Skrót wiadomości - piątek, 14 września

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

15.09. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w relacji rdr wyniosła w sierpniu 0,9 proc. wobec 0,6 proc. w lipcu - podał w piątek NBP. Wskaźnik CPI podawany przez GUS wyniósł w sierpniu 2,0 proc. rdr.

Nominalne godzinowe koszty pracy w II kwartale w Polsce wzrosły o 6,2 proc. rdr, po wzroście o 8,0 proc. rdr w I kwartale - podał Eurostat.

Nadwyżka w handlu strefy euro w lipcu wyniosła 17,6 mld euro, bez uwzględniania czynników sezonowych (nsa), wobec nadwyżki 22,5 mld euro w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Eurostat w Luksemburgu.

Amerykańska Rezerwa Federalna powinna powrócić do konwencjonalnej polityki monetarnej - ocenił w piątek Charles Evans, prezes Fed z Chicago.

Fed powinnien stopniowo przesuwać stopy procentowe w kierunku neutralnego poziomu - ocenił w piątkowym wywiadzie dla Fox Business TV Robert Kaplan, prezes Fed w Dallas. Dodał, że konsumpcja w USA jest silna.

Sprzedaż detaliczna w USA w sierpniu 2018 r. wzrosła o 0,1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - podali statystycy Departamentu Handlu. Analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika o 0,4 proc. mdm.

Produkcja przemysłowa w USA w sierpniu 2018 r. wzrosła o 0,4 proc. mdm - podała Rezerwa Federalna (Fed). Analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika o 0,3 proc. mdm, wobec +0,4 proc. miesiąc wcześniej, po rewizji z +0,1 proc.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł we wrześniu 100,8 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu.

Produkcja przemysłowa w Japonii w lipcu spadła o 0,1 proc. mdm, po spadku o 1,8 proc. miesiąc wcześniej - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie, w końcowym wyliczeniu.

Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła w sierpniu o 9,0 proc. rdr, po wzroście poprzednio o 8,8 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie.

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w sierpniu o 6,1 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne.

GIEŁDA

Piątkowa sesja na warszawskiej giełdzie zakończyła się minimalnie pod kreską dla WIG20, który był tego dnia jednym z najsłabszych indeksów w Europie. Ponad 1 proc. zyskał natomiast indeks mWIG40, grupujący średnie spółki. Mocno rosły akcje CCC, natomiast PKN Orlen i LPP odnotowały straty.

W piątek na zamknięciu sesji WIG20 zniżkował o 0,06 proc. do 2.232,07 pkt. mWIG40 zyskał 1,33 proc. i wyniósł 4.038,65 pkt. sWIG80 spadł o 0,01 proc. do 11.565,21 pkt. Obroty na GPW wyniosły 606 mln zł.

SPÓŁKI

Budimex podpisał z PKP Polskie Linie Kolejowe umowę na przebudowę układów torowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą na linii kolejowej E59 odcinek Rokietnica - Wronki - podał Budimex w komunikacie. Wartość netto umowy to 479 mln zł.

Konsorcjum Strabagu i Budimeksu podpisało umowę z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi na projekt i budowę fragmentu autostrady A1 - poinformowała giełdowa spółka w komunikacie. Wartość netto umowy to 466 mln zł.

Spółka zależna Kruka podpisała wiążącą umowę zakupu na rynku włoskim portfela niezabezpieczonych kredytów konsumenckich o łącznej wartości nominalnej około 1,3 mld zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Żabka Polska, właściciel sieci sklepów convenience, planuje otworzyć w tym roku 700 nowych placówek - poinformował w piątek prezes Tomasz Suchański.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Ronson Development zdecydowało o wypłacie akcjonariuszom 9,84 mln zł, czyli 0,06 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Erbud pozyskał zlecenie na modernizację i rozbudowę budynku basenu w Toruniu. Umowa dotyczy również prac związanych z zagospodarowaniem terenów wokół basenu na cele rekreacyjne - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Wartość zlecenia wynosi 41,9 mln zł netto.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Ronson Development zdecydowało o wypłacie akcjonariuszom 9,84 mln zł, czyli 0,06 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Spółka FX Energy, należąca do Orlen Upstream z grupy PKN Orlen, rozważa zagospodarowanie złóż gazu ziemnego odkrytych wcześniej w woj. kujawsko-pomorskim i budowę tam instalacji do produkcji energii elektrycznej bądź energii elektrycznej i ciepła.

