Trump nadal domaga się obniżek stóp proc. mimo szans na porozumienie USA z Chinami

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

11.10. Nowy Jork (PAP/Int.) - Prezydent Donald Trump uważa, że Fed w dalszym ciągu powinien obniżać stopy procentowe nawet jeśli uda się osiągnąć porozumienie handlowe między Waszyngtonem a Pekinem.

Po spotkaniu z wicepremierem ChRL Liu He, który przewodniczył chińskiej delegacji prowadzącej w Waszyngtonie rozmowy handlowe, osiągnięto pierwszy, znaczący etap porozumienia - poinformował w piątek prezydent USA Donald Trump.

Wstępne porozumienie dotyczy własności intelektualnej, usług finansowych i eksportu produktów rolnych. Spisanie umów dotyczących tych ustaleń zajmie do pięciu tygodni - powiedział dziennikarzom Trump.

Amerykański prezydent zawiesił podwyżkę taryf na chińskie dobra eksportowe warte 250 mld USD, która miała wejść w życie we wtorek, a Chiny obiecały zwiększyć zakupy amerykańskich produktów rolnych - poinformował resort finansów USA.

Mimo wstępnego porozumienia z Chinami prezydent Trump poinformował w piątek dziennikarzy, że oczekuje na kolejne obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Najbliższe posiedzenie Fed odbędzie się pod koniec października. Inwestorzy w większości (74,3 proc. według analiz FedWatch z CME Group) spodziewają się na nim cięcia stóp.

Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe w USA już dwa razy w tym roku, częściowo tłumacząc to spowolnieniem gospodarczym na świecie wywołanym m.in. przedłużającym się konfliktem handlowym między Stanami Zjednoczonymi i Państwem Środka.

Prezydent Trump w ostatnich miesiącach wielokrotnie krytykował członków Fed za zbyt wolne - jego zdaniem - decyzje o obniżce stóp procentowych. (PAP Biznes)

pr/