DWOT: ruszyła sztafeta niepodległości (komunikat)

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

11.08. Warszawa - DWOT informuje:

Wystrzał z armaty Bractwa Kurkowego ogłosił w Wiśle start ogólnopolskiej "Sztafety 100-lecia niepodległości". Bierze w niej udział blisko 130 żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej.

Biegacze w ciągu najbliższych dni pokonają w sumie 1 100 kilometrów wzdłuż królowej polskich rzek. W ten sposób Wojska Obrony Terytorialnej uczczą setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Sztafeta odbywa się w dniach 11-14 sierpnia br., w przededniu Święta Wojska Polskiego, wpisując się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Uczestnikami biegu są żołnierze i pracownicy WOT, którzy zostali podzieleni na dwie grupy: ŹRÓDŁO i UJŚCIE.

11 sierpnia (sobota) o godz. 14.30 ze źródeł Wisły (okolice jez. Czerniańskiego) w kierunku stolicy wystartowali pierwsi zawodnicy ze składu grupy zadaniowej ŹRÓDŁO, którą tworzy 78 biegaczy. Zespół ten ma do pokonania trasę długości 620 km w czasie nie dłuższym niż 73 godzin.

W Wiśle oprócz żołnierzy i pracowników WOT w tak zwanym "odcinku specjalnym" udział wzięli zaproszeni goście. Po pokonaniu około 7 kilometrów biegacze zatrzymali się przed pomnikiem "Poległych i Walczących o Polskość i Wolność Ojczyzny" przy ul. Marii Konopnickiej. Tam dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, pułkownik Tomasz Białas wraz z delegacją złożył kwiaty i oddał hołd poległym.

"Śląski" odcinek sztafety liczy 107 kilometrów. Zostanie on pokonany w jedenastu zmianach, po czym ok. godz. 2:00 (12 sierpnia br.) na moście w Oświęcimiu sztafeta wbiegnie na teren małopolski.

12 sierpnia (niedziela) o godz. 8.00 z ujścia Wisły (Mikoszewo) w kierunku stolicy wystartują pierwsi zawodnicy ze składu grupy zadaniowej UJŚCIE, którą tworzy 54 biegaczy. Zespół ten będzie miał do pokonania trasę długości 480 km w czasie do 56 godzin.

Sztafeta odbywa się nieprzerwanie przez całą dobę, biegacze pokonują trasę po dwóch i są prowadzeni przez przewodników na rowerach. Zmiany zaplanowano co 10 km, a tempo biegu nie może być wyższe niż 7 min/km.

Sztafeta zakończy się w przededniu Święta Wojska Polskiego w Warszawie. Metą sztafety będą błonia Stadionu PGE Narodowy, gdzie ostatni zawodnicy sztafety z północy i południa spotkają się w dniu 14 sierpnia (godz. 16.00).

Uroczysty finał biegu z udziałem ministra Mariusza Błaszczaka, biegaczy oraz personelu zabezpieczającego odbędzie się o godz. 17.00 przy Pomniku AK i Polskiego Państwa Podziemnego (Warszawa, ul. Matejki 1/5). Trasę pomiędzy stadionem, a pomnikiem, w biało - czerwonym peletonie pokonają wspólnie wszyscy biegacze sztafety z grup ŹRÓDŁO i UJŚCIE.

Wydarzenie patronatem honorowym objął Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej. Patronatu medialnego udzieliły: Program Pierwszy Polskiego Radia, TVP Info, TV Republika, oraz portale polska-zbrojna.pl i magazynbieganie.pl. Partnerem sztafety jest Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec. Uczestnicy sztafety ubrani są w białe i czerwone koszulki ufundowane przez Polską Grupę Zbrojeniową oraz Grupę WB.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść - z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ sno/ amac/