Śnieżka, pomimo planowanej akwizycji Poli-Farbe, planuje wypłacać dywidendę (opis)

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

12.02. Warszawa (PAP) - Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka, która do końca kwietnia 2019 roku planuje sfinalizować zakup 80 proc. udziałów węgierskiego producenta farb Poli-Farbe za ok. 108 mln zł, zamierza kontynuować politykę dywidendową - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami prezes spółki Piotr Mikrut.

"Zamierzamy kontynuować politykę dywidendową. Zarząd Śnieżki jak zawsze będzie uwzględniał jednak kwestie inwestycji przy podjęciu decyzji o wysokości dywidendy" - powiedział prezes.

Dodał, że rekomendacja zarządu dotycząca wypłaty dywidendy z zysku za 2018 r. powinna pojawić się do końca lutego. Z zysku w 2017 roku Śnieżka wypłaciła 2,2 zł dywidendy na akcję.

W poniedziałek po sesji Śnieżka poinformowała o zawarciu ze spółką Lampo umowę nabycia udziałów w firmie Poli-Farbe Vegyipari, która ma ponad 20 proc. udział w węgierskim rynku farb dekoracyjnych.

"Ta transakcja wpisuje się w naszą strategię. Śnieżka chce koncentrować się na segmencie farb dekoracyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej i chce się rozwijać zarówno przez wzrost organiczny, ale także poprzez akwizycje" - powiedział we wtorek prezes.

"W pierwszym etapie będziemy się koncentrować na eksploatacji synergii pomiędzy obiema firmami. W drugim etapie będziemy poszukiwać możliwości dalszego rozwoju sprzedaży produktów grupy, wykorzystując geograficzną lokalizację fabryki spółki Poli-Farbe. Mam tu na myśli ekspansję w kierunkach Europy Południowej, Bałkanów" - dodał.

Mikrut zaznaczył, że synergie będą poszukiwane w obszarze zakupów, zarówno surowców, jak i opakowań, a także w obszarze badań i rozwoju, optymalizacji procesów produkcyjnych oraz sprzedaży i marketingu.

W pierwszym etapie akwizycji Poli-Farbe Śnieżka nabędzie 80 proc. udziałów za ok. 8 mld HUF, czyli około 108 mln zł. W celu sfinalizowania transakcji spółka zaciąga kredyty w forintach w kilku bankach. Kredyty te mają być spłacane z dywidend wypłacanych przez Poli-Farbe.

Mikrut spodziewa się, że spłata kredytów nastąpi w ciągu 10 lat.

Poli-Farbe Vegyipari to węgierska spółka, działająca w segmencie farb dekoracyjnych do użytku wewnętrznego. W ofercie ma farby marki premium, jak również value for money. Spółka jest także producentem systemów izolacyjnych, emalii i środków do ochrony drewna. W 2017 r. Poli-Farbe osiągnęła sprzedaż w wysokości 11,05 mld forintów (ok. 148,6 mln zł), EBITDA na poziomie 1,108 mld forintów (14,9 mln zł) i zysk netto na poziomie 753 mln forintów (10,1 mln zł). Poli-Farbe posiada dwie zagraniczne spółki zależne: na Słowacji i w Rumunii.

"Szacujemy, że węgierski rynek farb dekoracyjnych wynosi 100 mln euro. Preferencje konsumentów zmierzają w kierunku segmentu premium, co nas cieszy, ponieważ jest to podobny trend, jaki obserwujemy od dłuższego czasu w Polsce" - powiedział Mikrut.

"Wolumenowo rynek na Węgrzech rósł o ostatnich latach o około 2-3 proc. rocznie" - dodał.

Prezes zapowiedział, że Śnieżka od drugiego kwartału będzie konsolidować wyniki Poli-Farbe. Po zamknięciu transakcji Węgry staną się drugim, najważniejszym po Polsce rynkiem grupy.

Po trzech kwartałach 2018 roku przychody ze sprzedaży grupy Śnieżki wyniosły 484,3 mln zł przychodów, z czego sprzedaż krajowa odpowiadała za 77,6 proc. przychodów. Blisko 13 proc. przychodów pochodziło z rynku ukraińskiego, a 4,7 proc. z białoruskiego.(PAP Biznes)

epo/ gor/