DZIEŃ NA RYNKACH: Mocne wzrosty na Wall Street, pomaga geopolityka

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

12.02. Paryż, Frankfurt Londyn (PAP/Bloomberg) - Wtorek na Wall Street przyniósł zdecydowane wzrosty, a pretekstem dla nich byy sygnały, że Trump nie musi twardo trzymać się terminu 1 marca jako daty zakończenia rozejmu w wojnie handlowej między Waszyngtonem i Pekinem. Inwestorów ucieszyło też oddalenie groźby kolejnego zamknięcia rządu USA.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 1,49 proc., do 25.425,76 kt.

S&P 500 wzrósł 1,29 proc. i wyniósł 2.744,73 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę 1,46 proc. do 7.414,62 pkt.

Kurs akcji firmy odzieżowej Under Armour wzrósł około 6 proc., po tym jak firma zaprezentowała lepsze od oczekiwań wyniki finansowe za IV kw. 2018 r.

Rosły także notowania Deere, Caterpillar i Boeinga, czyli spółek z szeroką ekspozycją na rynki zagraniczne.

Sektorowo największe wzrosty w indeksie S&P 500 notowały spółki finansowe i dóbr wyższego rzędu.

Agencja Bloomberga podała we wtorek, powołując się na źródła, że niektórzy doradcy prezydenta USA uważają, iż przesunięcie końca rozejmu w wojnie handlowej poza 1 marca to najbardziej prawdopodobny obecnie scenariusz w tym momencie.

Od poniedziałku trwają w Pekinie negocjacje handlowe między USA a Chinami - jak na razie rozmowy prowadzone są na niższym szczeblu i dotyczą kwestii technicznych. Przedstawiciel handlowy USA Robert Lighthizer i sekretarz skarbu Steven Mnuchin przybyli we wtorek do Pekinu. W czwartek i piątek spotkają się z przedstawicielami chińskiej administracji.

Inwestorzy z optymizmem przyjęli słowa doradczyni Białego Domu Kellyanne Conway, która poinformowała w poniedziałek, że Donald Trump chce spotkać się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem "wkrótce".

"Osobiście uważam, że stronom nie uda się dopiąć szczegółów i rozmowy będą kontynuowane jeszcze w lutym. Dobrze byłoby jednak, aby strony wysłały sygnał, że są gotowe rozważyć wydłużenie terminu rozejmu w wojnie handlowej poza 1 marca, jeżeli zaszłaby taka potrzeba" - napisał we wtorkowym raporcie Marek Rogalski, główny analityk walutowy Domu Maklerskiego BOŚ.

Inwestorzy z zadowoleniem przyjęli też informacje, że groźba kolejnego zamknięcia rządu USA została oddalona.

Negocjatorzy w amerykańskim Kongresie osiągnęli w poniedziałek wstępną umowę w sprawie bezpieczeństwa granic USA, która daje prezydentowi Donaldowi Trumpowi o wiele mniej funduszy niż wcześniej żądał na wybudowanie muru na granicy z Meksykiem.

Nowy plan budżetu obejmuje 1,375 mld USD na 55 nowych mil ochrony granicy w Rio Grande Valley w Teksasie - podali anonimowi doradcy Kongresu.

Porozumienie, które ma zapewnić finansowanie sektora rządowego USA musi jeszcze podpisać Trump. Analitycy nie są przekonani czy prezydent zaakceptuje umowę.

25 stycznia Trump zgodził się zakończyć 35-dniowe częściowe zawieszenie rządu (ang. shutdown), choć Kongres sprzeciwił się jego żądaniu udostępnienia 5,7 mld dolarów na budowę muru na granicy z Meksykiem. Uznano to za polityczne zwycięstwo Demokratów, przy czym kongresowi liderzy uzgodnili, że w ciągu trzech tygodni prowizorycznego finansowania instytucji budżetowych parlamentarzyści znajdą wspólne stanowisko w sprawie metod chronienia granicy.

"Wygląda na to, że uniknięto zamknięcia rządu, co jest dobrą wiadomością dla rynku. To zagrożenie zanika" - powiedział Art Hogan, główny strateg ds. rynku w National Securities.

Kolejne amerykańskie spółki przedstawią w tym tygodniu swoje wyniki za czwarty kwartał 2018 roku.

We wtorek zrobią to Under Armour, Activision Blizzard, Occidental Petroleum, Groupon, w środę Cisco, Teva, AIG, Yelp, TripAdvisor, Fossil, MGM Resorts, Marathon Oil, Hilton, Hyatt Hotels i NetApp. W czwartek wyniki finansowe zaprezentują m.in. Coca-Cola, Nvidia, Canopy Growth, Applied Materials, CBS, CME Group i Avon Products, a w piątek PepsiCo, Deere, Newell Brands i Enbridge.

W Europie na zamknięciu indeks Euro Stoxx 50 wzrósł 0,79 proc., niemiecki DAX zyskał 1,01 proc., brytyjski FTSE 100 wzrósł 0,06 proc., a francuski CAC 40 poszedł w górę 0,84 proc.

O 12,5 proc. drożały akcje spółki Michelin, po prognozach wyższego zysku w 2019 r.

Thyssenkrupp tracił ponad 2 proc. po zanotowanym spadku zysku w I kw. roku podatkowego. Skorygowany EBIT wyniósł 268 mln euro wobec prognoz 170 mln euro.

Notowania holenderskiej firmy HR Randstad szły w górę o 4 proc. po ogłoszeniu lepszych od oczekiwań wyników finansowych za IV kw. 2018 r.

Brytyjska premier Theresa May wezwała we wtorek parlamentarzystów do "trzymania nerwów na wodzy" i potwierdzenia jej mandatu do renegocjacji umowy wyjścia W. Brytanii z Unii Europejskiej, by zwiększyć presję na przywódców UE w celu wypracowania kompromisu.

May podkreśliła, że liczy na to, iż w trakcie czwartkowych głosowań w tej sprawie udzielą dalszego poparcia dla jej prób uzyskania zmian w proponowanym dokumencie, w szczególności dotyczących kontrowersyjnego mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej (ang. backstop).

W czwartek posłowie będą mieli okazję debatować nad rekomendacjami dla rządu dotyczącymi dalszych kroków w negocjacjach ws. Brexitu, a także złożyć poprawki do niewiążącej prawnie, ale istotnej politycznie uchwały w tej sprawie.

Główny negocjator UE ds. Brexitu Michel Barnier powiedział w poniedziałek, po spotkaniu z premierem Luksemburga Xavierem Bettelem, że Londyn musi teraz wyjaśnić, co dalej w związku z impasem w brytyjskim parlamencie i planowanym na 29 marca wyjściem W.Brytanii z UE. (PAP Biznes)

pr/ kkr/