W IV kw. udział korzystnych dla klientów prawomocnych wyroków sądowych ws. franków wzrósł do 77 proc. - SSBB

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

15.01. Warszawa (PAP) - W IV kwartale 2019 roku prawomocnie na korzyść frankowiczów rozstrzygnięto 77 proc. sporów sądowych w sprawach kredytów indeksowanych czy denominowanych, podczas gdy w III kwartale udział ten wynosił 70 proc. - wynika ze statystki wyroków sądowych zebranych przez stowarzyszenie zrzeszające frankowiczów.

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu (SSBB) podało, że w IV kwartale doliczyło się 30 wyroków wygranych i 9 przegranych. W III kwartale tych pierwszych było 7, a drugich - 3.

"Wiele spraw było zawieszonych do października, ale po wyroku TSUE w IV kwartale liczba spraw jest większa, a stosunek wygranych do porażek jest zdecydowanie po stronie kredytobiorców" - powiedział na konferencji Arkadiusz Szcześniak, prezes SSBB.

Z danych zebranych przez frankowiczów wynika, że w całym 2019 roku 69 proc. prawomocnych wyroków sądowych było dla nich korzystnych.

Szcześniak poinformował, że stowarzyszenie planuje złożyć pozew o ustalenie odpowiedzialności Skarbu Państwa za poniesioną przez frankowiczów szkodę. (PAP Biznes)

seb/ asa/