DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street spadki indeksów; dolar umacnia się

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

22.05. Londyn, Paryż, Frankfurt (PAP/Bloomberg) - Notowania w USA idą w dół, a indeksy na europejskich parkietach są w większości na plusach. Inwestorzy obawiają się o wzrost napięcia w relacjach USA-Chiny wokół Hongkongu. Dolar umacnia się, a ceny ropy idą w dół.

Indeks S&P 500 spada o 0,26 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,55 proc., a Nasdaq idzie w dół o 0,25 proc.

Akcje Alibaby spadają o 4,5 proc. W czwartek amerykański Senat zatwierdził ustawodawstwo, które może uniemożliwić chińskim firmom notowania na amerykańskich giełdach.

Notowania Deere rosną o 1 proc. po tym, jak spółka podała w raporcie za I kw., że zysk na akcję wyniósł 2,11 USD vs konsensus rynkowy 1,62 USD.

Notowania Foot Locker idą w dół o 8 proc. Spółka podała w raporcie za I kw., że strata na akcję wyniosła 67 centów wobec oczekiwanej straty 25 centów.

Nvidia rośnie o 2,5 proc. - firma podała w raporcie za I kw., że zysk na akcję wyniósł 1,80 USD, o 11 centów przebijając konsensus.

Palo Alto Networks idzie w górę o 3 proc. po tym, jak spółka zaraportowała w I kw. zysk na akcję 1,17 USD wobec spodziewanych przez analityków 94 centów.

"Kwestia stosunków USA-Chiny może spowodować obniżenie sentymentu na rynku, przynajmniej do czasu wyborów prezydenckich w USA w listopadzie. Obie strony podkreślają postępy w realizacji porozumienia handlowego, ale relacje polityczne pogarszają się naprawdę szybko" - powiedział Sebastien Barbe, dyrektor ds. badań rynków wschodzących w Credit Agricole.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 29,61 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,2 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,24 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,31 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,52 proc.

Indeks Stoxx Europe 600 zniżkuje o 0,1 proc.

HSBC zniżkuje o 4 proc. w reakcji sytuację w Hongkongu.

Go-Ahead traci 12 proc. po słabej prognozie zysku tej grupy transportowej.

Akcje spółki SanLorenzo drożeją o 2,5 proc. Firma rozważa przejęcie Perini Navi.

Dolar umacnia się o 0,46 proc. wobec koszyka walut do 99,82 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,54 proc. do 1,0897.

Kwotowanie USD/JPY osłabia się o 0,1 proc. do 107,54.

Kurs funta zniżkuje o 0,44 proc. wobec dolara do 1,218.

Rentowność 10-letnich UST spada o 2 pb do 0,66 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich spada o 2 pb do 1,37 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 49 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie 53 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb do -0,49 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane po 32,67 USD za baryłkę, po spadku o 3,65 proc., a lipcowe futures na Brent idą dół o 3,94 proc. do 34,63 USD/b.

NAPIĘCIA NA LINII USA-CHINY WOKÓŁ HONGKONGU

Chiński parlament ogłosił wprowadzenie nowych przepisów o bezpieczeństwie narodowym w Hongkongu na rozpoczynającej się w piątek dorocznej sesji w Pekinie. Według komentatorów może to oznaczać znaczne ograniczenie autonomii Hongkongu.

"Ustanowimy solidne systemy prawne i mechanizmy egzekwowania w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego w dwóch specjalnych regionach administracyjnych i dopilnujemy, aby rządy obu regionów wypełniły swoje obowiązki konstytucyjne" - powiedział premier Chin Li Keqiang.

Premier Li dodał, że rząd będzie kontynuował plan integracji Hongkongu z południowymi Chinami.

Szefowa władz Hongkongu Carrie Lam oceniła w piątek, że planowane przez Pekin narzucenie regionowi przepisów o bezpieczeństwie narodowym nie wpłynie na niezależność sądowniczą Hongkongu ani na prawa i swobody jego mieszkańców.

Państwowe chińskie media oceniają że przepisy są "absolutnie konieczne" w związku z wielomiesięcznymi antyrządowymi protestami w Hongkongu oraz "wzrostem w mieście separatyzmu podsycanego przez obce siły".