Archicom podtrzymuje, że powinien odnotować w 2018 roku stabilną wobec roku poprzedniego sprzedaż mieszkań - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Deweloper zakończył drugi kwartał z zyskiem netto na poziomie 4,9 mln zł. Konsensus PAP Biznes zakładał, że wynik ten wyniesie 6,7 mln zł.

Mabion spodziewa się zakończenia procesu rejestracji leku Mabion CD20 w Europejskiej Agencji Leków (EMA) w drugiej połowie 2019 roku - poinformował w komunikacie prasowym prezes Artur Chabowski.

Konsorcjum z udziałem giełdowego Wasko podpisało umowę z lubelskim oddziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na integrację elementów systemu zarządzania ruchem na drodze ekspresowej S12, S17 i S19 - poinformowało Wasko w komunikacie. Wartość umowy wynosi 37,6 mln zł brutto.

PKP Polskie Linie Kolejowe unieważniły postępowanie przetargowe na wykonanie robót budowlanych na stacji Gdynia Port, w którym konsorcjum z Torpolem w czerwcu złożyło najkorzystniejszą ofertę o wartości 1,5 mld zł - poinformował Torpol w komunikacie.

Walne zgromadzenie bułgarskiej spółki Sopharma zdecydowało o wypłacie w formie dywidendy 0,05 BGN na akcję z zysku za pierwsze półrocze 2018 roku - poinformowała spółka w komunikacie.

Helio spodziewa się, że wskutek utworzenia odpisu wynik netto ostatniego kwartału roku obrotowego 2017/2018 (kwiecień - czerwiec 2018) będzie ujemny - poinformowała spółka w komunikacie.

Prawie 80 mln zł zabezpieczono do tej pory w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości i wyłudzeń z GetBack - dowiedziała się PAP w źródłach bliskich śledztwa w tej sprawie. Śledczy stale ustalają kolejne składniki majątków podejrzanych.

Fundusze zarządzane przez Copernicus Capital TFI: Zolkiewicz & Partners Inwestycji w Wartość FIZ i Fidiasz FIZ zwiększyły łącznie swoje zaangażowanie w akcjonariacie Netmedia powyżej progu 5 proc. i mają obecnie 5,25 proc. akcji tej spółki - poinformowały Netmedia w komunikacie.

Nationale-Nederlanden OFE zmniejszyło swój udział w Altus TFI poniżej progu 5 proc. i ma obecnie 4,76 proc. głosów, co stanowi 5,54 proc. kapitału zakładowego tej spółki - poinformował Altus TFI w komunikacie.

Trigon TFI zmniejszył zaangażowanie w akcjonariacie Mex Polska poniżej progu 5 proc. i ma obecnie 0,11 proc. akcji tej spółki - poinformowało Mex Polska w komunikacie.

BNPP zobowiązał się do zwiększenia płynności akcji Banku BGŻ BNP Paribas na GPW do co najmniej 25 proc. plus 1 akcja w terminie najpóźniej do końca 2023 roku - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego w komunikacie prasowym.

Komisja Nadzoru Finansowego stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec zamiaru kupna przez Bank BGŻ BNP Paribas akcji Raiffeisen TFI w liczbie zapewniającej przekroczenie 50 proc. udziału w kapitale zakładowym i głosów na WZA Raiffeisen TFI - poinformowała Komisja w komunikacie prasowym.

Komisja Nadzoru Finansowego stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec planowanego nabycia przez BNP Paribas akcji Raiffeisen Bank Polska uprawniających do wykonywania ponad 1/3 głosów na WZ Raiffeisen Bank Polska - poinformowała Komisja w komunikacie prasowym.

