Blue chipy ciągną GPW w dół; WIG 20 będzie się kierował w stronę 1.750 pkt. (analiza)

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

23.08. Warszawa (PAP) - Spółki z indeksu WIG 20 zachowują się wyraźnie gorzej od pozostałych i ciążą polskiej giełdzie - uważa Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ. Jego zdaniem, indeks blue chipów będzie zmierzał w kierunku 1.750 pkt.

"Na początku dzisiejszej sesji spadały głównie PZU i Pekao, ale po pewnym czasie dołączyły do nich także inne duże spółki. WIG 20 jest poniżej 1.800 pkt. i wydaje się, że ten ruch się nie wyczerpał, a kolejne wsparcia to okolice 1.750 pkt. i w tę stronę indeks blue chipów będzie się kierował" - powiedział PAP Bugaj.

"Ostatnio wszystkie sesje były spadkowe, więc niewykluczone są pojedyncze sesje wzrostowe, ale kierunek jest raczej spadkowy" - dodał.

Analityk zauważa rozbieżność między zachowaniem WIG 20, a mWIG 40 oraz sWIG 80.

"Widać dużą rozbieżność między zachowaniem blue chipów, a spółek małych i średnich, które nadal rosną. Korzystają one jednak z dobrego otoczenia, a to też się kiedyś skończy i już teraz widać konsolidację na tych indeksach" - powiedział Bugaj.

Na początku sesji WIG 20 oscylował wokół poniedziałkowego zamknięcia, jednak już po dwóch godzinach handlu wyraźnie zszedł poniżej kreski i sesję zakończył 0,54-proc. spadkiem do 1.790,6 pkt.

Lepiej zachowywały się pozostałe indeksy - WIG spadł o 0,2 proc., mWIG 40 zyskał 0,48 proc., a sWIG 80 zwyżkował i 0,44 proc. Obroty na rynku wyniosły ok. 900 mln zł.

<iframe src="//datajournalism.pap.pl/201608/754.html" style="border: none;width:100%;height:410px"></iframe>

W dół indeks dużych spółek pociągnęły kursy akcji PZU i Pekao, które spadły odpowiednio o: 3,37 proc. oraz 2,19 proc. Analitycy zwracają uwagę na niejasne zapisy dotyczące nowej polityki dywidendowej ubezpieczyciela. Dodatkowo, według doniesień prasy, w czwartek szefowie PZU i Polskiego Funduszu Rozwoju spotkają się z przedstawicielami UniCredit, a tematem rozmów mają być warunki odkupu akcji Pekao.

Z informacji PAP wynika, że zwołana na wtorkowe popołudnie rada nadzorcza PZU zajmie się zarówno aktualizacją strategii grupy do 2020 roku, jak i nową polityką dywidendową.

O 0,33 proc. zniżkowały również akcje Eurocash. Analitycy Vestor DM obniżyli cenę docelową dla Eurocash do 43 zł z 50 zł wcześniej, podtrzymując rekomendację "redukuj".

Haitong Bank podniósł rekomendację dla Orange Polska do "kupuj" z "neutralnie" i cenę docelową do 6,45 zł z 6,1 zł. Akcje spółki wzrosły o 0,19 proc.

Na szerokim rynku wyróżniły się akcje Praire Mining, które zyskały 18,37 proc. oraz EuCO, które spadły o 13,05 proc. (PAP)

pud/ osz/