Rozporządzenie ws. bezpieczeństwa sieci 5G może trafić do konsultacji w przyszłym tygodniu - Zagórski

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

15.01. Warszawa (PAP) - Projekt rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa sieci 5G może trafić do konsultacji w przyszłym tygodniu - poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski. Minister dodał, że do wakacji Rada Ministrów powinna przyjąć projekt ustawy implementującej do polskiego prawa zapisy Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej.

"Myślę, że (projekt rozporządzenia - PAP) wyjdzie do konsultacji w przyszłym tygodniu" - powiedział minister dziennikarzom.

Przygotowywane przez resort rozporządzenie ma zagwarantować bezpieczeństwo sieci telekomunikacyjnej 5G. W piątek zakończyły się konsultacje pierwszej aukcji UKE dotyczącej częstotliwości 3,6 GHz, przeznaczonych na budowę sieci 5G - nowego standardu telekomunikacyjnego, umożliwiającego pięćdziesięcio- a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G.

We wrześniu 2019 roku wspólną deklarację na temat 5G podpisali premier Mateusz Morawiecki i wiceprezydent USA Mike Pence. Deklaracja zakłada m.in., że dostawca sprzętu na potrzeby sieci 5G odznacza się "etycznym postępowaniem korporacyjnym" oraz podlega porządkowi prawnemu, który zapewnia przejrzystość działalności firm.

Zagórski, pytany w środę o działania zmierzające do implementacji do polskiego prawa zapisów Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, powiedział: "Proces jest zaawansowany, w resorcie pracujemy nad pierwszą wersją ustawy, która tak naprawdę będzie nowym prawem telekomunikacyjnym. Nie chcę deklarować, że skończymy ten projekt w jakimś terminie, ale chcielibyśmy, żeby w okolicach wakacji ten projekt został przyjęty przez Radę Ministrów".

"Około miesiąca będą trwały prace wewnątrz ministerstwa, następnie będziemy chcieli rozpocząć nieoficjalne prekonsultacje z branżą telekomunikacyjną, a potem oficjalne konsultacje" - dodał.

Kodeks, przyjęty przez Komisję Europejską w grudniu 2018 roku, m.in. ogranicza regulacje w przypadku, gdy konkurujący ze sobą operatorzy wspólnie inwestują w wysokoprzepustowe sieci. Ma też ułatwić udział mniejszych podmiotów w inwestycjach, dzięki łączeniu kosztów i eliminacji barier. Poprzez deregulację ma też zachęcać do inwestowania w sieci na obszarach, gdzie jest to mniej opłacalne, np. na wsiach. Kodeks ma zostać wdrożony do krajowych przepisów do 21 grudnia 2020 roku.

Zagórski poinformował, że projekt ustawy wdrażającej EKŁE być może będzie zawierał również zapisy dotyczące planowanej współpracy z operatorami przy budowie sieci 5G na paśmie 700 MHz. W październiku Ministerstwo Cyfryzacji, Polski Fundusz Rozwoju oraz operatorzy telekomunikacyjni podpisali porozumienie w sprawie rozpoczęcia prac nad powołaniem spółki Polskie 5G do budowy wspólnej sieci w oparciu o częstotliwości 700 MHz.

Minister potwierdził plany objęcia dostępem do sieci światłowodowej wszystkich gospodarstw domowych w Polsce do końca obecnej kadencji rządu.

"Zdajemy sobie sprawę, że budowa tej sieci to wyzwanie. Jest łatwo dopóki mamy mały poziom nasycenia, ale z czasem inwestycje będą stawały się coraz mniej opłacalne dla operatorów. Są taki obszary, gdzie nigdy nie będzie się to opłacało" - dodał. (PAP Biznes)

kuc/ ana/