Przychody Feerum przekroczą 200 mln zł w 2019 roku

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

03.12. Warszawa (PAP) - Przychody grupy Feerum przekroczą 200 mln zł w 2019 roku - poinformował na spotkaniu z analitykami i dziennikarzami członek zarządu spółki, Piotr Wielesik.

"W IV kwartale przychody będą wyższe niż w ubiegłym roku. (...) W tym roku granica 200 mln zł zostanie przekroczona" - powiedział Wielesik.

Po trzech kwartałach przychody ze sprzedaży producenta elewatorów zbożowych wzrosły o 74 proc. do 175,1 mln zł, zysk operacyjny zwiększył się o 163,2 proc. do 16,8 mln zł, a zysk netto wzrósł o 109 proc. do 16,3 mln zł. W IV kwartale 2018 roku przychody wyniosły 28 mln zł, a w całym ubiegłym roku sięgnęły 128,7 mln zł.

"Następny rok będzie dobry. Może nie tak rekordowy, jak 2019 rok" - zapowiedział członek zarządu.

Grupa realizuje obecnie swoje największe kontrakty na rynku ukraińskim i tanzańskim. Po trzech kwartałach 2019 roku było to odpowiednio 127,5 mln zł i 15,7 mln zł przychodów.

Feerum sfinalizował już pierwszy kontrakt na dostawę kompleksów silosów na Ukrainę dla Epicentr K LLC na kwotę 35,6 mln euro. Drugi kontrakt, o wartości 14,3 mln euro, jest w trakcie realizacji.

Wielesik poinformował, że grupa liczy na pozyskanie kolejnych kontraktów na Ukrainie w krótkim terminie, a w średniej perspektywie w Tanzanii.

"Realizacja kontraktu tanzańskiego przebiega zgodnie z planem - w chwili obecnej następują ostatnie dostawy. Status prac ziemno - fundamentowych jest mocno zaawansowany, rozpoczęto także montaż konstrukcji stalowych" - powiedział członek zarządu.

Dodał, że w ramach tego kontraktu Feerum otrzymało już 19 mln USD zapłaty. Jego łączna wartość wynosi 33,1 mln USD.

Finansowanie tej umowy pochodzi w całości z kredytu udzielonego przez polski rząd na rzecz rządu Tanzanii. Kontrakt z National Food Reserve Agency obejmuje budowę pięciu kompleksów silosów zbożowych i obiektów magazynowych oraz rewitalizację istniejących magazynów.

Aktualny portfel zamówień Feerum wynosi 156,7 mln zł i obejmuje 12 umów, natomiast potencjalny portfel klientów obejmuje 193,2 mln zł, z czego potencjał klientów oczekujących na dofinansowanie unijne i posiadających pozwolenie na budowę kształtuje się na poziomie około 39,6 mln zł.

Po trzech kwartałach 2019 roku eksport stanowi 82,7 proc. przychodów, 17,3 proc. sprzedaży, czyli 30,3 mln zł było realizowane w Polsce.

"W przyszłym roku przychody z rynku polskiego powinny wynieść ponad 40 mln zł" - powiedział członek zarządu.

Wielesik poinformował, że w ciągu najbliższych lat inwestycje grupy mogą sięgnąć łącznie około 7 mln zł, gdyż Feerum w ostatnich latach poniosło już duże nakłady inwestycyjne w nowoczesne technologie i rozbudowę bazy produkcyjnej. (PAP Biznes)

epo/ asa/