Skrót wiadomości - poniedziałek 29 czerwca

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

30.06. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Agencja Fitch podtrzymała prognozy dynamiki PKB Polski - w 2020 r. spodziewa się spadku wskaźnika o 3,2 proc. rdr, a w 2021 r. wzrostu o 4,5 proc. - wynika z poniedziałkowego raportu agencji. W publikowanych pierwszy raz szacunkach Fitch spodziewa się w 2022 r. wzrostu polskiego PKB o 3,3 proc.

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w czerwcu wzrósł w Polsce względem maja do 73,1 pkt. z 72,2 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Wskaźnik nastrojów w polskiej gospodarce (Economic Sentiment Indicator - ESI) w czerwcu wzrósł do 57,6 pkt. z 46,9 pkt. w maju - wynika z opublikowanych danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej.

Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych konsumentów w Polsce w czerwcu spadł do 46,1 pkt. z 48,3 pkt. w maju - wynika z opublikowanych danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej.

Inflacja wg HICP w Niemczech w czerwcu wyniosła 0,8 proc. rdr wobec 0,5 proc. miesiąc wcześniej - podało niemieckie Federalne Biuro Statystyczne we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano 0,6 proc.

Sprzedaż detaliczna w Japonii w maju 2020 r. wzrosła o 2,1 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 9,9 proc., po korekcie z -9,6 proc. - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu.

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w maju przez Amerykanów, wzrosła o 44,3 proc. miesiąc do miesiąca - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).To największy wzrost w historii indeksu.

GIEŁDA

W poniedziałek większość głównych indeksów rynku akcji nieznacznie zwyżkowała. Wyjątkiem był sWIG80, który poszedł w dół. Zdaniem analityków, mogło to mieć związek z realizacją zysków po silnych wzrostach w ostatnich miesiącach, gdy indeks małych spółek jako jedyny wybił się powyżej szczytów z lutego tego roku.

Zamknięcie: WIG20 1.769,47 pkt. (0,57 proc.), WIG 49.972,05 pkt.(0,50 proc.).

SPÓŁKI

Rainbow Tours wznawia działalność i od lipca rusza z wyjazdami zagranicznymi. Ocenia, że będzie dobrze, jeśli w lipcu zrealizuje 30 proc. ubiegłorocznego ruchu. Na sierpień planuje program około połowę mniejszy niż w ub. roku. Liczy, że wrzesień i październik będą udane - poinformował PAP Biznes członek zarządu Maciej Szczechura.

Grupa Rainbow Tours w wynikach za 2019 rok utworzy odpisy aktualizacyjne w wysokości 9,27 mln zł i inne korekty obciążające wynik w wysokości 3,88 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Strata netto Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin w pierwszym kwartale 2020 roku wyniosła 10,3 mln zł wobec 13,3 mln zł zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie. Zarząd spółki zwrócił w raporcie uwagę na dużą niepewność na rynku energetycznym i związane z tym ryzyko dla przyszłej działalności firmy. ZE PAK pracuje nad zmniejszeniem zależności od wysokoemisyjnych technologii.

Akcjonariusze Hydrotoru zdecydowali, że spółka wypłaci 1 zł brutto dywidendy na akcję za 2019 rok - podała spółka w komunikacie. Łącznie na ten cel trafi 2,4 mln zł.

Akcjonariusze ML System będą decydować 24 lipca o zgodzie na publiczną emisję do 1,5 mln akcji, z wyłączeniem prawa poboru - podała spółka. Środki pozyskane z oferty miałyby zostać wykorzystane na inwestycje w ramach projektu Active Glass.

11 bit studios podpisało umowę z hiszpańską firmą Chibig, na podstawie której spółka będzie wydawcą, a Chibig producentem gry pod roboczym tytułem "Ava" - podało 11 bit studios w komunikacie.

11 bit studios zakłada, że budżet inwestycyjny na cztery projekty wydawnicze 11 bit publishing wyniesie łącznie 25 mln zł - poinformował prezes spółki Grzegorz Miechowski. Z kolei budżet trzech gier własnych zmienia się i znajduje się obecnie w okolicach 60 mln zł.

