Lokum Deweloper przesuwa start dwóch projektów; nie ma opóźnień na bieżących budowach

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

25.03. Warszawa (PAP) - Lokum Deweloper zamierza opóźnić start realizacji dwóch wrocławskich inwestycji: Lokum Porto i Lokum Verde. Na bieżących budowach nie ma na razie żadnych opóźnień - poinformował w środę prezes Bartosz Kuźniar. Spółka prowadzi sprzedaż mieszkań przez internet, obserwuje spadek zapytań.

"Uzyskaliśmy już pozwolenia na Lokum Porto, a za chwilę uzyskamy na Lokum Verde, czyli dwie inwestycje we Wrocławiu, ale będziemy opóźniać start realizacji tych inwestycji. Będziemy się najpierw przyglądać sytuacji, która zapanuje na rynku" - powiedział podczas audiokonferencji prezes Bartosz Kuźniar.

Zwrócił uwagę na kwestię zdolności realizacyjnych.

"Czy dostawy materiałów nie zostaną przerwane? Czy pracownicy, szczególnie ci z Ukrainy, wrócą po świętach do Polski? Czy będą mieli stworzone możliwości powrotu? Póki co nie ma przepisów, które by im to gwarantowały" - powiedział prezes.

Poinformował, że na budowach Lokum pracuje średnio około 30 proc. Ukraińców.

Pod koniec lutego prezes szacował, że do końca czerwca do oferty spółki powinno trafić ok. 770 lokali, w tym m. in. lokale z wrocławskiego Lokum Porto.

Kuźniar poinformował w środę, że na bieżących budowach nie ma na razie żadnych opóźnień.

"Od tygodnia wszyscy pracownicy biurowi pracują zdalnie, budowy pracują w zasadzie normalnie - może nie ma pełnych składów osobowych, szczególnie jeśli chodzi o Ukraińców, którzy wyjechali do domu. Natomiast uzupełniamy te braki innymi pracownikami" - powiedział prezes.

"Jeśli chodzi o dostawy materiałów to zakontraktowaliśmy je z pewnym wyprzedzeniem, gdy widzieliśmy jak zmienia się sytuacja w Europie. Beton jednak trzeba zamawiać na bieżąco. Najbardziej wrażliwy element to jest właśnie dostawa materiałów. Budowy póki co idą swoim rytmem i nie mamy żadnych opóźnień" - dodał.

Spółka prowadzi sprzedaż mieszkań kanałem internetowym, obserwuje spadek zapytań.

"Z klientami jesteśmy w kontakcie online i tak pozostanie do czasu przywrócenia normalnego ruchu w przestrzeni publicznej. Zapytania do nas trafiają, ale oczywiście w mniejszej ilości niż zwykle, ta aktywność ze strony klientów jest zmniejszona, ale mimo to udaje nam się skutecznie nawiązywać kontakt z tymi, którzy realizują swoje potrzeby bez względu na okoliczności" - powiedział dyrektor sprzedaży Eryk Nalberczyński.

Jego zdaniem, ceny mieszkań w tym roku nie powinny ulec istotnym zmianom z zastrzeżeniem, że gospodarka będzie wracała do normalności "szybko i sprawnie".

"Nie przewidujemy tutaj dużych zawirowań" - powiedział Nalberczyński.

Lokum Deweloper sprzedał w 2019 roku 268 lokali, o 73 proc. mniej niż rok wcześniej. Spółka informowała, że powodem spadku wolumenu sprzedawanych mieszkań była niska oferta.

Na koniec roku spółka miała w ofercie 655 lokali wobec 515 rok wcześniej, a w realizacji 1.108 lokali wobec 1.116 przed rokiem.

Prezes szacował w lutym, że Lokum Deweloper może sprzedać w latach 2020-2021 łącznie ok. 1,5 tys. mieszkań, z czego ok. 500 lokali w tym roku.

Jak podano w prezentacji, potencjał przekazań Lokum Deweloper na 2020 rok wynosi 525 lokali. W 2019 roku spółka rozpoznała w wyniku 733 mieszkań.

Lokum Deweloper opublikował w środę roczny raport finansowy. Grupa odnotowała w 2019 roku 62,2 mln zł zysku netto wobec 73 mln zł przed rokiem. Przychody w tym czasie spadły do 285,9 mln zł z 322,4 mln zł. Marża brutto na sprzedaży wyniosła w minionym roku 34,6 proc. wobec 35,7 proc. rok wcześniej. (PAP Biznes)

sar/ osz/