DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty w USA, odreagowanie po środowych spadkach

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

12.07. Paryż, Frankfurt Londyn (PAP/Bloomberg) - Indeksy giełdowe w USA notują w czwartek zwyżki, odrabiając część środowych spadków. Po wznowieniu produkcji ropy w Libii, ceny WTI pozostają na ścieżce spadków.

Indeksy w czwartek odrabiają część środowych strat. Dow Jones Industrial Avarage zwyżkuje o 0,7 proc., Nasdaq Comp. rośnie o 0,8 proc., a S&P 500 jest o 0,6 proc. na plusie.

Największe zwyżki notuje sektor technologiczny, a najmocniej traci sektor użyteczności publicznej.

O ponad 16 proc. spada wycena akcji Broadcom wobec nieprzychylnego przyjęcia przez rynek planów kupna zadłużonej spółki CA Techonologies.

Kurs EUR/USD zniżkuje o 0,2 proc., do 1,1675. Do ok. 4,84 spada kurs USD/TRY, oddalając się od historycznego maksimum osiągniętego w nocy ze środy na czwartek (ponad 4,95).

Amerykańskie 2- i 10-latki osłabiają się w czwartek po niecały 1 pb. Płaszczenie się krzywej rentowności Treasuries jednak postępuje w średnim okresie - spread między 2- i 10-letnimi obligacjami USA wyznaczył w środę nowe minimum w cyklu, które wyniosło 26 pb.

Na bazowych rynkach obligacji w Europie panuje niewielka zmienność. Spadki rentowności niemieckich, hiszpańskich oraz francuskich benchmarków nie przekraczają 2 pb.

W czwartek w centrum uwagi są minutki EBC, szczyt NATO oraz "Biała Księga" dot. Brexitu. Inwestorzy dyskontują też odczyty inflacji z USA i Europy oraz dane dot. produkcji przemysłowej.

MINUTKI EBC NIE WSTRZĄSNĘŁY RYNKIEM

Czwartkowe minutki EBC nie miały dużego bezpośredniego wpływu na notowania kluczowych wskaźników europejskich rynków finansowych.

Deklaracja pozostawienia stóp proc. na niezmienionym poziomie do końca lata 2019 została odebrana jako "słuszny balans między elastycznością oraz precyzją" - wynika z protokołu z czerwcowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego.

"Jako, że niepewność otaczająca perspektywy inflacji wciąż wymaga ostrożności, szeroko odczuwano, że polityka pieniężna powinna pozostać cierpliwa, roztropna i wytrwała" - napisano w protokole.

W minutkach podkreślono, że stopy proc. mogą zostać podniesione jedynie, jeśli inflacja będzie stabilnie zbiegać do celu inflacyjnego wiążącego bank.

"Odczuwano, że szkicowy charakter tego warunkowego komponentu (forward guidance - PAP) musi zostać podkreślony" - napisano w minutkach.

Dodano również, że bankierzy wierzą, iż proces wzrostu inflacji był zasadniczy, co zwiększyło "zaufanie", że będzie on kontynuowany.

W sprawozdaniu z posiedzenia zaznaczono też, że bankierzy z uwagą śledzili oczekiwania rynkowe odnośnie wygaszenia programu QE.

"Ogłoszenie końca skupu aktywów netto zostało szeroko odebrane jako wynik stopniowych i przewidywalnych układów poprzednich rekalibracji polityki pieniężnej (...), który w pełni oddaje przeważające oczekiwania rynkowe" - napisano w minutkach.

EBC, na posiedzeniu 14 czerwca pozostawił stopy procentowe bez zmian i wskazał, że pozostaną one na obecnych poziomach co najmniej do końca lata 2019 r. Podano wówczas również, że Rada Prezesów EBC zamierza zakończyć program QE z końcem grudnia 2018 r., obniżając od X miesięczną skalę skupu aktywów. W komunikacji po posiedzeniu zaznaczano, że plany wygaszenia programu QE w grudniu mają charakter warunkowy.

W ubiegłym tygodniu Reuters informował, iż EBC rozważa zwiększenie udziału w swoim portfelu obligacji o dłuższym terminie zapadalności kosztem krótkookresowych papierów, by utrzymać koszty finansowania w eurolandzie na niższym poziomie przez dłuższy okres.

Agencja BBG podała w ub. tygodniu, że część członków EBC wyraziła niezadowolenie, że przesadnie gołębia retoryka Mario Draghiego przesunęła oczekiwania dot. przyszłej podwyżki stóp proc. na grudzień 2019 roku.

Jak podają analitycy, w ostatnich dniach oczekiwania rynkowe dot. przyszłej podwyżki stóp proc. przez EBC wahały się między lipcem i grudniem 2019 roku.