AgioFunds TFI zmniejszył zaangażowanie w spółce Synektik do 4,88 proc. - podał Synektik w komunikacie.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy notowanej na NewConnect spółki Automatyka-Pomiary-Sterowanie zdecydowało o przeznaczeniu 1,85 mln zł na wypłatę dywidendy, co daje 0,35 zł brutto dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze spółki Megaron zdecydowali o przeznaczeniu zysku netto za 2019 rok w kwocie 2,8 mln zł na kapitał rezerwowy, z możliwością dysponowania na cele wypłaty dywidendy - wynika z uchwał podjętych w poniedziałek przez ZWZ spółki.

Skonsolidowany zysk netto Grodna w roku obrotowym zakończonym 31 marca tego roku wzrósł o 41 proc. rok od roku, do 11,5 mln zł - podała spółka w szacunkowych wynikach.

Akcjonariusze Projprzem Makrum zdecydowali o wypłacie z zysku netto za 2019 rok 3,6 mln zł dywidendy, co daje 0,60 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze MLP Group upoważnili zarząd do podwyższenia kapitału zakładowego o maksymalnie 815,1 tys. zł w ciągu trzech lat, z wyłączeniem prawa poboru dla obecnych akcjonariuszy - podała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze Grupy Kapitałowej Immobile zdecydowali o wypłacie z zysku netto za 2019 rok oraz z niepodzielonych zysków z lat ubiegłych łącznie 1,5 mln zł dywidendy, czyli 0,02 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Polenergia podpisała w poniedziałek z Siemens Gas and Power i Siemens Energy list intencyjny o potencjalnej współpracy w zakresie rozwoju gazowych projektów kogeneracyjnych oraz technologii wodorowych - podała spółka w komunikacie.

Walne zgromadzenie CEZ zdecydowało o wypłacie 34 CZK dywidendy na akcję z zysku za 2019 rok - podała spółka w komunikacie.

Lactalis Polska kupił w wezwaniu 551.253 akcje North Coast, stanowiące 17,23 proc. kapitału zakładowego spółki i dające 13,1 proc. głosów na walnym zgromadzeniu - podał pośredniczący w wezwaniu Pekao Investment Banking.

WALUTY

EUR/PLN może zwyżkować w najbliższych dniach w kierunku 4,4850 - uważają ekonomiści. Na rynku polskiego długu skarbowego dochodowość SPW może nieznacznie spadać na całej długości krzywej

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,4631 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1284 USD i 121,07 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie utrzymują się w poniedziałek z rana w okolicach 6.000 USD za tonę, najwyżej od stycznia. W centrum uwagi inwestorów znajdują się doniesienia o wstrzymaniu prac w dużych ośrodkach przetwórstwa miedzi w Chile oraz sytuacja epidemiczna w tamtejszych kopalniach.

Ceny ropy naftowej kontynuują spadki, po dwóch z kolej tygodniowych spadkach notowań. Na rynku przeważają obawy o anemiczne odbicie popytu na surowiec wobec eskalacji sytuacji pandemicznej na świecie. Chińscy giganci petrochemiczni chcą połączyć siły, by taniej kupować ropę.

Na koniec 2019 roku stan zasobów bilansowych rudy miedzi w Polsce wynosił 1.951,20 mln ton, o 2,39 proc. więcej niż w 2018 roku - podał najnowsze szacunki Państwowy Instytut Geologiczny w opracowaniu "Bilans Zasobów złóż kopalin w Polsce wg stanu na 31.12.2019".

OPINIE, PROGNOZY

Eksport z Polski w 2020 spadnie o 9,5 proc. rdr - wynika z prognozy ekonomistów Krajowej Izby Gospodarczej.

Spółki energetyczne mają nadal znaczny potencjał do wzrostu wartości, pomimo ostatniej zwyżki notowań, ale pod warunkiem, że transformacja sektora będzie realizowana konsekwentnie i kompleksowo - ocenia analityk BM mBanku Kamil Kliszcz.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w czerwcu w stosunku do majowego pomiaru o 17,9 pkt. do minus 5,5 pkt. - poinformowały Związek Banków Polskich oraz Kantar TNS.

Klienci banków złożyli do tej pory ponad 1 mln wniosków o pozaustawowe wakacje kredytowe. Termin składania tych wniosków zostaje przedłużony do końca września - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele Związku Banku Polskich.

