DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w USA idą w dół; rentowności obligacji spadają

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

13.02. Londyn, Paryż, Frankfurt (PAP/Bloomberg) - Indeksy na Wall Street idą w dół, tak jak notowania na europejskich parkietach. Na rynki powróciły obawy, że skutki epidemii koronawirusa mogą być bardziej dotkliwe niż zakładano. Kurs euro osłabia się, a obligacje umacniają się.

Indeks S&P 500 spada o 0,34 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,5 proc., a Nasdaq idzie w dół o 0,36 proc.

Notowania Cisco Systems idą w dół o 6 proc. po tym, jak spółka podała w raporcie, że w nadchodzącym kwartale spodziewa się skorygowanego zysku na akcję w wysokości 79-81 centów wobec oczekiwanych 80 centów.

Alibaba idzie w dół o 2 proc., mimo że skorygowany zysk na akcję i przychody kwartalne przebiły oczekiwania analityków.

Akcje PepsiCo spadają o 1 proc. Bazowy zysk na akcję PepsiCo w IV kw. wyniósł 1,45 USD. Oczekiwano 1,44 USD.

Po sesji wyniki poda m.in. Nvidia.

Wszystkie główne indeksy na Wall Street zakończyły środową sesję nowymi rekordami.

"Wzrost cen aktywów jest prawdopodobnie produktem ubocznym akomodacyjnej polityki monetarnej realizowanej przez banki centralne" - powiedział Axel Botte, strateg w Ostrum Asset Management.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,74 proc., niemiecki DAX spada o 0,47 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,78 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 1,53 proc.

W ramach indeksu szerokiego rynku Stoxx Europe 600 największe spadki notuje sektor energetyczny - BP idzie w dół o 3,5 proc., a Shell o prawie 3 proc.

Notowania grupy energetycznej Centrica idą w dół o 17 proc. - spółka podała w raporcie, że w 2019 roku zanotowała stratę w wysokości 1 mld funtów.

Barclays traci 2,5 proc. Spółka podała, że organy regulacyjne badają powiązania dyrektora generalnego Barclays - Jesa Staley'a z finansistą Jeffrey'em Epsteinem.

Nestle zniżkuje o 3 proc. Spółka zanotowała w IV kw. słabszą sprzedaż od prognozowanej przez analityków.

Commerzbank zyskuje 6,5 proc. - niemiecki bank zanotował w IV kw. wzrost przychodów o 6,8 proc.

Notowania Nationale-Nederlanden rosną o 8 proc. Roczny zysk operacyjny wzrósł w całym 2019 r. o 10 proc. rdr.

Akcje francuskiego Rexel idą w górę o 8,5 proc. - grupa energetyczna zanotowała w 2019 r. lepszy od oczekiwań wzrost przychodów netto.

Clarant idzie w górę o 3,5 proc. po tym, jak firma zapowiedziała, że zwolni 600 osób.

Akcje Airbusa idą w dół o 3 proc. Koncern zakończył 2019 rok ze stratą netto w wysokości 1,36 mld euro.

Dolar osłabia się o 0,06 proc. wobec koszyka walut do 98,99 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,3 proc. do 1,0847, najniżej od kwietnia 2017 r.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,3 proc. do 109,72.

Kurs funta zwyżkuje o 0,74 proc. wobec dolara do 1,3063.

Rentowność 10-letnich UST spada o 2 pb do 1,61 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich idzie w dół o 2 pb do 2,07 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 18 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: 3 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb do: -0,39 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 0,85 proc. do 51,6 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 1,03 proc. do 56,38 USD/b.

KORONAWIRUS: 15 TYS. NOWYCH PRZYPADKÓW

Bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach wzrósł w czwartek o 255, a liczba potwierdzonych zakażeń o prawie 15 tys. - wynika z oficjalnych danych. Władze tłumaczą rekordowe wzrosty zmianą procedur diagnostycznych, a na świecie rosną obawy o prawdziwą skalę kryzysu. Do tej pory potwierdzono obecność koronawirusa u prawie 60 tys. osób, a liczba zgonów osiągnęła 1.368 osób.

Podkreśla się, że po okresie pewnej stabilizacji liczby zgonów, w czwartek nastąpił ponowny wzrost. Liczba 254 zgonów, które zanotowano w ciągu ubiegłych 24 godzin jedynie w prowincji Hubei, jest rekordowa. Wcześniejszy "rekord" w tej dziedzinie (103) zanotowano w ub. poniedziałek.

