MSZ: sekretarz stanu do spraw europejskich z wizytą w Sztokholmie (komunikat)

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

11.10. Warszawa - MSZ informuje:

Sekretarz stanu do spraw europejskich z wizytą w Sztokholmie

- Tradycja wzajemnych kontaktów Polski i Szwecji powinna stanowić inspirację do dalszych wspólnych działań w celu zapewnienia bezpiecznej, dostatniej, inkluzywnej i demokratycznej Unii Europejskiej - podkreślił wiceminister Konrad Szymański przebywający w dniach 11-12 października br. w Sztokholmie w związku z uroczystościami zwieńczającymi obchody 100-lecia ustanowienia polsko-szwedzkich stosunków dyplomatycznych.

W ramach obchodów sekretarz stanu w MSZ wziął udział w koncercie szwedzkiego basisty Larsa Danielssona i polskiego pianisty Leszka Możdżera, otwierającym Sztokholmski Festiwal Jazzowy. Wspólny występ muzyków, określany jako "wielkie święto bliskiej współpracy - nie tylko między tymi dwoma gwiazdami muzyki - ale między Szwecją i Polską", został zorganizowany we współpracy z Ambasadą RP w Sztokholmie w związku z setną rocznicą szwedzko-polskich stosunków dyplomatycznych.

W trakcie wizyty w Szwecji wiceminister Konrad Szymański przeprowadził także konsultacje ze szwedzkim ministrem do spraw Unii Europejskiej Hansem Dahlgrenem. Podczas spotkania omówiono zagadnienia związane z bieżącą agendą unijną, takie jak Wieloletnie Ramy Finansowe, zmiany klimatyczne czy przyszłość Unii Europejskiej w kontekście nowego cyklu instytucjonalnego. - Szczególny potencjał dla współpracy pomiędzy naszymi krajami istnieje w takich dziedzinach jak jednolity rynek, równowaga strefy euro i państw poza nią, czy też współpraca regionalna w basenie Morza Bałtyckiego - wskazał wiceminister Szymański, dodając, że wspólnym celem Polski i Szwecji jest także utrzymanie silnych relacji z Wielką Brytanią po brexicie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść - z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ agzi/