Polski Fundusz Rozwoju wypłacił do tej pory firmom 54,3 mld zł w ramach programów pomocowych w związku z epidemią koronawirusa - poinformował PFR na Twitterze. Z pomocy skorzystało 298.070 firm zatrudniających 2,8 mln osób.

W ramach przyjętego przez rząd Niemiec programu wsparcia osłabionej kryzysem koronawirusowym koniunktury Bundestag uchwalił w poniedziałek obniżenie na czas do końca br. stawek podatku VAT oraz wypłacenie każdej rodzinie jednorazowych zasiłków 300 euro na każde dziecko.

Firma Germanischer Lloyd Industrial Services GmbH należąca do grupy DNV GL będzie świadczyła dla Gaz-Systemu usługi Inspektora Bezpieczeństwa Żeglugi podczas budowy morskiego odcinka gazociągu Balitic Pipe - poinformował w poniedziałek operator.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Według danych z 99,78 proc. obwodów Andrzej Duda uzyskał 43,67 proc. głosów, Rafał Trzaskowski - 30,34 proc., a Szymon Hołownia - 13,85 proc. - poinformował w poniedziałek przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Ubiegający się o drugą kadencję prezydent Andrzej Duda uzyskał w I turze wyborów największe poparcie w 13 województwach, a kandydat KO Rafał Trzaskowski w trzech - wynika z danych PKW zamieszczonych w poniedziałek przed południem na jej stronie.

Prezydent Andrzej Duda najwyższe poparcie w wyborach zyskał na Podkarpaciu (60,99 proc.), a jego kontrkandydat w II turze Rafał Trzaskowski (KO) - na Pomorzu (38,58 proc.). Również na Podkarpaciu najlepszy wynik zanotował Krzysztof Bosak. Szymona Hołownię najwięcej osób poparło w Lubuskiem.

Najwyższą frekwencję w wyborach prezydenckich odnotowano na Mazowszu (67,57 proc.), a najniższą na Opolszczyźnie (56,68 proc.) - wynika z danych PKW po zliczeniu 99,77 proc. głosów. W pięciu miastach wojewódzkich - Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu - frekwencja przekroczyła 70 proc.

Jestem przekonany, że wyborcom Krzysztofa Bosaka jest zdecydowanie bliżej do mnie niż do Rafała Trzaskowskiego - ocenił w poniedziałek w Polskim Radiu ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda. Podkreślał, że w jego programie oraz programie Bosaka są podobieństwa i wspólne wartości.

Jeżeli będzie debata, jeżeli będą ustalenia sztabów i będą zachowane odpowiednie warunki, nie widzę żadnych problemów, by dyskutować z Rafałem Trzaskowskim na antenie; obawiam się, że on ma problem - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

To będzie jedno wielkie blokowanie wszelkich działań tylko po to, żeby doprowadzić w efekcie do obalenia rządu - ocenił ewentualną prezydenturę Rafała Trzaskowskiego w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił w poniedziałek na spotkaniu wyborczym w Rypinie, że kilkanaście punktów procentowych różnicy między wynikiem uzyskanym przez niego w niedzielnym głosowaniu a rezultatem Rafała Trzaskowskiego to zdecydowana przewaga, ale to nie znaczy, że można spocząć na laurach.

Rafał Trzaskowski wygrał z Andrzejem Dudą jedynie wśród najmłodszych wyborców do 29. roku życia - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu. Urzędujący prezydent największą przewagę nad kandydatem KO uzyskał wśród osób powyżej 50. roku życia - poparła go ponad połowa wyborców.

Powołanie "komisji wyrównywania krzywd" i instytucji świadka prezydenckiego zapowiedział w poniedziałek w Płocku (Mazowieckie) kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Mówił, że konieczny jest silny, niezależny od partii prezydent, patrzący władzy na ręce i proponujący jasne rozwiązania.

Jeżeli w pierwszej turze wyborów prezydenckich głosowaliśmy w miejscu swojego stałego zamieszkania, a podczas drugiej będziemy np. na wakacjach, to do 7 lipca możemy on-line złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w miejscu, gdzie będziemy - poinformował w poniedziałek resort cyfryzacji.