Prawu o bezpieczeństwie narodowym stanowczo sprzeciwiają się hongkońska opozycja i uczestnicy antyrządowych protestów. Ich zdaniem, takie przepisy mogą posłużyć do ograniczenia swobód obywatelskich i autonomii regionu, gwarantowanych zgodnie z zasadą "jednego kraju, dwóch systemów".

"To koniec Hongkongu. To koniec +jednego kraju, dwóch systemów+" - ocenił opozycyjny poseł hongkońskiego parlamentu Dennis Kwok.

Plan narzucenia Hongkongowi przepisów o bezpieczeństwie narodowym to "faktyczny wyrok śmierci" - twierdzi w piątek brytyjski "Daily Telegraph".

Stanu Zjednoczone ostro zareagują, jeśli Chiny będą próbowały ograniczyć ruchy demokratyczne w Hongkongu w związku z planami wprowadzenia nowego ustawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa w tym cieszącym się autonomią regionie - oświadczył w czwartek prezydent USA Donald Trump.

Dwaj amerykańscy senatorowie zaproponowali przepisy mające na celu ukaranie chińskich podmiotów zaangażowanych w egzekwowanie proponowanych nowych przepisów bezpieczeństwa w Hongkongu, a także wnoszą o ukaranie banków prowadzących interesy z tymi podmiotami.

Mimo rosnących napięć w relacjach dwustronnych, Chiny powtórzyły zapowiedź wdrożenia pierwszej fazy umowy handlowej z USA.

"Będziemy współpracować ze Stanami Zjednoczonymi w celu wdrożenia pierwszego etapu umowy handlowej Chiny-USA"- powiedział premier Li Keqiang.

Na zakończenie piątkowego handlu wskaźnik giełdy Hang Seng w Hongkongu zniżkował o 5,6 proc. To najsilniejszy spadek tego indeksu od lipca 2015 r.

"Możemy mieć w Hongkongu nowe protesty" - ocenia Kenny Wen, strateg Everbright Sun Hung Kai Co. Ltd.

CHINY WYCOFAŁY CEL PKB NA 2020 R.

W piątek rozpoczęła się doroczna sesja chińskiego parlamentu. Premier Chin Li Keqiang nie ogłosił celu wzrostu PKB, chociaż zapowiedział wsparcie dla gospodarki. Chiny nie określiły celu PKB po raz pierwszy od 1990 roku.

"Biorąc pod uwagę wielką niepewność związaną z pandemią Covid-19, priorytetem rządu będzie stabilizacja zatrudnienia i zapewnienie standardu życia mieszkańcom" - oświadczył Li na otwarciu sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL).

Premier powiedział również, że deficyt budżetowy osiągnie w tym roku co najmniej 3,6 proc. PKB, w porównaniu z 2,8 proc. w roku poprzednim.

"Ustalenie celu w tak niepewnym otoczeniu gospodarczym byłoby ryzykowne. Rezygnacja z wieloletniej tradycji uwalnia rząd z ciasnego gorsetu, którym jest roczny cel polityki gospodarczej. Wyzwaniem będzie teraz skuteczne ukierunkowanie oczekiwań w przypadku braku celu PKB" - napisali w komentarzu ekonomiści Bloomberga Chang Shu and David Qu.

DZIAŁANIA PAŃSTW I INSTYTUCJI NA ŚWIECIE WOBEC KORONAWIRUSA

Prezydent Donald Trump zapewnił, że w USA nie będzie powrotu do surowych ograniczeń w przypadku drugiej fali koronawirusa. "Będziemy gasić ogień, ale nie zamkniemy kraju" - powiedział w czwartek Trump podczas wizyty w zakładach Forda w stanie Michigan.

W czwartek wiceprzewodniczący Fedu Richard Clarida zasugerował, że Rezerwa Federalna może odłożyć uściślanie forward guidance dla polityki stóp procentowych i sumy bilansowej do jesieni, ponieważ zmaga się z ogromną niepewnością wywołaną kryzysem koronawirusa.

