DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA spadają, obligacje umacniają się

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

13.02. Londyn, Paryż, Frankfurt (PAP/Bloomberg) - Kontrakty w USA idą w dół, podobnie jak indeksy w Europie Zachodniej. Na giełdy powrócił negatywny sentyment po tym, jak zmiana metodologii wykazała więcej przypadków koronawirusa, niż wcześniej podawano. Kurs funta umacnia się po rezygnacji ministra finansów Wielkiej Brytanii. Obligacje umacniają się.

Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,71 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,72 proc., a na Nasdaq idą w dół o 0,95 proc.

Akcje Tesli idą w dół o 6 proc. przed sesją. CEO producenta samochodów elektrycznych Elon Musk poinformował w czwartek, że Tesla zamierza zaoferować akcje o wartości 2 mld USD.

Notowania Cisco Systems idą w dół o 5 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak spółka podała w raporcie, że w nadchodzącym kwartale spodziewa się skorygowanego zysku na akcję w wysokości 79-81 centów wobec oczekiwanych 80 centów.

Alibaba idzie w dół o 2 proc. przed rozpoczęciem handlu, mimo że skorygowany zysk na akcję i przychody kwartalne przebiły oczekiwania analityków.

Akcje PepsiCo rosną o 0,5 proc. przed sesją. Bazowy zysk na akcję PepsiCo w IV kw. wyniósł 1,45 USD. Oczekiwano 1,44 USD.

TripAdvisor idzie w górę o 3,5 proc. przed rozpoczęciem handlu. Skorygowany zysk na akcję wyniósł w IV kw. 38 centów, o 4 centy przebijając oczekiwania analityków.

Po sesji wyniki poda m.in. Nvidia.

Wszystkie główne indeksy na Wall Street zakończyły środową sesję nowymi rekordami.

"Wzrost cen aktywów jest prawdopodobnie produktem ubocznym akomodacyjnej polityki monetarnej realizowanej przez banki centralne" - powiedział Axel Botte, strateg w Ostrum Asset Management.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,97 proc., niemiecki DAX spada o 0,7 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,83 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 1,69 proc.

W ramach indeksu szerokiego rynku Stoxx Europe 600 największe spadki notuje sektor energetyczny - BP idzie w dół o 3,5 proc., a Shell o prawie 3 proc.

Notowania grupy energetycznej Centrica idą w dół o 17 proc. - spółka podała w raporcie, że w 2019 roku zanotowała stratę w wysokości 1 mld funtów.

Barclays traci 2 proc. Spółka podała, że organy regulacyjne badają powiązania dyrektora generalnego Barclays - Jesa Staley'a z finansistą Jeffrey'em Epsteinem.

Credit Suisse Group zniżkuje o 0,5 proc. - strata banku w IV kw. przed opodatkowaniem była wyższa niż się tego spodziewano - wyniosła ona 60 mln franków.

Nestle zniżkuje o 2,5 proc. Spółka zanotowała w IV kw. słabszą sprzedaż od prognozowanej przez analityków.

Commerzbank zyskuje 6 proc. - niemiecki bank zanotował w IV kw. wzrost przychodów o 6,8 proc.

Notowania Nationale-Nederlanden rosną o 7 proc. Roczny zysk operacyjny wzrósł w całym 2019 r. o 10 proc. rdr.

Akcje francuskiego Rexel idą w górę o 7 proc. - grupa energetyczna zanotowała w 2019 r. lepszy od oczekiwań wzrost przychodów netto.

Clarant idzie w górę o 5 proc. po tym, jak firma zapowiedziała, że zwolni 600 osób.

Akcje Airbusa idą w dół o 1 proc. Koncern zakończył 2019 rok ze stratą netto w wysokości 1,36 mld euro.

Dolar osłabia się o 0,07 proc. wobec koszyka walut do 98,98 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,11 proc. do 1,0867, najniżej od kwietnia 2017 r.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,3 proc. do 109,7.

Kurs funta zwyżkuje o 0,57 proc. wobec dolara do 1,304.

Rentowność 10-letnich UST spada o 4 pb do 1,60 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich idzie w dół o 3 pb do 2,06 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 18 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: 1 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb do: -0,39 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX spada o 0,43 proc. do 50,95 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 0,73 proc. do 55,38 USD/b.

KORONAWIRUS: 15 TYS. NOWYCH PRZYPADKÓW

Bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach wzrósł w czwartek o 255, a liczba potwierdzonych zakażeń o prawie 15 tys. - wynika z oficjalnych danych. Władze tłumaczą rekordowe wzrosty zmianą procedur diagnostycznych, a na świecie rosną obawy o prawdziwą skalę kryzysu. Do tej pory potwierdzono obecność koronawirusa u prawie 60 tys. osób, a liczba zgonów osiągnęła 1.368 osób.

Podkreśla się, że po okresie pewnej stabilizacji liczby zgonów, w czwartek nastąpił ponowny wzrost. Liczba 254 zgonów, które zanotowano w ciągu ubiegłych 24 godzin jedynie w prowincji Hubei, jest rekordowa. Wcześniejszy "rekord" w tej dziedzinie (103) zanotowano w ub. poniedziałek.

Epidemia rozprzestrzeniła się na ok. 30 krajów na całym świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Niemcy, Francję, Włochy, Finlandię, a także na USA. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd dwa zgony - na Filipinach i w Hongkongu. Pierwszy przypadek śmiertelny z powodu koronawirusa potwierdzono w środę w Japonii.

Chiński państwowy koncern chemiczny ChemChina zamknął z powodu epidemii koronawirusa rafinerię przetwarzającą 100 tys. baryłek ropy dziennie i ograniczył produkcję w dwóch innych - podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na trzy anonimowe źródła.

WIELKA BRYTANIA: REZYGNACJA MINISTRA FINANSÓW

Brytyjski minister finansów Sajid Javid niespodziewanie zrezygnował w czwartek ze stanowiska w rządzie Borisa Johnsona. Szef brytyjskiego rządu przeprowadza obecnie rekonstrukcję swojego gabinetu.

Jak podała stacja BBC, Javid zrezygnował, gdyż nie chciał się zgodzić na wymianę swoich współpracowników, której miał zażądać Johnson. Na zwolnione przez Javida stanowisko powołany został Rishi Sunak.

PROGNOZY KE: KORONAWIRUS CZYNNIKIEM RYZYKA

Wybuch epidemii koronawirusa w Chinach i czas jej trwania jest czynnikiem ryzyka dla gospodarki UE - poinformowała Komisja Europejska w opublikowanych w czwartek prognozach.

"Niepewność wobec okresu trwania oraz skali epidemii zwiększa niepewność wobec krótkoterminowych perspektyw dla gospodarki Chin i innych krajów" - napisano w publikacji.

Komisja Europejska podtrzymała w zimowej rundzie prognozy wzrostu gospodarczego w UE w latach 2020-21 na poziomie 1,4 proc., a dla eurolandu 1,2 proc. (PAP Biznes)

kkr/ gor/