Bank Pekao podpisał umowę z EFI na linię gwarancyjną o wartości 1,2 mld zł

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

12.07. Warszawa (PAP) - Bank Pekao podpisał umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym na linię gwarancyjną o wartości 1,2 mld zł w ramach programu COSME, skierowaną do małych i średnich przedsiębiorstw - napisało Pekao w informacji prasowej.

COSME to ramowy program na rzecz promowania konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw oraz poprawy dostępu do ich finansowania na lata 2014-2020.

Umowa zawarta między Pekao a EFI ułatwi mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom uzyskanie nowych kredytów inwestycyjnych i obrotowych. Skierowana jest do firm, które nie mają dostatecznych zabezpieczeń kredytowych i tym samym są zbyt ryzykowne dla banków np. dlatego, że ich okres działalności jest za krótki.

W ramach programu COSME przedsiębiorstwa dostają gwarancję i są w stanie uzyskać finansowanie od banku. W razie braku spłaty 50 proc. zaległego kapitału i odsetek jest pokrywane przez EFI. Gwarancja COSME będzie wykorzystywana przede wszystkim przy kredytach inwestycyjnych. Podczas gdy inne gwarancje dostępne obecnie na polskim rynku z reguły są płatne, gwarancja COSME będzie nieodpłatna i pokryje 50 proc. kredytu.

Bank w ramach obecnego portfela zaoferuje preferencyjne finansowanie dla 1500 polskich przedsiębiorców, wartość kredytu dla jednego przedsiębiorcy sięgnie 12,6 mln.

"Cały czas szukamy optymalnej oferty dla naszych klientów, szczególnie z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, ponieważ stanowią one ponad 90 proc. wszystkich przedsiębiorstw w Polsce" - powiedział na czwartkowej konferencji wiceprezes Pekao Tomasz Styczyński.

Obecna umowa COSME jest już kolejną zawartą przez Bank Pekao z EFI w ramach instrumentów finansowych programów UE na lata 2007-2013 oraz 2014-2020. Łączna wartość tych umów to blisko 3,8 mld zł. (PAP Biznes)

mat/ osz/