Skrót wiadomości - czwartek, 12 lipca, 17.48

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

12.07. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc. - wynika z letniej prognozy KE. Ich zdaniem, inflacja w 2018 roku wyniesie 1,3 proc. rdr, a w 2019 roku wzrośnie do 2,6 proc.

Ekonomiści Komisji Europejskiej obniżyli prognozę wzrostu PKB strefy euro w 2018 roku do 2,1 proc. rdr z 2,3 proc. - wynika z letniej prognozy KE. Na 2019 rok utrzymano szacunki dynamiki PKB na poziomie 2,0 proc.

Deficyt w handlu zagranicznym po maju 2018 r. wyniósł 0,4 mld euro - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w maju o 7,8 proc. rdr, po wzroście o 6,0 proc. rdr w kwietniu - podał Eurostat.

Deklaracja pozostawienia stóp proc. na niezmienionym poziomie do końca lata 2019 została odebrana jako "słuszny balans między elastycznością oraz precyzją" - wynika z protokołu z czerwcowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w maju wzrosła o 1,3 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 0,8 proc., po korekcie z -0,9 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w Luksemburgu.

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w czerwcu wzrosły o 0,1 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 2,9 proc. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano 0,2 proc. mdm i 2,9 proc. rdr.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 18 tys. do 214 tys. - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 225 tys.

BUDŻET, DŁUG

Na przetargu zamiany MF odkupiło obligacje PS0718, OK1018 i WZ0119 łącznie za 5.728,039 mln zł, a sprzedało papiery OK0720, PS0123, WZ0524, WS0428 i WZ0528 łącznie za 5.899,127 mln zł - poinformował resort w komunikacie.

Po aukcji zamiany MF ma sfinansowane 63 proc. potrzeb pożyczkowych na 2018 rok wobec 60 proc. na koniec czerwca - podał resort w komunikacie.

GIEŁDA

Lekkim wzrostem zakończyła się czwartkowa sesja dla WIG 20 i mWIG 40, zaś niewielki spadek zanotował sWIG 80. CD Projekt przewodził wzrostom wśród blue chipów ustanawiając nowe historyczne maksimum, zaś wśród średnich spółek liderem zwyżek było 11 bit studios. Mocne spadki kontynuował Budimex.

Zamknięcie: WIG20 2.161,20 pkt. (+0.32 proc.), WIG 56.671,44 pkt. (+0.23 proc.).

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 7,9 pkt. proc. do 31,7 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego zmalał z kolei o 6,2 pkt. proc. i wyniósł 54,3 proc.

SPÓŁKI

Elektrownia Ostrołęka podpisała umowę z generalnym wykonawcą nowego bloku energetycznego: konsorcjum GE Power i Alstom Power Systems.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski wyraził nadzieję, że budowa Elektrowni Ostrołęka C rozpocznie się "jak najszybciej".

Konsorcjum GE Power, generalny wykonawca Elektrowni Ostrołęka C, spodziewa się, że otrzyma polecenia rozpoczęcia prac za trzy miesiące - poinformował PAP Biznes Michael Keroulle, prezes spółki Alstom Power Systems, członka konsorcjum.

Polecenie rozpoczęcia prac (NTP) dla budowy Ostrołęki C powinno być wydane przed rozstrzygnięciem grudniowej aukcji dla rynku mocy - wynika z wypowiedzi prezesa Enei Mirosława Kowalika.

Oferta Rafako za 181,6 mln zł netto została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu PGE GiEK, dotyczącym modernizacji instalacji odsiarczania spalin w blokach w Elektrowni Bełchatów - podało Rafako w komunikacie.

Elering, estoński operator systemu energetycznego, anulował wybór oferty Rafako jako najkorzystniejszej w przetargu na budowę "pod klucz" dwóch tłoczni gazu. Wartość oferty wynosiła ok. 50 mln euro - podała spółka w komunikacie.

Bank Pekao podpisał umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym na linię gwarancyjną o wartości 1,2 mld zł w ramach programu COSME, skierowaną do małych i średnich przedsiębiorstw - napisało Pekao w informacji prasowej.