MESTER ZA JESZCZE 2 PODWYŻKAMI STÓP PROC. W '19

W rozmowie z WSJ Loretta Mester z Fed Cleveland wypowiedziała się przychylnie o jeszcze dwóch podwyżkach stóp proc. w bieżącym roku. Oceniła, że obecny neutralny poziom stóp to ok. 3 proc.

"Nasza polityka jest bardzo akomodacyjna obecnie, a przecież nasza gospodarka jest bardzo silna" - powiedziała Mester.

W nocy zostanie opublikowany wywiad szefa Fed Jerome'a Powella z Marketplace.

ODCZYTY INFLACJI W USA NIEMAL ZBIEŻNE Z KONSENSUSAMI

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w czerwcu wzrosły o 0,1 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 2,9 proc. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano 0,2 proc. mdm i 2,9 proc. rdr.

Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wyniosła 0,2 proc. mdm i 2,3 proc. rdr., zgodnie z konsensusem.

W maju zasadniczy wskaźnik CPI wzrósł o 0,2 proc. mdm, a rdr wzrósł o 2,8 proc. Bazowy CPI w maju wyniósł 0,2 proc. mdm i 2,2 proc. rdr.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA W STREFIE EURO BEZ WIĘKSZYCH ZASKOCZEŃ

Produkcja przemysłowa w strefie euro w maju wzrosła o 1,3 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 0,8 proc., po korekcie z -0,9 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w Luksemburgu. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wzrośnie o 1,2 proc.

Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 2,4 proc. wobec spodziewanego przez analityków właśnie takiego wzrostu.

"Po rozczarowującym początku roku (...), dane o produkcji przemysłowej dają przesłanki do ulgi (...) i mogą świadczyć o stabilizacji" - napisano w komentarzu ING do danych.

Ceny konsumenta w Niemczech w czerwcu wzrosły o 0,1 proc. mdm i 2,1 proc. rdr. - podano w końcowym wyliczeniu, zbieżnym ze wstępnymi szacunkami.

CENY WTI WYRAŹNIE W DÓŁ

Ceny WTI (kontrakty na sierpień) spadają w czwartek o 1,1 proc., do 69,62 USD za baryłkę.

Ceny Brenta pozostają na poziomie 73,43 USD za baryłkę, bez większych zmian w skali dnia.

W środę, w obliczu słabego sentymentu po zaognieniu sytuacji między Chinami i USA ceny Brenta spadły o niemal 7 proc.

W czwartek czynnikiem przyczyniającym się do spadków cen jest wznowienie produkcji w libijskim Abu Attifel, po reaktywacji 4 głównych terminali eksportu ropy. Analitycy szacują, że tym samym na rynek wróciło ok. 0,9 mln baryłek dziennie.

Wsparciem dla cen ropy nadal pozostaje środowy raport z USA, który wykazał spadek amerykańskich zapasów ropy z łupków o 13 mln baryłek.

BIAŁA KSIĘGA WS BREXITU; KWESTIA STREFY WOLNEGO HANDLU CENTRALNA

W czwartek rząd Theresy May opublikował 98-stronnicową "Białą Księgę", która szkicuje relacje UK z UE po Brexicie.

Centralnym punktem dokumentu jest postulat utrzymania strefy wolnego handlu po wyjściu Królestwa z Unii.

DODATKOWA SESJA SZCZYTU NATO

Prezydent USA Donald Trump ponownie zażądał w Brukseli od sojuszników w NATO szybkiego zwiększenia wydatków na obronność do 2 proc. PKB. Zagroził podjęciem przez USA działań w pojedynkę, ale - jak twierdzą źródła w NATO - nie była to groźba wycofania USA z Sojuszu.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas szczytu Sojuszu w Brukseli zwołał dodatkową sesję poświęconą kwestii tych wydatków.

Na konferencji Donald Trump zaznaczył, że jest "bardzo szczęśliwy" z powodu wstępnej ugody dot. zwiększenia wydatków członków sojuszu. Prezydent Francji E. Macron, powiedział prasie jednak, że konsensus odnośnie zwiększenia wydatków na obronność wynika jedynie z respektowania ugody z 2014 roku.

USA I CHINY (BYĆ MOŻE) CHCĄ POWRÓCIĆ DO ROZMÓW O HANDLU

Przedstawiciele Chin (wiceminister handlu) i USA (rzeczniczka Białego Domu) wyrazili w środę chęć nawiązania dialogu w celu rozwiązania problemów handlowych.

W środę Stany Zjednoczone przedstawiły kolejną listę produktów chińskich, tym razem o wartości 200 mld USD, które mogą zostać obłożone 10-proc. cłami na przełomie sierpnia i września. Lista zawiera szereg kategorii dóbr przemysłowych. Chiny zapowiedziały "jakościowe i ilościowe" działania odwetowe.

Robert Świstelnicki (PAP Biznes)

rsw/ osz/