła się kłamać; musimy o tym kłamstwie mówić bardzo głośno - powiedziała w piątek Małgorzata Kidawa-Błońska podczas finałowej konwencji wyborczej Koalicji Obywatelskiej w Łodzi.

Kładziemy ogromny nacisk na energię odnawialną; jednocześnie rozmawiamy twardo i bronimy naszych interesów w kontekście unijnej polityki klimatycznej - zapewnił w rozmowie wyemitowanej w piątek na antenie Radia Katowice premier Mateusz Morawiecki.

Nic co zostało dane, nie zostanie odebrane, można utrzymać transfery socjalne, które zostały przyznane w ostatnich latach i można żyć w normalnym państwie - powiedział w piątek w Opolu szef PO Grzegorz Schetyna.

Głosujcie na demokrację - wezwał szef PO Grzegorz Schetyna na finalnej konwencji wyborczej KO w Łodzi. Powtórzył zapewnienie, że w razie wygranej KO utrzymane zostaną dotychczasowe transfery socjalne. Dziękował wszystkim, którzy w ostatnich latach "walczyli o polską normalność".

W niedzielnych wyborach parlamentarnych na czteroletnią kadencję wybierzemy 460 posłów spośród 5112 kandydatów i 100 senatorów spośród 278 kandydatów - wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej.

Albo wybory wygra PiS i będzie tworzyć rząd, albo wygra opozycja i wtedy cała utworzy jeden wspólny "rząd antyPiS-u" - stwierdził w piątek wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że nie będzie wspólnego rządu PiS z Konfederacją, ponieważ poglądy tego ugrupowania są skrajnie różne od poglądów PiS.

Projekty 37 ustaw ws m.in. leków na receptę po 5 zł i emerytury minimalnej 1,6 tys, zł oraz przyjęcia ślubowania od prawidłowo powołanych sędziów TK i renegocjacji konkordatu - zadeklarowali na pierwszy rok działań w Sejmu liderzy lewicy. Zapowiedzieli też wnioski o TS.

Najkrótsza droga do odsunięcia PiS od władzy prowadzi przez PSL; jeśli chcemy oddychać czystym powietrzem, ale też "pełną piersią wolności", to trzeba skończyć z tą duszną atmosferą autorytarnych rządów - powiedział w piątek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

41,7 proc. głosów na Prawo i Sprawiedliwość, 22 proc. na Koalicję Obywatelską, 13,4 proc. dla Lewicy, 6 proc. dla Koalicji Polskiej (PSL i Kukiz) to wyniki sondażu IBRiS przygotowanego dla piątkowej "Rzeczpospolitej". Pod progiem znalazła się Konfederacja - z poparciem 4,3 proc.

Poparcie dla Komitetu Wyborczego (KW) Prawa i Sprawiedliwości (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) w październiku wyniosło 46 proc., a poparcie dla KW Koalicja Obywatelska wyniosło 19 proc. - wynika z sondażu CBOS. Poparcie dla KW SLD 9 proc., a dla KW PSL wyniosło 8 proc. Z badania wynika, że 83 proc. dorosłych Polaków deklaruje, że chciałoby wziąć udział w wyborach 13 października.

Pasażerowie, którzy mają przy sobie książkę noblistki Olgi Tokarczuk, do końca tygodnia mogą za darmo podróżować komunikacją miejską we Wrocławiu.

25 tys. dębów szypułkowych, lip drobnolistnych i buków zwyczajnych posadzi na liczącym ok. 5-ha terenie nowohuckich Kujaw miasto Kraków by uczcić literackiego Nobla Olgi Tokarczuk. Powstały teren zielony będzie nazwany Las Prawiek.

Przygotowujemy przepisy dot. zaostrzenia kar za napaść na funkcjonariuszy policji i za ich znieważanie - powiedział w piątek wPolskim Radiu 24 szef MSWiA Mariusz Kamiński. Dodał, że resort przygotowuje też przepisy chroniące funkcjonariuszy przed pomówieniami przestępców.

Sąd Okręgowy w Opolu zakazał w piątek Komitetowi Wyborczemu PiS rozpowszechniania nieprawdziwych informacji na temat rzekomej odpowiedzialności koalicji PO-Mniejszość Niemiecka-PSL za likwidację SOR w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu.

