Ceny miedzi w Londynie spadają z powodu obaw o globalną gospodarkę

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

03.12. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Miedź na giełdzie metali LME w Londynie tanieje z powodu obaw inwestorów o globalną gospodarkę. Metal w transakcjach trzymiesięcznych na LME jest wyceniany niżej o 0,4 proc. - po 5.826,00 USD za tonę - podają maklerzy.

Na Comex w N.Jorku miedź zwyżkuje za to o 0,09 proc. do 2,6530 USD za funt.

Na rynkach rosną obawy o kondycję globalnej gospodarki po tym, jak w poniedziałek prezydent USA Donald Trump poinformował, że USA przywróci cła na import stali i aluminium z Brazylii i Argentyny.

"Brazylia i Argentyna powodują ogromną dewaluację swoich walut, co nie jest dobre dla naszych rolników. Dlatego ze skutkiem natychmiastowym przywrócę taryfy celne na całą stal i aluminium wysyłane do USA z tych krajów" - napisał na Twitterze Trump.

Graczy rynkowych zaniepokoiły też słabsze dane ISM z USA - listopadowy wskaźnik aktywności w przemyśle rozczarował rynek, bo indeks spadł do 48,1 pkt., z 48,3 pkt. w X.

"Dane z USA rozmijają się z szacunkami, a to wywołuje obawy o światową gospodarkę i zwiększa niepewność na rynkach" - wskazują analitycy Shanghai Metals Market.

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 19 USD do 5.883,00 USD za tonę.(PAP Biznes)

aj/ ana/