MŚ ws. artykułu w dzienniku FAKT (komunikat)

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

13.07. Warszawa - MŚ informuje:

Wyjaśnienie Ministerstwa Środowiska w sprawie artykułu "Przeszkadza mu zamek, a śmieci nie", zamieszczonego w dzienniku "Fakt" 13.07.2018 r.

Nieprawdziwe jest zawarte w tekście stwierdzenie "Ustawa ciągle w lesie", odnoszące się do nowelizacji ustaw, które mają zwalczyć patologie w gospodarce odpadami. Minister Środowiska pracował nad projektami tych zmian od wielu miesięcy, a ustawy zostały uchwalone przez Sejm 5 lipca 2018 r. Obecnie trwają prace nad nimi w Senacie.

Informujemy, że Główny Inspektor Ochrony Środowiska nie zezwolił na przywóz do Polski jakichkolwiek odpadów komunalnych ("śmieci") z zagranicy. Odpady, o których mowa w artykule (błędnie nazywane "śmieciami" i "odpadkami"), to surowce wtórne, przywożone do Polski w celu dalszego ich przetworzenia lub unieszkodliwienia. Nie jest więc prawdą, że "lawinowo rośnie ilości śmieci, które zza granicy płyną do Polski".

Ministerstwo Środowiska wyjaśnia także, że w sprawie tzw. zamku w Puszczy Noteckiej trwają postępowania kontrolne, a ich wyniki nie są jeszcze znane. Dlatego też nie jest prawdą, że "żadna ze służb () nie zdołała na razie dopatrzeć się jakiegokolwiek naruszenia prawa".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść - z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/ ewes/