Wydawca "Gazety Wyborczej" i jej dziennikarz nie muszą przepraszać PiS za użycie zwrotu "tak działa państwo mafijne" przy ocenie ułaskawienia b. szefa CBA M. Kamińskiego przez prezydenta. Sąd Najwyższy uchylił wyrok nakazujący takie przeprosiny - poinformował PAP w piątek zespół prasowy SN.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za 2019 rok w uznaniu za zasługi na rzecz procesu pokojowego między swoim krajem i sąsiednią Erytreą - ogłosił w piątek w Oslo Norweski Komitet Noblowski.

Działania Turcji w Syrii mogą doprowadzić do kolejnej katastrofy humanitarnej. Turcja musi to zrozumieć i zakończyć operację - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który przebywa z wizytą na Cyprze.

Sankcje wobec Turcji znajdą się w porządku obrad podczas przyszłotygodniowego szczytu Unii Europejskiej po wtargnięciu tureckich sił do Syrii - oświadczyła w piątek francuska minister ds. europejskich Amelie de Montchalin.

Przybywający z wizytą w Turcji sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w piątek władze tego kraju "do powściągliwości" w ofensywie przeciwko kurdyjskiej milicji w północno-wschodniej Syrii.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk podkreślił w piątek, że wciąż ma nadzieję na porozumienie między Londynem i Brukselą ws. brexitu. "Otrzymałem obiecujące sygnały od premiera Irlandii, że umowa jest nadal możliwa" - powiedział podczas wizyty na Cyprze.

Turecka operacja w północnej Syrii przebiega w zgodności z naszym prawem do samoobrony - oświadczył w piątek w Warszawie na spotkaniu z dziennikarzami ambasador Turcji w Polsce, Tahsin Tunc Ugdul.

Donald Trump oświadczył w czwartek, że pierwszy dzień rozmów handlowych z chińską delgacją przebiegł pomyślnie. Prezydent USA potwierdził swoje plany spotkania z chińskim wicepremierem Liu He, co odebrane zostało jako znak dający nadzieje na rozwiązanie konfliktu handlowego między obydwoma krajami.

Biorę pod uwagę możliwość podjęcia się negocjacji w konflikcie Turcji z Kurdami w północno-wschodniej Syrii - oświadczył prezydent USA Donald Trump na Twitterze. Armia turecka od środy prowadzi w Syrii ofensywę zbrojną przeciwko kurdyjskim Ludowym Jednostkom Samoobrony.

Rosja uważa za ważne, by nie dopuścić w północno-wschodniej Syrii do dalszej destabilizacji i wzywa wszystkie strony do "maksymalnej powściągliwości", a także respektowania integralności terytorialnej Syrii - oświadczyło w piątek MSZ w Moskwie.

Wielka Brytania przedstawiła UE nową propozycję w sprawie rozwiązania problemu granicy irlandzkiej, dlatego negocjacje dotyczące brexitu mają być zintensyfikowane w weekend - poinformowało w piątek w Brukseli unijne źródło dyplomatyczne.

Do eksplozji i pożaru doszło w piątek na irańskim tankowcu u wybrzeży Arabii Saudyjskiej na Morzu Czerwonym. Według irańskiego koncernu naftowego NIOC został on trafiony dwiema rakietami z saudyjskiego wybrzeża.

Jeden z liderów opozycji w Rosji Aleksiej Nawalny poinformował w piątek, że w ramach pozwu sądowego, złożonego przeciwko niemu, prokuratura Moskwy zażądała zajęcia jego mieszkania. Nawalny mieszka w dzielnicy Marjino w południowo-wschodniej części Moskwy.

Mężczyzna, który ranił nożem trzy osoby w piątek w centrum handlowym w Manchesterze w północno-zachodniej Anglii, został aresztowany i jest podejrzewany o przygotowanie i zainicjowanie ataku terrorystycznego - poinformowała miejscowa policja.

W wieku 85 lat zmarł radziecki kosmonauta Aleksiej Leonow, pierwszy człowiek, który wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną - podały w piątek rosyjskie agencje informacyjne. Uroczyste pożegnanie i pogrzeb kosmonauty odbędą się15 października.

(PAP Biznes)

osz/ asa/