DZIEŃ NA RYNKACH: Na giełdach w Azji spadki, podobnie na kontraktach w Europie i USA

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

22.05. Paryż, Frankfurt Londyn (PAP/Bloomberg) - Na giełdach w Azji benchmarkowe indeksy spadają. Słabo wygląda też sytuacja przed sesją w Europie i USA - kontrakty na indeksy są na minusach. Na rynkach jest wiele ryzyk geopolitycznych - informują maklerzy.

Inwestorów zaniepokoił fakt, że władze Chiny po raz pierwszy od 1990 r. nie zdecydowały się na określenie celu PKB w 2020 r.

W piątek rozpoczęła się doroczna sesja chińskiego parlamentu. Premier Chin Li Keqiang nie ogłosił celu wzrostu PKB, chociaż zapowiedział wsparcie dla gospodarki.

"Biorąc pod uwagę wielką niepewność związaną z pandemią Covid-19, priorytetem rządu będzie stabilizacja zatrudnienia i zapewnienie standardu życia mieszkańcom" - oświadczył Li na otwarciu sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL).

Graczy rynkowych niepokoi też stanowisko Chin wobec Hongkongu po tym, jak Chiny ogłosiły plany dotyczące bezpieczeństwa narodowego w Hongkongu, co zdaniem komentatorów może oznaczać znaczne ograniczenie autonomii Hongkongu.

Chińskie władze rozważają wprowadzenie w Hongkongu przepisów zakazujących m.in. działalności terrorystycznej, separatystycznej i wywrotowej przeciwko władzom centralnym, a także zagranicznych ingerencji w sprawy regionu.

Prawu o bezpieczeństwie narodowym stanowczo sprzeciwiają się hongkońscy demokraci i uczestnicy antyrządowych protestów. Ich zdaniem takie przepisy mogą posłużyć do ograniczenia swobód obywatelskich i autonomii regionu, gwarantowanych zgodnie z zasadą "jednego kraju, dwóch systemów".

Tymczasem nie wygasa też spór USA-Chiny.

W środę prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze, odnosząc się do wybuchu epidemii koronawirusa, że "+niekompetencja Chin+, i nic innego, doprowadziła do masowego, światowego zabójstwa!".

Z kolei amerykański senat zatwierdził dwa dni temu ustawodawstwo, które może uniemożliwić chińskim firmom, m.in takim jak Alibaba Group Holding Ltd. czy Baidu Inc., notowania na amerykańskich giełdach.

"Ryzyka geopolityczne są znaczące" - ocenia sytuację David Riley, główny strateg inwestycyjny w BlueBay Asset Managemetn LLP.

W piątek w Japonii Nikkei 225 zniżkował na zakończenie handlu o 0,8 proc. do 20.388,16 pkt.

Topix stracił 0,9 proc. do 1.477,80 pkt.

Zniżkowało 30 z 33 sektorów. Staniały akcje 1.457 spółek, a 628 zdrożały.

Akcje spółki Toyota Motor Corp. zniżkowały o 1,2 proc. I'rom Group Co. stracił 12,0 proc.

Sektor spółek producentów urządzeń elektrycznych zniżkował o 0,8 proc., bankowy -1,9 proc., urządzeń transportowych -1,2 proc., chemiczny -1,0 proc., a farmaceutyczny -0,9 proc.

Zyskał sektor transportu powietrznego +1,4 proc. i informacji i komunikacji +0,1 proc.

W piątek Bank Japonii (BoJ) utrzymał ujemne stopy procentowe - główna stopa procentowa wynosi nadal -0,1 proc. Bank pozostawił też bez zmian inny benchmark - target rentowności 10-letnich JGB - na poziomie ok. 0,0 proc.

BoJ uruchomił nowy program pożyczek, o wartości 30 bilionów jenów (279 mld USD), aby wesprzeć małe firmy zmagające się ze skutkami epidemii kornawirusa. Program ma obowiązywać do marca 2021 r. - w jego ramach firmy będą otrzymywać środki od banków komercyjnych i innych instytucji finansowych.

Koncern motoryzacyjny Nissan ogłosił, że rozważa zwolnienie ponad 20 tys. pracowników swoich firm na świecie.

SCI w Szanghaju zniżkuje o 1,57 proc.

Kospi w Korei Południowej jest na minusie o 1,51 proc.

Hang Seng w Hongkongu traci 4,83 proc. Sensex w Indiach spada o 0,78 proc.

W Europie kontrakty na Euro Stoxx 50 zniżkują o 1,03 proc., a na FTSE 100 spadają o 1,07 proc.

Kontrakty na indeksy w USA zniżkują po ok. 0,6 proc.

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła przerwę w mocnych ostatnio wzrostach. Główne indeksy amerykańskich giełd lekko zniżkowały, a inwestorzy analizowali najnowsze dane gospodarcze i informacje dotyczące relacji USA-Chiny.

Dow Jones Industrial na zamknięciu stracił 102 punkty, czyli 0,41 proc. i wyniósł 24.474,12 pkt. S&P 500 zniżkował 0,78 proc. i wyniósł 2.948,51 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w dół 0,97 proc., do 9.284,88 pkt. (PAP Biznes)

aj/ osz/