DZIEŃ NA RYNKACH: Nadzieje związane z handlem napędzają wzrosty na globalnych giełdach

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

12.02. Paryż, Frankfurt Londyn (PAP/Bloomberg) - Kontrakty w USA i indeksy w Europie notują wzrosty. Inwestorzy optymizmem reagują na trwające rozmowy handlowe USA-Chiny i wstępne porozumienie, które może pozwolić uniknąć kolejnego zawieszenia rządu w USA. Rentowności obligacji w USA idą w górę.

Kontrakty na S&P 500 zwyżkują o 0,75 proc., na Dow Jones Industrial rosną o 0,85 proc., a na Nasdaq idą w górę o 0,9 proc.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 1,04 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 1,27 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 1,1 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,25 proc.

Dolar osłabia się o 0,06 proc. wobec koszyka walut do 97 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,21 proc. do 1,1294.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,01 proc. do 110,47.

Kurs funta zwyżkuje o 0,13 proc. wobec dolara do 1,2995.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 3 pb do 2,69 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 17 pb.

Na rynku paliw ropa w USA na NYMEX rośnie o 1,9 proc. do 53,43 USD za baryłkę, a Brent na ICE traci 2,1 proc. do 62,83 USD/b.

O 11,5 proc. drożeją akcje spółki Michelin, po prognozach wyższego zysku w 2019 r.

Thyssenkrupp traci ok. 2,5 proc. po zanotowanym spadku zysku w I kw. roku podatkowego. Skorygowany EBIT wyniósł 268 mln euro wobec prognoz 170 mln euro.

Notowania holenderskiej firmy HR Randstad idą w górę o 4,5 proc. po ogłoszeniu lepszych od oczekiwań wyników finansowych za IV kw. 2018 r.

NEGOCJACJE HANDLOWE W TOKU

Od poniedziałku trwają w Pekinie negocjacje handlowe między USA a Chinami - jak na razie rozmowy prowadzone są na niższym szczeblu i dotyczą kwestii technicznych. Przedstawiciel handlowy USA Robert Lighthizer i sekretarz skarbu Steven Mnuchin przybyli we wtorek do Pekinu. W czwartek i piątek spotkają się z przedstawicielami chińskiej administracji.

USA i Chiny mają czas do 1 marca na rozwiązanie w sprawie handlu. W przeciwnym wypadku USA podwyższą cła na chińskie towary o wartości 200 mln USD do 25 proc. z obecnych 10 proc.

Inwestorzy z optymizmem przyjęli słowa doradczyni Białego Domu Kellyanne Conway, która poinformowała w poniedziałek, że Donald Trump chce spotkać się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem "wkrótce".

"Osobiście uważam, że stronom nie uda się dopiąć szczegółów i rozmowy będą kontynuowane jeszcze w lutym. Dobrze byłoby jednak, aby strony wysłały sygnał, że są gotowe rozważyć wydłużenie terminu rozejmu w wojnie handlowej poza 1 marca, jeżeli zaszłaby taka potrzeba. Istotne będą też sygnały, co do terminu ewentualnego spotkania Trumpa z Xi Jinpingiem, gdyż byłby to sygnał, że kompromisowa umowa jest bliska finalizacji" - napisał we wtorkowym raporcie Marek Rogalski, główny analityk walutowy Domu Maklerskiego BOŚ.

PRAWDOPODOBIEŃSTWO KOLEJNEGO SHUTDOWNU W USA ODDALA SIĘ

Negocjatorzy w amerykańskim Kongresie osiągnęli w poniedziałek wstępną umowę w sprawie bezpieczeństwa granic USA, która daje prezydentowi Donaldowi Trumpowi o wiele mniej funduszy niż wcześniej żądał na wybudowanie muru na granicy z Meksykiem.

Nowy plan budżetu obejmuje 1,375 mld USD na 55 nowych mil ochrony granicy w Rio Grande Valley w Teksasie - podali anonimowi doradcy Kongresu.

Porozumienie, które ma zapewnić finansowanie sektora rządowego USA musi jeszcze podpisać Trump. Analitycy nie są przekonani czy prezydent zaakceptuje umowę.

25 stycznia Trump zgodził się zakończyć 35-dniowe częściowe zawieszenie rządu (ang. shutdown), choć Kongres sprzeciwił się jego żądaniu udostępnienia 5,7 mld dolarów na budowę muru na granicy z Meksykiem. Uznano to za polityczne zwycięstwo Demokratów, przy czym kongresowi liderzy uzgodnili, że w ciągu trzech tygodni prowizorycznego finansowania instytucji budżetowych parlamentarzyści znajdą wspólne stanowisko w sprawie metod chronienia granicy.

WYSTĄPIENIA BANKIERÓW REZERWY I ZMIANY W EBC

We wtorek o 17.00 szef Fed Jerome Powell spotka się ze studentami Mississippi Valey State University, a o 18.45 wystąpi w Itta Bena.

O 00.30 Loretta Mester z Fed wystąpi na Xavier University, a o 1.30 Esther George, z Kansas City Fed, weźmie udział w evencie w Kansas City.

Obecny gubernator Banku Centralnego Irlandii, Philip Lane, został w poniedziałek wybrany na stanowisko głównego ekonomisty Europejskiego Banku Centralnego (EBC); szefowie państw UE formalnie zatwierdzą tę decyzję podczas szczytu, który odbędzie się 22 i 23 marca.

Nominacja Lane'a otwiera całą serię zmian w zarządzie Banku: pod koniec października odejdzie obecny szef EBC Mario Draghi, a z końcem roku dobiegnie końca kadencja Benoit Coeure'go, członka zarządu do spraw międzynarodowych.

Wśród potencjalnych następców Draghiego wymieniani są Jens Weidmann, Francois Villeroy de Galhau, Erkki Liikanen i Ardo Hansson.

Amerykański ekonomista Paul Krugman, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla z dziedziny ekonomii (nazywanej potocznie Nagrodą Nobla z ekonomii), powiedział podczas World Government Summit w Dubaju, że "jest spora szansa, że recesja nastąpi pod koniec tego roku lub na początku przyszłego".

"Głównym problemem zawsze było to, że nie mamy skutecznej odpowiedzi, jeśli gospodarka spowalnia" - powiedział Krugman. Ekonomista dodał, że strefa euro to miejsce, które "jest naprawdę blisko recesji".

(PAP Biznes)

kkr/ asa/