Amica rozpoczęła rozmowy z hiszpańskim kontrahentem w sprawie nabycia praw do marki Fagor - poinformowała spółka w komunikacie.

Wyspecjalizowana m.in. w budownictwie kolejowym spółka Torpol, realizująca obecnie kontrakty warte ponad 2,8 mld zł netto, uczestniczy w kolejnych przetargach o wartości ponad 5 mld zł. Firma chce m.in. wziąć udział w projekcie dotyczącym poprawy komunikacji kolejowej z portem w Gdyni.

Globalworth Poland Real Estate kupił od Europa Fund III 100 proc. udziałów spółki Spektrum Tower, właściciela budynku biurowego przy ul. Twardej w Warszawie - podało Globalworth Poland RE w komunikacie. Wartość transakcji wyniosła 101 mln euro.

Wierzyciele Bumechu zagłosowali w czwartek za przyjęciem układu - podała spółka w komunikacie. W komunikacie podano, że sędzia komisarz zatwierdziła jednolity spis wierzytelności, złożony przez nadzorcę sądowego na zgromadzeniu wierzycieli. Sędzia Komisarz stwierdziła przyjęcie układu.

Oferta spółki Contrast z grupy Atrem, za 11,8 mln zł netto, została wybrana przez Eneę Operator w przetargu, dotyczącym budowy sieci inteligentnej na terenie zachodniej Polski - podała grupa Atrem w komunikacie.

Oferta Prochemu o wartości 40 mln zł brutto została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu m.in. na przebudowę czytelń i przestrzeni ogólnodostępnych tzw. Nowej Biblioteki Rzeczypospolitej - podała spółka w komunikacie.

Medicalgorithmics otrzymał zgodę amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na dopuszczenie do sprzedaży w USA systemu Pocket ECG CRS wykorzystywanego do hybrydowej rehabilitacji kardiologicznej pacjentów z chorobami układu krążenia - podała spółka w komunikacie.

11 bit studios podpisało z Shenzhen Tencent Computer Systems Company umowę dotyczącą dystrybucji gry "Moonlighter" w Chinach - podała polska spółka w komunikacie.

WALUTY

Złoty pozostanie w konsolidacji powyżej poziomu 4,30 za euro, o ile nie pojawią się nowe doniesienia w sprawie polityki handlowej na świecie - ocenił Piotr Popławski, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego. Dodał, że bez impulsów z zagranicy stabilne będą także rentowności polskich obligacji.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,3262 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1658 USD i 131,13 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny miedzi oraz pozostałych metali przemysłowych idą w górę po solidnej wyprzedaży w trakcie poprzedniej sesji. Rynek czeka na rozwój konfliktu handlowego USA-Chiny, który zdaniem analityków będzie determinować perspektywy dla rynku surowcowego.

Wycena kontraktów na ropę naftową w USA i Londynie rośnie, po tym jak benchmarki zanotowały w środę najmocniejsze spadki od ponad roku na fali obaw o spadek popytu w obliczu gróźb handlowych USA pod adresem Chin.

Zbiory zbóż mogą spaść w 2018 roku do 27,5 mln ton z 31,9 mln ton w '17, z powodu suszy - prognozują analitycy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

OPINIE, PROGNOZY

Zmiany ustrojowe w Turcji wzmacniają zagrożenia dla niezależności tamtejszego banku centralnego, co jest negatywnym czynnikiem z punktu widzenia wiarygodności kredytowej kraju - oceniła w czwartkowym komentarzu agencja ratingowa Moody's.

Rentowności długoterminowych obligacji państw Europy Środkowo-Wschodniej będą rosły w tym roku, jednak ich spread do bunda (z wyjątkiem należących do strefy euro Słowacji i Słowenii) zawęzi się - oceniają ekonomiści Erste.