W piątek Bank Japonii (BoJ) utrzymał ujemne stopy procentowe - główna stopa procentowa wynosi nadal -0,1 proc. Bank pozostawił też bez zmian inny benchmark - target rentowności 10-letnich JGB - na poziomie ok. 0,0 proc.

BoJ uruchomił nowy program pożyczek, o wartości 30 bilionów jenów (279 mld USD), aby wesprzeć małe firmy zmagające się ze skutkami epidemii kornawirusa. Program ma obowiązywać do marca 2021 r. - w jego ramach firmy będą otrzymywać środki od banków komercyjnych i innych instytucji finansowych.

Bank centralny Indii (RBI) obniżył główną stopę procentową o 40 pb do 4 proc. Stopy procentowe są w Indiach na najniższym poziomie od 2000 r. RBI podał, że według całorocznych prognoz na 2021 r. w Indiach może zostać odnotowany spadek PKB.

"Będziemy w dalszym ciągu czujni i podejmiemy wszelkie niezbędne środki, aby sprostać stojącym przed nami wyzwaniom związanym z pandemią koronawirusa" - powiedział prezes RBI Shaktikanta Das.

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zapowiedział w czwartek, że "jak najszybciej" podpisze federalny program pomocy dla stanów i miast najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa. Poprosił jednak gubernatorów o zamrożenie podwyżek płac w sektorze publicznym.

Ustawa o przeznaczeniu 60 mld reali (10,72 mld dolarów) z federalnego budżetu dla stanów i gmin została zatwierdzona przez brazylijski kongres na początku tego miesiąca. Jednak Bolsonaro nie podpisał jeszcze tego aktu, ulegając presji ze strony ministra gospodarki Paulo Guedesa, który opowiada się za zwiększeniem oszczędności budżetowych.

W najbliższych miesiącach dojdzie do bankructw i zwolnień we Francji - ostrzegł minister gospodarki i finansów tego kraju Bruno Le Maire. Chce on obniżyć podatki dla przemysłu oraz opodatkować gigantów cyfrowych i apeluje o międzynarodowe porozumienie w tej sprawie.

PONAD 333 TYS. OFIAR KORONAWIRUSA

Koronawirus zabił dotąd ponad 333 tys. osób na całym świecie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 5,1 milionów.

W USA o 1.255 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa; oznacza to, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w USA wynosi 94.661 - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Na Stany Zjednoczone przypada ponad jedna czwarta zgonów na Covid-19 na świecie. Z tej liczby (94.661) blisko jedną trzecią odnotowano w stanie Nowy Jork (28.743), a ponad jedną dziesiątą w sąsiadującym z nim New Jersey (10.846). Przy zachowaniu obecnego tempa przyrostu zgonów prognozuje się, że próg 100 tys. ofiar śmiertelnych epidemii zostanie w USA przekroczony w poniedziałek.

Brazylia przekroczyła liczbę 20 tysięcy zgonów z powodu nowego koronawirusa, po rekordowym wzroście liczby zgonów w ciągu ostatnich 24 godzin - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Według ministerstwa w ostatnich 11 dniach liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w tym kraju podwoiła się. W ciągu ostatnich 24 godzin na Covid-19 zmarło 1.188 osób - to dobowy rekord.

O 351 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 36 393 - podało w piątek po południu ministerstwo zdrowia.

We Włoszech 156 osób zmarło minionej doby na Covid-19. Tym samym bilans wzrósł do 32.486 - podała Obrona Cywilna w czwartek, na początku czwartego miesiąca epidemii koronawirusa w kraju.

We Francji 83 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby - poinformowało w czwartek francuskie ministerstwo zdrowia. To spadek w porównaniu z poprzednim bilansem, który mówił o 110 nowych przypadkach śmiertelnych.

W Hiszpanii w ciągu ostatniej doby zmarło 48 osób chorych na Covid-19. Statystyki z ostatnich 24 godzin nie uwzględniają jednak danych z Katalonii, jednego z najbardziej dotkniętych epidemią regionów kraju - poinformował w czwartek resort zdrowia. (PAP Biznes)

kkr/ asa/ gor/