Ceny miedzi w Londynie bez większych zmian, po burzliwym tygodniu

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

13.07. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na LME w dostawach 3-miesięcznych pozostają bez większych zmian w okolicach 6.225 USD za tonę. Metal ma za sobą burzliwy tydzień, z nawet 4-proc. spadkami, w obliczu obaw o globalną wojnę handlową.

Miedź może stracić na znaczeniu jako wskaźnik wyprzedzający dla światowej koniunktury, jeżeli gospodarka Chin spowolni w wyniku wojny celnej - uważa Douglas Hepworth, szef departamentu ryzyka Gresham Investment Management.

Jego zdaniem, ceny miedzi "nie będą w stanie wyraźnie pójść do góry", jeżeli wzrost w Chinach spowolni, a reszta gospodarek na świecie będzie w fazie mocnej ekspansji.

Nadwyżka Chin w handlu z USA wzrosła w czerwcu na rekordowe 28,97 mld USD. Eksport do USA również okazał się najwyższy w historii pomiarów i wyniósł 42,62 mld USD.

Zdaniem Paula Gaita, analityka Sanford Bernstein, notowania miedzi obecnie nie wskazują na recesję jako scenariusz bazowy dla światowej gospodarki, choć w cenach jest "dużo większa szansa jej wystąpienia niż jeszcze 2 miesiące temu".

Od kilkuletniego szczytu z czerwca ceny miedzi spadły już o ok. 15 proc. W czwartek metal na LME zdrożał o 1,4 proc. do 6.228 USD/t. (PAP Biznes)

tus/ osz/