Fundusze inwestycyjne sprzedały netto w czerwcu akcje na GPW za 178 mln zł i zbyły zagraniczne za 727 mln zł - wynika z szacunków Haitong Banku. Łączne odpływy do TFI wyniosły w czerwcu 541 mld zł. Wśród funduszy największe napływy zanotowało Investors TFI, zaś odpływy - Altus TFI.

TFI sprzedały netto w czerwcu krajowe akcje za 433 mln zł, a zagraniczne za 172 mln zł - szacują analitycy DM BZ WBK.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Wspólna agencja ratingowa GPW, PFR i BiK ma ruszyć w 2019 roku - wynika z wypowiedzi prezesa GPW Marka Dietla na Twitterze.

Wartość środków powierzonych funduszom inwestycyjnym w zarządzanie zmniejszyła się mdm w czerwcu o 1,3 proc. do 280,2 mld zł. Wartość zgromadzonego kapitału zmniejszyła się zarówno w segmencie rozwiązań detalicznych (-1,5 mld zł), jak i tych dedykowanych (-2,3 mld zł) - wynika z raportu Analiz Online i IZFiA.

Aktywa funduszy dłużnych pod zarządzaniem BZ WBK TFI spadły w czerwcu o 310,8 mln zł, najmocniej w swojej kategorii - wynika z danych IZFiA. Wśród funduszy rynku pieniężnego najmocniej wzrosły aktywa PKO TFI (o 308 mln zł), zaś na drugim miejscu był BZ WBK TFI (o 254,9 mln zł).

Rząd chce utworzyć Polski Instytut Ekonomiczny w miejsce Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur - wynika z wykazu prac legislacyjnych KPRM. Celem instytutu ma być m.in.: dostarczanie ekspertyz w celu realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego wybiera i przedstawia prezydentowi kandydatów na I prezesa niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów SN - zakłada projekt wniesiony przez PiS. Obecnie Zgromadzenie może tego dokonać dopiero, gdy obsadzone są niemal wszystkie stanowiska.

Nasz projekt ma charakter techniczny; chodzi o usprawnienie funkcjonowania SN i prezesów sądów; nie pozwolimy, aby grupka zajadłych przeciwników dobrej zmiany wśród sędziów, blokowała funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości - powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).

Projekt PiS ws. m.in. zmian w wyborze I prezesa SN, to dalszy etap walki z niezawisłością sądów; będziemy angażować się, żeby ten projekt nie został przyjęty - powiedział w czwartek lider PO Grzegorz Schetyna.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nieprawomocnie uchylił w czwartek decyzję szefa Kancelarii Sejmu o odmowie ujawnienia m.in. nazwisk sędziów popierających zgłoszenia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Skargę do sądu złożyła Sieć Obywatelska "Watchdog".

PO nie weźmie udziału w piątkowym posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, które ma uczcić m.in. 550-lecie polskiego parlamentaryzmu. Tę ważną rocznicę chce uczcić uroczystym posiedzeniem klubu, w którym wziąć udział mają także posłowie Nowoczesnej.

W trakcie rozmów z prezydentem USA Donaldem Trumpem wspomnieliśmy o mojej wizycie w Waszyngtonie; w tej chwili trwają ostatnie ustalenia w sprawie tej wizyty - powiedział w czwartek w Brukseli prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, najprawdopodobniej odbędzie się ona we wrześniu.

Krajowa Rada Sądownictwa pozytywnie zaopiniowała 5 sędziów Sądu Najwyższego, którzy mimo ukończenia 65. roku życia wyrazili wolę dalszego orzekania; 7 sędziów, w tym prezes Józef Iwulski, zostało zaopiniowanych negatywnie - poinformował rzecznik KRS Maciej Mitera.

Protest policji jest dla mnie niezrozumiały; moim zdaniem nie ma dziś powodów do protestu - ocenił w czwartek wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Zapewnił również, że między związkiem policyjnym a resortem nie ma konfliktu, ale trwa dialog.

