Na początku 2020 r. 48 proc. firm planuje podnieść wynagrodzenia - Randstad

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

03.12. Warsaw (PAP) - Na początku przyszłego roku wynagrodzenia planuje podnieść 48 proc. firm w Polsce. To o 4 pkt. proc. badanych więcej niż w analogicznym okresie 2018 r. - wynika z najnowszego badania Randstad. Równocześnie o 15 pkt. proc. spadł odsetek firm deklarujących chęć zwiększenia zatrudnienia w nadchodzącym roku.

"Aż 48 proc. firm planuje podnieść wynagrodzenie swoim pracownikom na początku przyszłego roku. To najwyższy odsetek w całej historii badania. Jest to pochodna podniesienia płacy minimalnej od stycznia 2020 r. oraz sezonowości zmian - firmy z reguły przyznają podwyżki w pierwszym kwartale" - napisano w komentarzu do badania.

Jak wynika z badania, wynagrodzenia zostaną podniesione przede wszystkim w przedsiębiorstwach z regionu wschodniego (57 proc.). Obszar ten obejmuje województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i podkarpackie. W pozostałych regionach kraju odsetek firm, które planują podwyżki, waha się od 45 proc. w woj. zachodniopomorskim i pomorskim do 49 proc. w woj. lubuskim, wielkopolskim oraz kujawsko-pomorskim.

W połowie września rząd przyjął rozporządzenie, w którym proponuje ustalenie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 2.600 zł brutto, co oznacza wzrost w stosunku do wysokości obowiązującej w roku bieżącym o 15,6 proc. oraz minimalnej stawki godzinowej na poziomie 17 zł.

"Zdaniem pracodawców konsekwencją podniesienia płacy minimalnej od stycznia 2020 r. będzie przede wszystkim wzrost cen produktów lub usług oferowanych przez firmy. Deklaruje tak 42 proc. przedsiębiorstw, które zatrudniają w oparciu o płacę minimalną. Prawie 1/3 organizacji ograniczy inwestycje. Taki sam odsetek wstrzyma podwyżki pracownikom o wyższych pensjach. 26 proc. nie będzie rekrutować nowych pracowników, a 18 proc. zredukuje zatrudnienie. 20 proc. pracodawców deklaruje, że podniesienie płacy minimalnej nie wpłynie na firmę" - napisano.

Według danych Randstad, odsetek firm, które deklarują chęć zwiększenia zatrudnienia spadła w ostatnim roku o 15 pkt. proc. do 24 proc. Natomiast 62 proc. pracodawców chce utrzymać zatrudnienie na dotychczasowym poziomie (wzrost o 9 pkt. proc. wobec 2018 r.).

Badanie przeprowadzono w dniach 8 października - 7 listopada 2019 r. na próbie 1000 osób odpowiadających w firmach bezpośrednio za zarządzanie kadrami i rekrutację nowych pracowników. (PAP Biznes)

luk/ asa/