Najpierw będziemy rozmawiali z naszymi liderami regionalnymi, z naszym powstającym ruchem społecznym, a potem ewentualnie będziemy rozmawiali z kandydatami i z ich sztabami - powiedział w poniedziałek w RMF FM Michał Kobosko, pełnomocnik sztabu wyborczego Szymona Hołowni.

Musimy mieć prawdziwą debatę; mówiłem, że czekam na pana prezydenta w Płocku - jest mikrofon, będę czekać na prezydenta w każdym kolejnym mieście, bo musimy porozmawiać o problemach i o tym co nas boli, a boli nas monopol tej władzy - mówił w poniedziałek podczas spotkania z wyborcami w Płocku Rafał Trzaskowski.

Jestem rozczarowany wynikiem kandydata Lewicy Roberta Biedronia w wyborach prezydenckich - ocenił w poniedziałek w TOK FM b. prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jego zdaniem kariera polityczna Biedronia nie jest zakończona.

Ważne, żebyśmy wybrali za 2 tygodnie prezydenta RP, który będzie także rzecznikiem głosu Lewicy i wyborców, którzy pokładają nadzieję w Polsce postępowej, otwartej, tolerancyjnej; dzisiaj, wydaje się, że taką osobą jest Rafał Trzaskowski - powiedział w poniedziałek Robert Biedroń. W najbliższych godzinach, najpewniej we wtorek, dojdzie do spotkania z Rafałem Trzaskowskim, którego celem będzie omówienie wspólnej koncepcji dotyczącej propozycji programowych - poinformował Biedroń.

Konfederacji jest równie daleko do prezydenta Andrzeja Dudy, jak i kandydata KO Rafała Trzaskowskiego; żaden z nich nie zabiegał o jakąkolwiek bliskość z naszym środowiskiem, dlatego nie zasługują na nasze poparcie - powiedział PAP Krzysztof Bosak.

Na COVID-19 zmarło kolejnych 6 osób, potwierdzono też 247 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 34 tys. 154, a zgonów do 1444.

Dotychczas wyzdrowiało 20 tys. 897 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1797 osób, pod respiratorem jest 86 chorych - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 1 mln 499 tys. 540 próbek pobranych od 1 mln 338 tys. 503 osób - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 5,5 tys. testów.

Starosta kłodzki ogłosił alarm powodziowy dla całej Kotliny Kłodzkiej. Przekroczenia stanów alarmowych dotyczą trzech rzek: Nysy Kłodzkiej, Białej Lądeckiej i Bystrzycy Dusznickiej. W kotlinie cały czas pada deszcz.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Wybory prezydenckie w Polsce zostały przeprowadzone właściwie, pomimo wątpliwości prawnych, jednak kampania ucierpiała przez nietolerancję i stronniczość mediów publicznych - oceniło w poniedziałek Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.

Pandemia Covid-19 nawet nie zbliża się jeszcze do końca - powiedział w poniedziałek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Choć wiele krajów poczyniło postępy (w walce z wirusem), tak naprawdę pandemia przyspiesza" - dodał.

Kraje członkowskie w ramach Rady UE przedłużyły w poniedziałek sankcje gospodarcze wobec Rosji w związku z jej agresją na Ukrainę. W połowie czerwca zielone światło dla tej decyzji dali unijni liderzy podczas wideoszczytu.

Brytyjski premier Boris Johnson zapewnił w niedzielę, że nie będzie powrotu do polityki oszczędnościowej sprzed 10 lat, a odpowiedzią na kryzys wywołany epidemią koronawirusa będą zwiększone wydatki mające wyrównywać szanse.

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom ponownie nakazał w niedzielę zamknięcie barów w Los Angeles i sześciu innych hrabstwach w tym najludniejszym stanie USA, gdzie wzrosła w ostatnim czasie liczba osób zakażonych koronawirusem.

Arizona, Floryda, Nevada, Karolina Południowa i Teksas należą do rosnącej grupy amerykańskich stanów, w których szybko przybywa nowych przypadków koronawirusa. W 12 stanach wstrzymano lub cofnięto proces odmrażania gospodarki - podaje w poniedziałek portal CNN.