Komisja weryfikacyjna ukarała w czwartek prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz grzywną 30 tys. zł na nieusprawiedliwione niestawiennictwo na rozprawie. Grzywnami w wysokości 10 tys. zł ukarani zostali wezwani ws. nieruchomości przy Mokotowskiej 40 - Mirosław Bieniek i Marian Robełek.

Sąd Okręgowy w Szczecinie odrzucił w czwartek wniosek prokuratury o wstrzymanie wykonania postanowienia ws. kaucji dla Stanisława Gawłowskiego. Jak powiedział pełnomocnik posła PO, Gawłowski "powinien dziś wyjść z aresztu".

Aż 92 proc. Polaków jest zadowolonych z miejscowości, w której mieszka. 41 proc. w pełni ją akceptuje - wynika z badania CBOS. Głównymi problemami, na jakie skarżą się Polacy w miejscu zamieszkania, są: ograniczony dostęp do publicznej służby zdrowia i zły stan dróg.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

To, co ustaliliśmy, potwierdza jedność NATO; państwa Sojuszu zaczynają wydawać coraz więcej na obronę, a prezydent USA wymienił Polskę wśród państw, które realizują zobowiązanie w sprawie wydatków na obronność - powiedział prezydent Andrzej Duda po szczycie NATO.

Prezydent Donald Trump powiedział w czwartek na zamkniętym spotkaniu przywódców NATO, że jeśli kraje członkowskie nie zwiększą wydatków na obronę do 2 proc. PKB do stycznia 2019 roku, USA zaczną działać samodzielnie - podały dwa źródła cytowane przez Reutersa.

Prezydent USA Donald Trump nigdy - ani publicznie, ani prywatnie - nie groził wycofaniem Stanów Zjednoczonych z NATO - zapewnił w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli prezydent Francji Emmanuel Macron.

Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek na konferencji prasowej po szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego, że kraje NATO uzgodniły zwiększenie wydatków na obronność. Jak dodał, zobowiązanie USA na rzecz NATO pozostaje bardzo silne.

Prezydent Donald Trump oświadczył w czwartek na konferencji po szczycie NATO, że USA mogą wprowadzić restrykcje wobec europejskiego przemysłu samochodowego, jeśli Unia Europejska nie będzie traktowała jego kraju sprawiedliwie w kwestiach handlowych.

Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli po szczycie NATO, że jego kraj będzie starał się wynegocjować porozumienie handlowe z Chinami, jeśli będzie to możliwe.

NATO wspiera Ukrainę wobec rosyjskiej agresji - zapewniał w czwartek prezydenta tego kraju Petra Poroszenkę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Ukraiński przywódca liczy na rozmowę z Donaldem Trumpem przed jego spotkaniem z Władimirem Putinem.

Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył w czwartek po szczycie NATO w Brukseli, że jego kraj nie przewiduje zwiększenia wydatków na rzecz Sojuszu. "Odziedziczyliśmy zobowiązania, których nie zmieniliśmy" - wyjaśnił dziennikarzom.

Waszyngton w środę ponownie ostrzegł zachodnie firmy, które zainwestowały w gazociąg Nord Stream 2, że narażają się na sankcje. "Jasne było, że (...) angażują się w biznes, który niesie ryzyko sankcji" - powiedział rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu.

Wyższy sąd krajowy w Szlezwiku-Holsztynie, na północnym wschodzie Niemiec, orzekł w czwartek, że dopuszczalna jest ekstradycja byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta do Hiszpanii w związku z zarzucanym mu sprzeniewierzeniem państwowych funduszy.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w czwartek dekret przedłużający do 31 grudnia 2019 r. embargo na żywność z UE, które Rosja po raz pierwszy ogłosiła w 2014 roku w odpowiedzi na unijne sankcje będące reakcją na politykę Rosji wobec Ukrainy.

Chiny i USA nie kontaktowały się w sprawie wznowienia negocjacji w związku z trwającym konfliktem handlowym - oświadczył w czwartek rzecznik chińskiego ministerstwa handlu Gao Feng i po raz kolejny odrzucił oskarżenia Waszyngtonu o kradzież technologii. (PAP Biznes)

ana/ osz/