Fabryka Mebli Forte, która pierwotnie planowała rozpoczęcie budowy piątej fabryki mebli jeszcze w 2018 roku, do końca I kwartału 2019 roku podejmie decyzję, czy rusza z jej budową w przyszłym roku, czy przesuwa rozpoczęcie inwestycji na rok 2020 - poinformował PAP Mariusz Gazda, członek zarządu spółki.

Notowany na NewConnect 7Levels wypowiedział firmie NatsumeAtari Inc. umowę w zakresie wydania, marketingu i dystrybucji gry Castle of Heart na rynku azjatyckim, gdyż firma ta nie wywiązała się z terminu wydania gry - poinformował 7Levels w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Raiffeisen Bank Polska łącznie 6,4 mln zł kar pieniężnych za naruszenie szeregu przepisów ustawy o funduszach inwestycyjnych - poinformowała Komisja w komunikacie prasowym.

WALUTY

Eurozłoty może w kolejnych dniach spaść poniżej 4,30, a na rynku długu możliwa jest konsolidacja lub lekkie umocnienie papierów - oceniają ekonomiści.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,3093 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1689 USD i 130,75 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Notowania miedzi notują w piątek niewielkie wahania po tym, jak odczyty z gospodarki Chin okazały się zbieżne z oczekiwaniami ekonomistów. Cały tydzień dla surowca może być wzrostowy, choć dwa poprzednie przyniosły spadki cen.

Dla ropy naftowej bieżący tydzień może być wzrostowy, choć zmienność na rynku jest najwyższa od blisko dwóch miesięcy.

OPINIE, PROGNOZY

Ceny benzyny i diesla na stacjach powinny się w dalszym ciągu stabilizować ­- wynika z raportu portalu e-petrol. Zdaniem analityków, zdrożeć może natomiast LPG.

Średnie ceny benzyny na stacjach pozostają stabilne, ale w najbliższych dniach możliwe są lekkie wzrosty - oceniają analitycy BM Reflex.

Zacieśnianie się rynku pracy w USA może przekładać się na przyspieszanie wzrostu płac i inflacji - napisano w raporcie Danske Bank. Dodano, że nawet jeśli brak rąk do pracy nie spowoduje przyspieszenia dynamiki cen, to może ograniczać wzrost gospodarczy USA.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Ceny uprawnień do emisji CO2 mogą dalej rosnąć i na koniec tego roku wynieść 24-25 euro za tonę - ocenił w rozmowie z PAP Biznes Tomasz Bujacz, manager sprzedaży Vertis, międzynarodowej firmy zajmującej się handlem CO2. Jego zdaniem duże wahania cen w ostatnich dniach pokazują aktywność firm inwestycyjnych, uczestników rynku spoza systemu EU ETS.

Jest dymisja wiceministra inwestycji i rozwoju Pawła Chorążego; wiceminister zagalopował się zdecydowanie w niektórych swoich wypowiedziach - powiedział w piątek w Olkuszu premier Mateusz Morawiecki.

Pogłowie świń w końcu czerwca wzrosło o 4,2 proc. rdr - podał w piątek GUS.

Samar prognozuje, że rejestracje nowych aut osobowych we wrześniu sięgną ok. 30 tys. sztuk - podał Samar w komunikacie.

Amerykański koncern Cargill podpisał umowę w sprawie przejęcia podmiotów działających w ramach grupy Konspol, producenta i przetwórcy mięsa drobiowego - poinformowały spółki w piątkowych komunikatach.

Jest dymisja wiceministra inwestycji i rozwoju Pawła Chorążego; wiceminister zagalopował się zdecydowanie w niektórych swoich wypowiedziach - poinformował w piątek w Olkuszu premier Mateusz Morawiecki.

Komisja Nadzoru Finansowego zapoznała się z informacją o kierunkach podziału zysku krajowych banków komercyjnych za 2017 rok i stwierdziła, że zasadnym jest utrzymywanie odpowiednich kapitałów, a w przypadku niektórych banków dalsze ich zwiększanie - poinformowała Komisja w komunikacie prasowym.

