DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w USA wahają się; dolar się osłabia

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

29.06. Londyn, Paryż, Frankfurt (PAP/Bloomberg) - Notowania w USA wahają się, a indeksy na europejskich giełdach idą w górę. Inwestorzy zastanawiają się w jaki sposób wzrost przypadków koronawirusa w USA może przełożyć się na zapowiadane ożywienie po obecnej recesji. Dolar osłabia się.

Indeks S&P 500 spada o 0,11 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,83 proc., a Nasdaq idzie w dół o 0,83 proc.

Boeing rośnie o 5,5 proc. po tym, jak Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) podała, że od poniedziałku rozpoczynają się loty testowe samolotów modelu 737 MAX, które były uziemione od marca zeszłego roku po dwóch katastrofach, w których zginęło łącznie 346 osób.

Testy są kluczowym etapem procesu ponownego dopuszczenia Maxów do użytkowania, jednak nawet jeśli przebiegną pomyślnie, potrzeba będzie jeszcze co najmniej miesiąca na przeprowadzenie modyfikacji we wszystkich uziemionych maszynach oraz ich sprawdzenie i serwisowanie. Dodatkowo konieczne będzie przeszkolenie pilotów w obsłudze maszyn w nowej specyfikacji technicznej.

Notowania Gilead Sciences rosną o 2 proc. Spółka podała, że cena za terapię na Covid-19 lekiem remdesivir wyniesie 390 USD za dawkę dla rządów państw rozwiniętych i 520 USD za dawkę dla pacjentów z prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Akcje Facebooka i Twittera spadają po 2,5 proc. po tym, jak kolejne spółki, w tym Starbucks, Coca-Cola i Diageo podały, że wstrzymają finansowanie reklam w mediach społecznościowych wobec oskarżeń o rozprzestrzenianie mowy nienawiści na portalach społecznościowych.

Southwest Airlines idą w górę o 2 proc. po tym, jak Goldman Sachs podniósł rekomendację dla akcji spółki do "kupuj" z "sprzedaj".

"Plany ponownego otwarcia gospodarki załamały się, ponieważ rosnąca codziennie liczba nowych przypadków Covid-19 w USA przekroczyła szczytowe poziomy z kwietnia, a wszyscy mieli nadzieję, że to się nie wydarzy" - powiedział Julian Emanuel, główny strateg ds. akcji i instrumentów pochodnych w BTIG.

"Odbicie będzie znacznie wolniejsze i bardziej nierówne, niż większość ludzi uważa. Rynki wyceniają znacznie ostrzejsze ożywienie w kształcie litery V, które naszym zdaniem jest mało prawdopodobne" - powiedział David Hunt, prezes PGIM.

W piątek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 730 punktów, czyli 2,84 proc. i wyniósł 25.015,55 pkt. S&P 500 zniżkował 2,42 proc. i wyniósł 3.009,05 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w dół 2,59 proc., do 9.757,22 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 35,58 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,08 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,26 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,1 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,46 proc.

Indeks Stoxx Europe 600 zniżkuje o 0,16 proc.

Pogrążony w skandalu księgowym niemiecki Wirecard zyskuje ponad 161 proc. Z informacji medialnych wynika, że przejęciem spółki zainteresowana jest konkurencja z Francji (Worldline).

Dolar osłabia się o 0,16 proc. wobec koszyka walut do 97,28 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,4 proc. do 1,1261.

Kwotowanie USD/JPY umacnia się o 0,28 proc. do 107,53.

Kurs funta zniżkuje o 0,25 proc. wobec dolara do 1,2304.

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb do 0,64 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 1 pb do 1,38 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 47 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 49 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb do -0,47 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień są wyceniane po 38,73 USD za baryłkę, po wzroście o 0,6 proc., a sierpniowe futures na Brent idą w górę o 0,27 proc. do 41,14 USD/b.

RELACJE USA-CHINY

Chiny nałożą restrykcje wizowe na Amerykanów, którzy "wykazali złą postawę" w sprawie Hongkongu - podało w poniedziałek chińskie MSZ. To odwet za ogłoszone przez USA restrykcje wizowe wobec chińskich urzędników uwikłanych w ograniczanie autonomii Hongkongu.

"Podejmowane przez USA próby powstrzymania Chin przed wprowadzeniem prawa o bezpieczeństwie państwowym w Hongkongu przy pomocy tak zwanych sankcji nigdy nie odniosą skutku" - oświadczył rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian na rutynowym briefingu w Pekinie.

To reakcja na ogłoszone w piątek przez sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo restrykcje wizowe wobec chińskich urzędników odpowiedzialnych za "podważanie wysokiego stopnia autonomii Hongkongu".

Obywatel ChRL został skazany w USA za szpiegostwo ekonomiczne i spisek na rzecz Pekinu - podała agencja Associated Press. Wyrok zapadł 5 lat po oskarżeniu Hao Zhanga o udział w zmowie, której celem było wykradanie technologii z firm, w których był zatrudniany.