Epidemia rozprzestrzeniła się na ok. 30 krajów na całym świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Niemcy, Francję, Włochy, Finlandię, a także na USA. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd dwa zgony - na Filipinach i w Hongkongu. Pierwszy przypadek śmiertelny z powodu koronawirusa potwierdzono w środę w Japonii.

Wiele osób zakażonych koronawirusem w Wuhanie zmarło według lekarzy na "zapalenie płuc, o którym wszyscy w Chinach wiedzą", ale bez oficjalnej diagnozy zgony te nie wchodzą do oficjalnego bilansu epidemii - podał hongkoński dziennik "South China Morning Post".

Z środowego spotkania Politbiura Komunistycznej Partii Chin (KPCh) wynika, że decydenci mają zamiar położyć teraz większy nacisk na wspieranie gospodarki dotkniętej przez epidemię koronawirusa - podały chińskie media państwowe.

Podczas spotkania dyskutowano nad stymulowaniem zagregowanego popytu przez "zwiększenie popytu krajowego i stabilizację popytu zewnętrznego".

Wezwano także do podtrzymania celu wzrostu PKB na 2020 r. Aby to osiągnąć zakłada się utrzymanie elastycznej i odpowiedniej polityki pieniężnej, szersze wykorzystanie polityki fiskalnej, zwiększenie konsumpcji krajowej oraz promowanie dużych projektów inwestycyjnych zagranicznych.

"Po raz pierwszy od wybuchu epidemii przywódcy wysokiego szczebla wyrazili zamiar stymulowania gospodarki. Naszym zdaniem oznacza to, że władze przywiązują obecnie większą wagę do rozwoju gospodarczego, choć zwalczanie wirusa pozostaje priorytetem" - powiedział David Qu, analityk Bloomberg Economics.

Citi ponownie obniżył prognozę dynamiki wzrostu PKB dla Chin na 2020 r. do 5,3 proc. Bank spodziewał się w styczniu, że będzie to 5,8 proc., a przed dwoma tygodniami obniżył do 5,5 proc.

"Nie sądzę, abyśmy mogli powiedzieć, że to będzie tylko kwartalny szok, a potem wszystko wróci do normy" - powiedziała Alexandra Heath, szefowa analizy ekonomicznej w Reserve Bank of Australia.

DEUTSCHE BANK: NIEMCOM GROZI TECHNICZNA RECESJA

Deutsche Bank prognozuje, że w IV kw. 2019 r. niemiecka gospodarka skurczy się nieznacznie o 0,1 proc. Biorąc pod uwagę spodziewane spowolnienie w I kw. o 0,2 proc. z powodu zakłóceń wywołanych epidemią koronawirusa, analitycy wskazują, że są szanse na techniczną recesję w Niemczech.

"Koronawirus stanowi zagrożenie dla globalnego ożywienia gospodarczego, ponieważ tłumi nadzieje na ożywienie w chińskiej gospodarce. Dlatego recesja techniczna w zimowym półroczu wydaje się coraz bardziej prawdopodobna" - powiedział w raporcie Stefan Schneider, ekonomista Deutsche Bank.

Oficjalne dane nt. wzrostu PKB w Niemczech w IV kw. zostaną opublikowane w piątek o 8.00. Chociaż rynek spodziewa się wzrostu o 0,1 proc., to 30 proc. analityków prognozuje, że niemiecka gospodarka zanotuje spowolnienie w tym okresie.

Komisja Europejska podtrzymała w zimowej rundzie prognozy wzrostu gospodarczego w UE w latach 2020-21 na poziomie 1,4 proc., a dla eurolandu 1,2 proc.

WIELKA BRYTANIA: REZYGNACJA MINISTRA FINANSÓW

Brytyjski minister finansów Sajid Javid niespodziewanie zrezygnował w czwartek ze stanowiska w rządzie Borisa Johnsona. Szef brytyjskiego rządu przeprowadza obecnie rekonstrukcję swojego gabinetu.

Jak podają brytyjskie media, Javid zrezygnował, gdyż nie zgodził się na wymianę zespołu specjalnych doradców, czego jakoby zażądał Johnson. Brytyjskie media wskazują, że stał za tym Dominic Cummings, wpływowy doradca premiera, uważany za szarą eminencję na Downing Street.

Na zwolnione przez Javida stanowisko powołany został Rishi Sunak. Media spodziewają się, że Sunak będzie bardziej podporządkowany premierowi niż Javid, który nie chciał się zgodzić na postępującą degradację swojej roli. (PAP Biznes)

kkr/ gor/