Ministerstwo Zdrowia chce powołać do życia Agencję Badań Medycznych (ABM), której rolą ma być zapewnienie źródła finansowania dla badań stanowiących podstawę zarządzania opieką medyczną i zdrowotną - wynika z OSR projektu ustawy o ABM. Koszt funkcjonowania ABM dla budżetu to 7,2 mld zł w perspektywie dekady.

Urząd Regulacji Energetyki ogłosił pierwsze w 2018 r. aukcje na sprzedaż energii elektrycznej z OZE. Aukcje odbędą się w dniach 17, 18, 19, 24, 25 października br. - podał URE w komunikacie na swojej stronie internetowej.

Komisja Nadzoru Finansowego skierowała zawiadomienia do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z publikacją artykułu z 5 września "Afera GetBack zaczyna rozlewać się po całym rynku. Altus i Trigon utracą licencję" na stronie internetowej Business Insider Polska.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego złożył zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Eques Investment TFI - poinformowała Komisja w komunikacie prasowym.

Prezydent USA Donald Trump nadal chce, by kontynuowano prace nad kolejną transzą ceł na chiński import o wartości 200 mld USD, pomimo podejmowania przez jego administrację prób wznowienia dialogu z Pekinem - poinformował w piątek Bloomberg, opierając się na relacji czterech źródeł.

Szef Banku Anglii Mark Carney ostrzegł brytyjski rząd, że jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez umowy wyjścia i porozumienia w sprawie dalszej współpracy, to trzeba będzie liczyć się z poważnym tąpnięciem gospodarczym.

Chiny popierają reformę systemu handlu międzynarodowego, w tym przemiany Światowej Organizacji Handlu (WTO) - oświadczył szef chińskiej dyplomacji Wang Yi po spotkaniu z szefem MSZ Francji Jean-Yves'em Le Drianem.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Zarzuty Komisji Europejskiej wobec ustawy o Sądzie Najwyższym należy uznać za bezzasadne - wynika z dokumentu przekazanego w piątek przez Polskę do KE, który widziała PAP. Jest to odpowiedź strony polskiej do KE w ramach procedury naruszenia prawa dot. ustawy o SN.

Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego pierwszą skargę nadzwyczajną - poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa. Możliwość składania takich skarg dała nowa ustawa o SN, która weszła w życie 3 kwietnia. Skarga dotyczy sprawy spadkowej.

W przepisach ustawy o elektromobilności jest błąd; zakazują one bowiem wjazdu do stref czystego transportu niemal wszystkim, nawet rowerzystom - mówił w piątek prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiając drugą część raportu Izby o ochronie powietrza.

Ubiegłoroczna reforma wojewódzkich funduszy ochrony środowiska przyniosła ponad 4 mln zł oszczędności; zmniejszyła się liczba członków zarządów i rad nadzorczych tych funduszy - poinformował w piątek minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) we wrześniu spadło do 43 proc. z 44 proc. w sierpniu, a poparcie dla Platformy Obywatelskiej spadło do 18 proc. z 19 proc. - wynika z badania CBOS.

Sejm nie powołał w czwartek Rzecznika Praw Dziecka. Żaden z dwóch kandydatów nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów. Wobec tego procedura powołania na stanowisko RPD zostanie przeprowadzona ponownie.

Myślę, że nie będzie buntu sędziów Sądu Najwyższego; sędziowie "ustępują przed siłą" i starają się "pogodzić" z ustawą o SN, mimo że uważają ją za wadliwą - ocenił w czwartek szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w czwartek na Łotwie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem w związku z wysłuchaniem w Bundestagu na temat sytuacji w Polsce i na Węgrzech oraz składem uczestniczącym w wysłuchaniu - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Codziło o Ludmiłę Kozłowską, obywatelkę Ukrainy i prezes Fundacji Otwarty Dialog, która została deportowana z terytorium UE w sierpniu przez alert, jaki polskie władze zamieściły w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS).