Polonia w Stanach Zjednoczonych głosowała w pierwszej turze wyborów prezydenckich w większości za Andrzejem Dudą. Przy wysokiej na ogół frekwencji opowiedziało się za nim łącznie 13 237 osób, podczas gdy za jego najgroźniejszym rywalem Rafałem Trzaskowskim 9046.

Włoski dziennik "La Repubblica" opublikował w poniedziałek apel grupy wiernych z Polski do papieża Franciszka, by "odbudował" polski Kościół, w którym doszło do przypadków pedofilii. Odezwę wydrukowano jako płatne ogłoszenie w uroczystość świętych Piotra i Pawła.

Rekordowo niską liczbę sześciu osób zmarłych na Covid-19 w ciągu jednego dnia zanotowano we Włoszech. Spadła też liczba nowych zakażeń; jest ich 126 - poinformowano w poniedziałkowym komunikacie Ministerstwa Zdrowia. Bilans zgonów wzrósł do 34 744.

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii rząd potwierdził trzy nowe ofiary śmiertelne koronawirusa. Z kolei w Portugalii krajowe służby medyczne odnotowały śmierć czterech osób zakażonych SARS-CoV-2.

Uzbrojeni napastnicy zaatakowali w poniedziałek budynek giełdy w Karaczi, największym mieście Pakistanu, położonym na południu kraju. Czterech napastników zostało zabitych - poinformowała miejscowa policja.

Sąd uznał w poniedziałek byłego premiera Francji Francois Fillona i jego małżonkę Penelope, oskarżonych o sprzeniewierzenie publicznych pieniędzy, za winnych zarzucanych im czynów.

W ciągu trzech minionych dni liczba zgonów na Covid-19 wzrosła we Francji o 35, do 29 813 - podało w poniedziałek francuskie ministerstwo zdrowia. Resort poinformował też, że od tej pory nie będzie podawał danych na temat epidemii w weekendy.

W Niemczech ciągu ostatniej doby stwierdzono 262 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i cztery kolejne zgony - poinformował w poniedziałek rano Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

O 25 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zgonów z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łącznie od początku epidemii w tym kraju zmarło już 43 575 osób - poinformowało w poniedziałek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

W Chinach 12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby- poinformowała w poniedziałek Narodowa Komisja Zdrowia tego kraju. Wśród nich siedem nowych infekcji stwierdzono w Pekinie.

W Brazylii wciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 30 476 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 552 kolejne zgony - poinformowało w niedzielę wieczorem czasu lokalnego ministerstwo zdrowia tego kraju.

W Meksyku w ciągu w ostatniej doby zarejestrowano 4050 nowych zakażeń koronawirusem oraz 267 zgonów wywołanych Covid-19 - poinformowało w niedzielę wieczorem czasu miejscowego ministerstwo zdrowia tego kraju. W sumie od początku epidemii zmarło tam 26 648 osób.

Władze australijskiego stanu Wiktoria poinformowały w poniedziałek, że rozważają ponowne wprowadzenie obowiązku dystansowania społecznego po odnotowaniu największego dziennego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem od ponad dwóch miesięcy.

W Indiach prawie 20 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem zgłoszono w poniedziałek, co jest dzienną rekordową liczbą dla tego kraju - informuje agencja Reutera. Kilka stanów przywraca częściowe lub całkowite kwarantanny, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2.

W Iranie w ciągu ostatniej doby zmarły 162 osoby zakażone koronawirusem - jest to najwyższa dzienna liczba zgonów w tym kraju od początku epidemii w lutym. Iran został najbardziej dotknięty epidemią spośród krajów Bliskiego Wschodu.

Uzbrojeni napastnicy zaatakowali w poniedziałek budynek giełdy w Karaczi, największym mieście Pakistanu, położonym na południu kraju. Reuters pisze, powołując się na policję, że zginęło sześć osób, w tym czterech napastników. AP i AFP podają, że nie wiadomo, ile osób przeprowadziło atak.

Prom z 50 pasażerami na pokładzie zatonął w poniedziałek na rzece Buriganga w pobliżu stolicy Bangladeszu, Dhaki, po zderzeniu z innym statkiem. Służby ratunkowe wydobyły dotąd 27 ciał - poinformował wiceszef Służby Pożarniczej i Obrony Cywilnej Debaszisz Bardhan.(PAP Biznes)

asa/ gor/ ana/