Analitycy zastanawiają się jak dalece rosnące napięcie przełoży się na działalność spółek.

"Istnieje wiele gałęzi przemysłu, w których amerykańskie firmy postawiły na świetlaną przyszłość Chin, ponieważ rynek jest tak obiecujący i tak duży. Teraz dopiero zdają sobie sprawę z ryzyka" - powiedział Myron Brilliant, szef ds. międzynarodowych w Izbie Handlowej USA.

"Chiny będą głównym chłopcem do bicia w trwającej kampanii przed wyborami prezydenckimi w USA. Tyle, że ten chłopiec potrafi mocno oddać" - wskazywał Byron Callan z Capital Alpha Partners.

DZIAŁANIA PAŃSTW I INSTYTUCJI NA ŚWIECIE WOBEC KORONAWIRUSA

Brytyjski premier Boris Johnson zapewnił w niedzielę, że nie będzie powrotu do polityki oszczędnościowej sprzed 10 lat, a odpowiedzią na kryzys wywołany epidemią koronawirusa będą zwiększone wydatki mające wyrównywać szanse.

"Osobiście uważam, że rząd powinien teraz kontynuować aktywne i interwencjonistyczne podejście" - powiedział Johnson w rozmowie z Times Radio, stacją radiową uruchomioną w poniedziałek przez dziennik "The Times". "Ale jest to również sposób, aby dać biznesowi pewność, aby umożliwić wznowienie inwestowania, przyjmowanie ludzi z powrotem (do pracy), tworzenie nowych miejsc pracy i napędzanie nowego wzrostu" - dodał.

We wtorek Johnson obiecał w nim wydanie miliardów funtów na ochronienie gospodarki przed skutkami koronawirusa. Mają one zostać wydane m.in. na budowę szpitali, szkół, dróg, linii kolejowych i domów.

Inflacja wg HICP w Niemczech w czerwcu wyniosła 0,8 proc. rdr wobec 0,5 proc. miesiąc wcześniej - podało niemieckie Federalne Biuro Statystyczne we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano 0,6 proc.

Rząd Hiszpanii nie planuje wprowadzania surowych restrykcji, w tym przymusowej izolacji społeczeństwa w całym kraju, w wypadku nadejścia jesienią drugiej fali epidemii Covid-19 - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Salvador Illa.

PONAD 502 TYS. OFIAR KORONAWIRUSA

Koronawirus zabił dotąd ponad 502 tys. osób na całym świecie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 10,1 milionów.

W ciągu ostatniej doby w USA zmarło na Covid-19 500 osób - podał w niedzielę Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. W tym czasie w Stanach Zjednoczonych zdiagnozowano 45.255 tysiące nowych przypadków. Od początku epidemii z powodu koronawirusa zmarło w USA 125.539 osób. W sumie zdiagnozowano 2.510.323 przypadków Covid-19.

Liczba przypadków rośnie o 5 proc. lub więcej w oparciu o średnią z siedmiu dni w 34 stanach w USA, w tym w Arizonie, Teksasie, Kalifornii, na Florydzie i w Nevadzie.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Brazylii stwierdzono 30 476 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 552 kolejne zgony - poinformowało w niedzielę wieczorem czasu lokalnego ministerstwo zdrowia tego kraju. Łączna liczba zachorowań na Covid-19 wzrosła do 1 344 143, a zgonów - do 57 622.

W ciągu ostatniej doby w Meksyku zarejestrowano 4050 nowych zakażeń koronawirusem oraz 267 zgonów wywołanych Covid-19 - poinformowało w niedzielę wieczorem czasu miejscowego ministerstwo zdrowia tego kraju. W sumie od początku epidemii zmarło tam 26 648 osób. Wszystkich zakażonych jest już w Meksyku 216 852.

O 36 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zgonów z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łącznie od początku epidemii w tym kraju zmarło już 43 550 osób - poinformowało w niedzielę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Liczące 350 tys. mieszkańców Leicester w środkowej Anglii może - jako pierwsze miasto w Wielkiej Brytanii - zostać objęte blokadą z powodu dużej liczby nowych przypadków koronawirusa - potwierdził w niedzielę brytyjski rząd.

22 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, stwierdzono też 174 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - to najnowsze oficjalne dane ogłoszone w niedzielę. Łączny bilans zmarłych na Covid-19 wzrósł we Włoszech do 34 738.

W ciągu ostatniej doby stwierdzono w Niemczech 262 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i cztery kolejne zgony - poinformował w poniedziałek rano Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Według RKI łączna liczba zakażeń wynosi 193 761, a zgonów - 8961.

Władze australijskiego stanu Wiktoria poinformowały w poniedziałek, że rozważają ponowne wprowadzenie obowiązku dystansowania społecznego po odnotowaniu największego dziennego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem od ponad dwóch miesięcy. (PAP Biznes)

kkr/ ana/