Kandydat PiS na prezydenta stolicy Patryk Jaki powtórzył w piątek, że jeśli zostanie wybrany prezydentem Warszawy, to miasto zajmie się sprawami reprywatyzacyjnymi i nieprawidłowościami w sprawie nieruchomości warszawskich.

Małgorzata Stręciwilk została odwołana ze stanowiska Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z dniem 13 września - poinformował w piątek UZP. Jak podano, 14 września obowiązki Prezesa Urzędu powierzono dotychczasowemu wiceprezesowi Hubertowi Nowakowi.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

W najbliższą środę unijni komisarze na cotygodniowym spotkaniu Komisji Europejskiej w Brukseli omówią sprawę praworządności w Polsce i procedury naruszeniowej dotyczącej ustawy o Sądzie Najwyższym - powiedział PAP wysoki urzędnik unijny.

Rząd Węgier zdecyduje w poniedziałek, jakie kroki prawne podjąć, aby podważyć rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą uruchomienia wobec tego kraju art. 7 traktatu unijnego - oświadczył w piątek premier Viktor Orban w Radiu Kossuth.

Frakcja rządzącej na Węgrzech koalicji Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) w przyjętym w piątek projekcie uchwały uznała za kłamliwą środową rezolucję Parlamentu Europejskiego ws. uruchomienia art. 7 unijnego traktatu wobec Węgier.

Ukraina otrzyma 1 miliard euro kredytu z Unii Europejskiej - poinformowała w piątek Komisja Europejska. Ukraińskie władze podpisały w piątek w Kijowie porozumienie w tej sprawie z KE.

Centrowa partia prezydenta Francji Emmanuela Macrona La Republique en Marche (LREM) i skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN) Marine Le Pen idą łeb w łeb przed przyszłorocznymi wyborami europejskimi - wynika z najnowszego sondażu.

Ministrowie finansów Niemiec, W. Brytanii i Francji przygotowują rozwiązanie, mające umożliwić firmom z Unii Europejskiej omijanie sankcji, jakie od początku listopada USA chcą wprowadzić wobec Iranu - informuje w piątek "Der Spiegel" w wydaniu online.

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić będzie dążył do tego, by częścią jakiegokolwiek porozumienia z Kosowem były gwarancje dla jego kraju, że w 2025 roku wejdzie do Unii Europejskiej. Mówił o tym w udzielonym w czwartek wywiadzie.

Szef MSZ Jacek Czaputowicz zaapelował w wywiadzie dla agencji BNS o zniesienie progu wyborczego dla organizacji mniejszości narodowych w wyborach parlamentarnych na Litwie. Według niego, pozwoli to wyeliminować współpracę polskiej partii na Litwie z organizacjami rosyjskimi.

Paul Manafort, były szef kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa, którego drugi już proces miał się rozpocząć 24 września, przyznał się w piątek do winy. Manafort jest oskarżony o działanie jako niezarejestrowany zagraniczny agent. W sierpniu sąd uznał go za winnego przestępstw podatkowych i bankowych.

Polityka prezydenta Donalda Trumpa, a zwłaszcza jego wojna handlowa z Chinami sprawi, że dolar straci swój status "króla walut" - pisze w czwartek na łamach francuskiego dziennika finansowego "Les Echos" słynny amerykański ekonomista Jeffrey Sachs.

Korea Płn. i Korea Płd. otworzyły w piątek biuro łącznikowe w przygranicznym północnokoreańskim mieście Kaesong. Biuro ma umożliwić ciągłą komunikację, ułatwić współpracę i zmniejszyć napięcia między dwoma zwaśnionymi państwami koreańskimi.

Dwaj domniemani podejrzani o zamach na Siergieja Skripala, Aleksandr Pietrow i Rusłan Boszyrow, którzy rozmawiali z telewizją RT, przedstawili minimalne informacje o sobie; część obserwatorów uznała wywiad za nieprzekonujący - pisze "Niezawisimaja Gazieta". (PAP Biznes)

asa/ osz/ gor/