KNF nałożyła 400 tys. kary na b. prezesa Krezusa za transakcje w okresie zamkniętym

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

12.02. Warszawa (PAP) - Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 400 tys. zł kary na Jacka Ptaszka, byłego prezesa Krezusa za transakcje akcjami spółki w czasie trwania okresu zamkniętego - podała KNF w komunikacie.

Według KNF, Ptaszek dokonywał transakcji w okresie zamkniętym - poprzedzającym publikację raportu za pierwszy kwartał 2018 roku - zarówno na rachunek własny jak i poprzez spółkę Karo-Biuro Handlu Zagranicznego. Łącznie w dniach 18 kwietnia oraz 26 i 28 marca były prezes Krezusa miał kupić i sprzedać łącznie ok. 1,77 mln akcji giełdowej spółki.

Decyzja KNF nie jest ostateczna - ukarany może zwrócić się do KNF z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy albo wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE, w sprawie nadużyć na rynku, osoba pełniąca obowiązki zarządcze w spółce nie może dokonywać transakcji instrumentami finansowymi spółki w trakcie tzw. okresu zamkniętego, czyli w ciągu 30 dni kalendarzowych przed ogłoszeniem raportu okresowego. (PAP Biznes)

kuc/ asa/